چاپ این خبر
کد خبر : 10155
۸:۰۶ ق.ظ - شنبه ۱۳۹۴/۱۲/۲۲
نوروز در خوانسار:

حکایت خانه های قدیمی خوانسار، حکایت گل و خشت و خاطره

خانه ابهری واقع در محله ی تاریخی رئیسان با حیاط مرکزی و اتاق هایی درچهار ضلع آن با گچ بری و معماری بی نظیر متناسب با وضعیت آب و هوای کوهستانی می باشد.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار،  خانه ها و بناهای تاریخی به عنوان شناسنامه ها و تاریخچه  جوامع  همواره حاکی از آداب و رسوم و نحوه زندگی مردمانی بوده است که  خانه و کاشانه را نه صرفا محلی برای جمع شدن تعدادی از افراد بلکه مکانی برای تعالی و رشد نسل ها  می دانسته اند فلذااستفاده از سبک اسلامی و هنردینی در  بناها و منازل تاریخی ایران به وفور یافت می شود که همین امر نشان از عمق ریشه های مذهبی  انسان هایی بوده است که زندگی عادی روزمره را با سلوک دینی و رشد معنوی در آمیخته بودند در این میان درشهرستان خوانسار نیز به عنوان یکی از شهرهای کشور با قدمت چند صد ساله  مجموعه ای از خانه ها و منازل قدیمی و تاریخی وجود دارد که حکایت از ذوق هنری و اعتلای دینی مردمان این سامان است. یکی از این خانه های قدیمی خانه ابهری واقع در محله ی تاریخی رئیسان با حیاط مرکزی و اتاق هایی درچهار ضلع آن با گچ بری و معماری بی نظیر متناسب با وضعیت آب و هوای کوهستانی می باشد که در سال های اخیر این بنا توسط شهرداری خریداری و توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خوانسار در حال مرمت و بهسازی است.

شواهد و اطلاعات موجود نشان می دهد که خانه ابهری توسط حاج سید محمدباقر ابهری در زمان قاجار بنا شده است. همچنین تاریخ ۱۲۷۸ ه.ق نقاشی شده ی یکی از اتاق های جبهه ی شمالی در زیر قطعه شعری نقش بسته است ، که نشان دهنده تاریخ ساخت بنا می باشد .
خانه ابهری با مساحتی در حدود ۸۰۰ متر مربع خانه ای است که با حیاط مرکزی که در جبهه ی شرقی به صورت دو اشکوبه بنا شده است.

ورودی اصلی خانه در جبهه ی غربی و دارای جلوخان و هشتی نگین شکل می باشد و از طریق راهرویی عریض و کوتاه و پیچش نود درجه از دید مستقیم به حیاط جلوگیری می کند. مجموعه فضاها در چهار جعبه ی حیاط مستطیل شکل خانه جای گرفته اند. فضاهای جبهه ی شمالی تالاری است که توسط پنج دری ها به حیاط مشرف می شود. در طرفین تالار دو اتاق سه دری تقارن این جبهه را حفظ کرده اند.
اتاق ها توسط دری به تالار مرتبط می شوند. در پشت تالار اتاقی با تزئینات نفیس نقاشی که بر روی سقف چوبی اتاق سه دری تقارن این جبهه را حفظ کرده اند .مرتبط می شوند اتاق ها توسط دری به تالار مرتبط می شوند.

09

08

07

006

05

04

03

01

دیدگاه ها

سوال داشتم. چرا شما در مورد دیدار اشتون با محکومان فتنه حرفی نمی زنید ؟ چرا توافق نامه ژنو را بررسی نمی کنید؟چرا وقتی دهها نفر تواین صفهای طولانی سبد کالا جون دادند سکوت کردید؟ چرا خودتون را به نفهمی زدید؟ حالا نفهمند که این مال کیه مگه چی میشه؟ اشکالی نداره به همه اعلام کنید بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور خوانسار آماده روشنگری شده دانشجویان  بسیجی خوانسار آماده اند تا ادامه دهنده راه احمدی روشن ها وشهریاری ها باشند.
آماده باشیدنبرد سایبری بسیج دانشجویی آغاز می شود….

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها