چاپ این خبر
کد خبر : 10477
۴:۵۹ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۲/۱۲/۲۵
نوروزنامه خوانسار(قاب یازدهم):

امامزادگان خوانسار را بشناسیم+ تصاویر

ستارگان درخشان مدفون سلاله آل رسول (ص) به وجاهت و اعتبار خوانسار افزوده اند و مردم این سامان با تقرب به درگاه الهی آنان را چون نگینی در بر گرفته اند و صورت بر آستان پاکشان می‌سایند.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرستان خوانسار(چشمه سار)، لازم به توضیح نیست که در هر شهر و دیاری دستگاه امامزادگان معصوم (ع) مورد توجه و عنایت اهالی آن محل می باشند. دلسوختگان و درماندگان معمولا در مواقع گرفتاری و حاجت به این مکان ها پناهنده می شوند، به این امید که حوائجشان ان شاء الله برآورده خواهد شد و با این نیت چند صباحی فارغ از هم و غم امور دنیوی در کنجی می نشینند و مدت زمانی با آرامش خیال و آسایش خاطر به راز و نیاز با معبود می پردازند. وجود اینچنین مکان هایی هم از جهت زندگی مادی و هم از نظر ابعاد معنوی بسیار مایه غنیمت است، چرا که سعادت و کامیابی بشر در اطمینان قلب و یاد خداست.

از طرف دیگر دستگاه امامزادگان معمولا در همه جا سبب پیدایش ابنیه زیبا و باشکوه و علت بقای هنرهای بسیاری گشته­ اند، بطوریکه هم اکنون بسیاری از مهمترین آثار صنایع ایرانی از قبیل معماری و طراحی و حجاری و خطاطی و منبت­ کاری و کاشی­ کاری و غیره را باید در ساختمان ها و بقعه­ های منتسب به امامزادگان جستجو نمود.

امامزاده احمد (ع)
یکی از زیارتگاه‌های شهر خوانسار امامزاده احمد (ع) می‌باشد. این امامزاده شریف نسبشان به روایت اهالی به حضرت امام هادی (ع) می‌رسد.  این زیارتگاه دارای گنبد دو پوش است که روی بقعه قرار گرفته و در دو طرف گنبد دو مناره گلدسته ساخته شده که بر زیبایی و جلال معنوی امامزاده افزوده است.
در داخل حرم زیارتگاه ضریحی فلزی در ابعاد ۳×۲ روی سنگ مزار قرار گرفته است که در سال ۱۳۶۳ ساخته شده است و اضلاع دیوارهای جوار ضریح تا سقف آینه کاری هنرمندانه‌ای است که تا سقف ادامه یافته و چشم هر زائری را به خود خیره می‌کند.
این زیارتگاه با توجه به قرار گرفتن زیارتگاه در شهر خوانسار، مورد توجه اهالی شهر بوده و همگی سجده بر آستان پاک آن امامزاده بزرگوار می‌سایند.
این زیارتگاه |بالغ بر۱۰۰۰هزارسال قدمت داشته ودرطول زمان بنای آن باتغییرات زیادی مواجه بوده وقسمت هایی ازآ ن با سبک معماری جدیدمرمت وبا سازی شده درحال حا ضربه همت هیِئت امناء وباکمک های مردمی طرح بازسازی امامزاده جهت گسترش فضای سبز واسکان وپذیرایی مسافران همچنین بهسازی وبا سازی محوطه وآزاد سازی زمین های همجوارآغازشده است.

01
امامزاده سید صالح (ع)
یکی دیگر از امامزادگان و اماکن متبرکه خوانسار امامزاده سید صالح (ع) می‌باشد. نسب این امامزاده شریف بنا به اعتقاد معتمدین و اهالی به حضرت امام موسی بن جعفر (ع) می‌رسد. بر روی محراب زیبای کاشی‌کاری شده این امامزاده و در ضلع شرقی اش شجره نامه آن بزرگوار چنین خوانده می‌شود: «سید صالح بن ابراهیم ابن عیسی ابن حسن بن یحیی بن ابراهیم ابن عبداله ابن امام الهمام حضرت موسی بن جعفر (ع)». همچنین این مطلب در تأیید و شجرنامه گونه موجود در زیارتگاه بقعه مهر و امضای آقایان سید محمود مرعشی نجفی و پژوهشکده القاب سادات رسیده است.

ضریح مطهر این امامزاده شریف در سال ۱۳۷۷ توسط یکی از خیرین ساخته و بر روی سنگ مزار داخل بقعه قرار گرفته است. دور تا دور ضریح را چهار ستون قرار گرفته که استادانه آینه‌کاری شده است. گنبد حرم از کف تا بالا، ۲۰ متر ارتفاع دارد. در تزئینات داخل حرم سوره‌هایی از قرآن کریم بر روی کاشی‌کاری‌های زیبای آن در اضلاع و دیوار آن هنر نمایی می‌کند. این امامزاده جلیل القدر همچون سایر امامزادگان مدفون در این دیار مورد احترام و تکریم اهالی شهر و زائرین قرار دارد. گنبد زیبای کاشی‌کاری شده زیارتگاه همچنین دو منار کاشی‌کاری شده زیبای آن بر اهمیت و جلال این مکان افزوده است.

02

امامزاده سید محمود (معروف به بابا ترک)
در خیابان سیزده محرم شهرستان خوانسار زیارتگاهی است با نام زیارتگاه امامزاده سید محمود  و یا در اصطلاح مردم مشهور به بابا ترک. نسب این امامزاده شریف بنا به نقل از معتمدین محل با چهار واسطه به حضرت امام هادی علیه السلام می‌رسد. مرحوم آیت‌الله مرعشی نجفی در شجره نامه این مکان آورده‌اند که: امام هادی علیه السلام فرزندی به نام سید محمد  مدفون در سامرا دارند که عرب‌ها به آن توجه بسیار دارند و با استناد به شجره ابلاغی و نظر آیت الله علوی، سید احمد فرزند سید محمد مدفون در سامرا است و فرزندی دارد بن آسید محمد که هر دو در خوانسار مدفونند و آمده است که سید محمود فرزند سید محمد ابن سید احمد می‌دانند و این مطلب در کتیبه سنگی موجود در امامزاده مشهور است.

قدمت این بنا نیز به نقل از معتمدین محل به دوران صفویه رسیده و دارای گنبدی ۱۲ ضلعی و مخروطی شکل می‌باشد. همچنین گفته می‌شود بابا ترک و یا طغیان ترک از طرف امراء وقت خود مأمور آوردن طلای بالای گنبد این امامزاده می‌شود و وقتی به رحمت ایزدی می‌پیوندد، در این مکان مدفون می‌گردد که به همین سبب این مکان را به بابا ترک نیز می‌شناسند.

این مکان دارای آب انبار و سردابه‌ای قدیمی است که به قدمت مکان و اهمیت آن می‌افزاید مردم و اهالی شهر خوانسار نسبت به این مکان و امامزاده شریف اعتقاد و احترام ویژه قائل می‌باشند. همچنین گفته می شود باباترک با طغیان ترک از طرف امراء وقت خود مأمور آوردن طلای بالای گنبد این امامزاده می شود و وقتی  به رحمت ایزدی می پیوندد در این مکان مدفون می شود که به همین سبب این مکان را به بابا ترک نیز می شناسند. این مکان دارای آب انبار و سردابه ای قدیمی است که به قدمت مکان و اهمیت آن می افزاید .

01

بقعه بابا پیر سر چشمه خوانسار
در مکان با طراوت و با صفای شهر خوانسار واقع در پارک سرچشمه، مزار و آرامگان بابا پیر یا شیخ ابا عدنان است. شیخ عدنان یکی از عرفای قرن هفتم هـ .ق می‌باشد. گنبد بقعه بابا پیر مخروطی شکل بوده و دوازده ضلعی است که قدمتی حدود ۷۰۰ ساله دارد. منقول است در قرن هفتم شیخ صفی الدین اردبیلی به محضر شیخ بابا عدنان رسیده و از محضر او بهره گرفته است. این مکان با توجه به موقعیت تفریحی که در دل طبیعت و سرچشمه دارد، قابل توجه مسافران و زائرین اقصی نقاط استان و کشور می‌باشد. در زیر بقعه ابا عدنان چند چشمه وجود داشته و باعث آبادانی و طراوت شهر شده است. در داخل بقعه ضریحی مشبک در ابعاد ۲٫۵×۲٫۵ روی سنگ مزار شیخ ابا عدنان قرار داشته و علاوه بر ایشان، بزرگان و عرفا و شاعر دیگری نیز در این مکان مدفون می‌باشند.

آرامگاه شیخ اباعدنا ن وتعدادازبزرگان وعرفان اسلامی صده هشتم هجری  قمری درسر چشمه خوانسارزیارتگاه اهالی مسافران ومهمانان شهر خوانسار می با شد. بقعه پیر خوانسار که از باستانی ترین آثار تاریخی سرزمین زیبای خوانسار می باشد و در اوایل سلطنت صفویه بنا به امر پادشاه وقت ساخته شده است. صاحب بقعه که پایه گذار مذهب حقه جعفری در اوایل قرن هفتم در این حدود و اطراف از اصفهان تا کرهرود و بروجرد و نهاوند و لرستان و خوزستان که اکثراً جزء فرقه های مجسمیه و مجبره و مشبهه بوده اند، می باشد.

01

02

03

04
بقعه دختران بکر (حلیمه و نرگس خاتون سلام علیها)
در دو کیلومتری خوانسار واقع در روستای قودجان زیارتگاهی است با نام بقعه دختران بکر و یا بقعه حلیمه و نرگس خاتون (ع). نسب این دو امامزاده شریفه به روایت اهالی محل و معتمدین خوانسار به حضرت امام موسی بن جعفر (ع) می‌رسد.
این بنا دارای گنبدی آجری و دو پوش بوده و داخل حرم ضریحی فلزی از جنس آهن در ابعاد ۳×۲ روی سنگ مزار امامزادگان شریفه قرار دارد. مساحت زیر بنای بقعه به حدود ۳۰۰ متر مربع می‌رسد و بقعه فاقد هر گونه تزئینات گچ‌بری، آینه‌کاری یا کاشی‌کاری است.
در قودجان و در مجاورت بقعه دختران بکر آرامگاه بزرگانی چون میرکبیر و آیت الله روحانی (رحمه اله علیه) نیز می‌باشد که ساختمانی کوچک روی سنگ مزار آن ساخته شده و مورد توجه اهالی خوانسار قرار دارد.

04

03
امامزاده بی بی طاهره (سلام‌اله علیها)
در شهر خوانسار و در کنار گلزار شهدای آن و در محله سنگ شیر، در اتاقی در ابعاد ۳×۳ بقعه‌ای است با نام امامزاده بی بی طاهره (سلام‌اله علیها). نسب این امامزاده جلیل القدر بنا به اعتقاد و قول اهالی به حضرت موسی بن جعفر (ع) می‌رسد. این بنا در واقع اتاقی ۹ متری است که فاقد گنبد و گلدسته بوده و همچنین دارای تزئینات داخلی از جمله گچ‌بری، کاشی‌کاری و یا آینه‌کاری نمی‌باشد. داخل این اتاق محفظه‌ای آهنین در ابعاد ۱×۲ روی سنگ مزار قرار گرفته است و با توجه به موقعیت داشتن قرار داشتن گلزار شهدای شهر خوانسار در جوار بقعه بی بی طاهره (سلام اله علیها) مورد توجه و احترام اهالی شهر قرار داشته و دارد.

05
مقبره آخوند ملا حیدر
در بلوار معلم واقع در شهر خوانسار، مقبره و مزاری است که آخوند ملا حیدر خوانده می‌شود. ایشان یکی از علمای قرن ۱۱ هجری قمری و استاد مرحوم مجلسی بوده‌اند. این مزار در واقع در وسط بلوار معلم واقع بوده و به صورت نمادین، کتیبه‌ای سنگی با نقش کتابی حجاری شده و روی مزار آخوند ملا حیدر قرار گرفته است.
روی سنگ مزار چنین آمده است:
اسلام به هر جهت جهانگیر شود هر چند زمان آن کمی دیر شود
این مکان مزار با توجه به موقعیت مکانی و جغرافیایی‌اش در شهر و در مسیر تردد عابرین و مردم، مورد توجه قرار داشته و مردم برای شادی روح آن مرحوم بر سر مزار وی حاضر شده و فاتحه می‌خوانند.

08

06

07

امامزادگان روستای رحمت آباد خوانسار
در روستای رحمت آباد خوانسار زیارتگاهی است که مدفن سه امامزاده جلیل القدر می‌باشد؛ امامزاده سید احمد، امامزاده سید محمود و امامزاده سید صالح . نسب این امامزادگان بزرگوار به امام سجاد علیه السلام می‌رسد.  رحمت آباد یکی از روستاهای قدیمی و محل گذر جاده ابریشم بوده و به مرور زمان محل هجرت جمعی از سادات از عربستان نیز بوده است.

در داخل بقعه و حرم ضریحی استیل در ابعاد ۲×۳ روی سنگ مزار امامزادگان شریف قرار گرفته و در مجاورت آن سه سنگ مزار است. امامزادگان بدون ضریح مشاهده می‌شود، روی سنگ مزار است به نام حوت بن اظهر بن امام سجاد علیه السلام و دیگری کرار بن اظهر بن امام سجاد علیه السلام و لوط بن اظهر بن امام سجاد علیه السلام اشاره شده است.

امامزاده پیر شهریار
در روستای حسن آباد واقع در فاصله ۳۰ کیلومتری خوانسار به سمت الیگودرز زیارتگاهی است با نام امامزاده پیر شهریار.
ساختمان این بنا تازه ساز بوده و گنبدی از جنس فلز روی بقعه به ارتفاع ۱۵ متر قرار دارد و مساحت داخل بقعه و حرم به حدود ۳۰۰ متر می‌رسد. در داخل بقعه، هنوز ضریحی روی سنگ مزار امامزاده شریف قرار نگرفته و تنها حفاظی آهنین در وسط بقعه به چشم می‌خورد. این بنا در قدیم بقعه با مصالح خشت و گل و در ابعاد ۱۶ متر بوده که به تدریج به همت هیات امنا و اداره اوقاف شهرستان خوانسار تخریب و بنای جدید جایگزین بنای قدیم آن شده است که همچنان مراحل بازسازی آن ادامه دارد. سنگ مزار قدیمی امامزاده از بنای قبل آن حفظ شده و همچنان در وسط بقعه قرار گرفته است.

09
بقعه پیر جلال الدین سلطان
در شمال شهر خوانسار و در محله بابا سلطان زیارتگاهی است با نام بقعه پیر جلال الدین سلطان. ایشان از عرفا و مشاهیر قرن هشتم هـ . ق بوده و در سال ۸۵۵ (هـ.ق) در این مکان به شهادت رسیده و مدفون شده است.
با توجه به بافت جدید شهر، این بقعه در خیابان و بلوار قرار گرفته و فاقد گنبد و بارگاه و ضریح می‌باشد و تنها روی سنگ مزار پیر جلال الدین سلطان سقفی مدور و گنبدی، روی چند ستون به صورت بنای بقعه پیر جلال‌الدین سلطان دیده می‌شود.
همه ستون‌های دور تا دور سنگ مزار تا بالا کاشیکاری شده و اسماء و صفات جلاله خداوند نوشته شده است.

11
امامزاده سید هاشم
در روستای تیدجان از توابع شهرستان خوانسار مکان و زیارتگاهی است به نام امامزاده سید هاشم. نسب این امامزاده بزرگجوار به گفته معتمدین محل به حضرت موسی بن جعفر (ع) می‌رسد.
بنا به روایت از اهالی به سفارش خود این بزرگوار بارگاه و زیارتگاهی ساخته نشود و همچنان به صورت فعلی باقی مانده است.
روی سنگ مزار حکایتی از کرامات این امام زاده جلیل القدر به صورت شعر از شاعری خوانساری نوشته شده است. این زیارتگاه که در ابتدای روستا قرار دارد، فاقد ساختمان و گنبد و ضریح می‌باشد و محفظه‌ای آهنین روی سنگ مزار امامزاده سید هاشم (ع) قرار گرفته است.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها