چاپ این خبر
کد خبر : 10527
۸:۰۴ ق.ظ - دوشنبه ۱۳۹۲/۱۲/۲۶
نوروزنامه خوانسار(قاب دوازدهم):

مساجد تاریخی و قدیمی خوانسار را بشناسیم + تصاویر

مسجد جامع خوانسار بزرگترین و قدیم‏ترین مسجد موجود شهر خوانسار است که تقریبا در مبدأ ورودی شهر (از سمت اصفهان) و در نقطه ‏ی مرتفعی واقع شده است.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرستان خوانسار(چشمه سار)، این بنا در قسمت شرقی خوانسار واقع شده است و در سال ۱۱۴۷ ﻫ . ق ظاهراً توسط شهریارالملک آقا صانع ساخته شده است. بنای مسجد با مساحتی حدود ۳۰۰۰ مترمربع دارای گچبری‌ها و کاشیکاری‎هایی است. در شمالی این مسجد، مورخ ۱۰۳۳ ﻫ . ق و دارای تزیینات نفیس منبت‎ می باشد.

مسجد جامع خوانسار بزرگترین و قدیم‏ترین مسجد موجود شهر خوانسار است که تقریبا در مبدأ ورودی شهر (از سمت اصفهان) و در نقطه ‏ی مرتفعی واقع شده است. تاریخ بنای این مسجد براساس سنگ نبشت ه‏ای که بر سر در آن نصب است سال ۱۱۰۱ ه ق، و بانی و واقف قسمتی از موقوفات آن مرحوم حاج صانع است که در همان جا به خاک سپرده شده است. تاریخچه‏ ی بنا و دیگر خصوصیات آن در کتاب های مربوط به تاریخ و جغرافیای خوانسار – از جمله کتاب جغرافیای خوانسار نوشته ‏ی آقای حمیدرضا میرمحمدی که بناست به همّت کنگره بزرگداشت آقا حسین خوانساری، قدس الله نفسه الزکیه، منتشر شود آمده است.

متأسفانه این مسجد در سال های اخیر رونق چندانی نداشته و بنای آن رو به ویرانی می‏رود. مرحوم آیت الله سید محمدتقی خوانساری – قدّس – سرهّ – هر وقت در خوانسار بود در این مسجد اقامه‏ی جماعت می‏ کردند.
امید است که متولیان موقوفات این مسجد، در احیای آن اقدام جدّی به عمل آورند.
آنچه در پی می‏ آید وقف‏نامه‏ ی موقوفات این مسجد است. این وقف‏نامه در سال ۱۲۹۷ ه ق تنظیم شده و شامل تمام موقوفات مسجد تا تاریخ مذکور است. همان گونه که از وقف‏نامه برمی‏ آید حداقل پنج بار به ترتیب ذیل رقباتی بر مسجد وقف شده است:

۱ – در سال ۱۱۵۵ ه ق؛ واقف: حاج صانع بانی مسجد جامع؛ متولّی: اولاد ارشد ذکور واقف؛
۲ – پس از تاریخ فوق؛ واقف: آقا حسن یکی از احفاد حاج صانع؛ متولّی: محمدصادق و بعد از او امام جمعه‏ی خوانسار؛
۳ – در سال ۱۲۴۶ ه ق؛ واقف: آقا نصرالله؛ متولّی: امام جمعه‏ی خوانسار؛
۴ – در سال ۱۲۸۲ ه ق؛ واقف: آقا محمد هاشم به امر امام جمعه حاج میرزا جمال‏الدین؛ متولّی: واقف و سپس امام جمعه‏ی خوانسار؛
۵ – در سال ۱۲۹۷ ه ق؛ واقف: آقا محمد هاشم؛ متولّی: واقف و سپس امام جمعه‏ی خوانسار.
خوشبختانه اصل وقف‏نامه ‏ای که در سال ۱۲۹۷ ه ق تنظیم شده، در دست است. سال ها پیش رونوشتی از آن تهیه شده که تعدادی از معتمدان مطابقت آن را با اصل گواهی کرده اند. البته در نسخه‏ ی اصل دو مورد به عمد محو و پاک شده که بحمدالله – قبل از محو شدن – از آن رونوشت تهیه شده و به کمک رونوشت می‏ شود تشخیص داد که چه مطالبی محو شده است!

همچنین در تاریخ تهیه‏ ی رونوشت، برخی درختان گردو که وقف مسجد بوده، قطع شده است، از این رو، به هنگام ذکر آنها، نوشته ‏اند: «اصله‏ ی مقطوعه» که در مجموع هفت اصله ‏ی گردو هنگام تنظیم رونوشت، مقطوعه بوده است که عبارتند از جوزات اول تا سوم و هفتم تا نهم ردیف جوزات در آغاز وقف‏نامه. همچنین در اصل وقف‏نامه جوز دوم و سوم هم، مقطوعه قلمداد شده است.
در این وقف‏نامه نام نهرها و صحراها و محله‏ های متعددی از خوانسار برده شده است، برای آگاهی از آنها باید به کتاب جغرافیای خوانسار مراجعه کرد، از جمله نهرهای مذکور در وقف‏نامه:
۱ – نهر ترنقان/طرنقان/طرنقون؛
۲ – نهر زرآغوش؛
۳ – نهر یسارج/یساروج؛
۴ – نهر کولان/کلو؛
۵ – نهر دزفیانه؛
۶ – نهر لا/جیلا/نغیلا؛
۷ – نهر نقوفیانه/نوقوفیانه/نغینه.

درب شمالی مسجد دارای ارزش تاریخی است و دارای منبت های بسیار نفیس بوده و از جمله مطالب حک شده بر آن عبارت است از :
بنده آل علی فضلی که شد روز ازل
فتح باب الشرف را ساعی طفش ضمان
چون از این در خلق عالم را گل شادی شکفت
فتح باب کعبه حاجات شد تاریخ آن

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها