چاپ این خبر
کد خبر : 13900
۳:۰۰ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۳/۰۲/۲۷

آیا واقعا کلید تجارت ایران در دستان شاه پری است

روز ۲۱ اردیبهشت بود که با نگاه به برخی از سایت ها تیتر یک خبر که به صورت مشترک در بخشی از سایت های حامی دولت کار شده بود نظر را به خود جلب می کرد.

به گزارش واحد رصد فضای مجازی پایگاه اطلاع رسانی شهرستان خوانسارچشمه سار، روز ۲۱ اردیبهشت بود که با نگاه به برخی از سایت ها تیتر یک خبر که به صورت مشترک در بخشی از سایت های حامی دولت کار شده بود نظر را به خود جلب می کرد تیتر با این عنوان بود «این بانوی ایرانی کیست که مردان اهل سیاست و تجارت فرانسه، در‌به‌در به دنبال او می گردند؟»، به نظر می رسد خبر شاه پری تجارت ایران ، آب از دهان افراد زیادی آویزان کرده است.

اوعلاوه بر چهره ی متفاوتش، ازچنان قدرتی در تحلیل‌های اقتصادی برخورداراست که اکثر کارفرمایان بزرگ، اطلاعات و نظرات او را با ورق زر می خرند و نظرگاه‌های او به دقت می‌شنوند. شاه پری زنگنه از دوران کودکی میان میلان و تهران در سفربوده و زندگی شاه پریان را داشته است. در یکی از سواحل پر جلال و جبروت اسپانیا با عدنان خاشوقی میلیاردرعربستان سعودی آشنا شد که این آشنائی یک سال بعد به ازدواج کشید و مراسم ازدواج در شهرمکه برگزار شد.

در ماه‌های اخیر، با ملموس تر شدن احتمال رفع تحریم‌ها، هیئت‌های اقتصادی و سیاسی کشورهای اروپایی عازم ایران شدند تا زمینه را برای از سرگیری مبادلات تجاری آماده سازند که یکی از این موارد هیئت یک صد نفره فرانسه بود که طی اقامت خود در تهران به بررسی نیازهای صنعتی ایران، به ویژه در زمینه صنایع خودروسازی پرداخت.

در رابطه با این رفت وآمد‌های سیاسی – اقتصادی نام یک بانوی ایرانی به میان آمده است. بانویی که به نوشته نشریه «ابسسیون» مردان اهل سیاست و تجارت، حسرت دسترسی به دفتر تلفن و ارتباطات او را دارند، بانوی ایرانی‌ای که در ضیافت‌های مجلل اروپا هرجا که حاضراست چشم‌ها را متوجه خود می‌کند. این بانوی ایرانی کیست؟ نام این بانوی ایرانی «شاه پری زنگنه» است که به «الهه تحارت» شهره شده است.
AdnanKhashoggi2

روزسوم فوریه هواپیمای اختصاصی‌ای که عازم تهران بود با خود مهم‌ترین سرمایه داران، صاحبان صنایع و کارفرمایان فرانسه را همراه داشت. هرچند که شاه پری زنگنه در میان این غول‌های سرمایه داری فرانسه در هواپیما حضورنداشت، ولی اکثریت قریب به اتفاق این مدیران قبل از پرواز به ایران از مشورت‌های شاه پری برخوردارشده بودند. زیرا شاه پری جزو نادر چهرهای سر‌شناس فرانسه است که در ایران‌زاده شده و همچنان روابط نزدیکی با محافل ایرانی دارد. دو ماه مانده به سفر صاحبان صنایع فرانسه به ایران، همه این مدیران برجستهٔ ثروت ساز به دنبال شماره تلفن دستی شاه پری می‌گشتند.

شاه پری از بیست سال پیش به عنوان یکی از برجسته‌ترین کار‌شناسان صنایع و سرمایه گزاری برای صاحبان صنایع فرانسه میان پاریس و خاورمیانه در رفت و آمد است.

اوعلاوه بر چهره ی متفاوتش، ازچنان قدرتی در تحلیل‌های اقتصادی برخورداراست که اکثر کارفرمایان بزرگ، اطلاعات و نظرات او را با ورق زر می خرند و نظرگاه‌های او به دقت می‌شنوند. شاه پری زنگنه از دوران کودکی میان میلان و تهران در سفربوده و زندگی شاه پریان را داشته است.

شاه پری در اوائل دهه هفتاد میلادی، در حالی که کودکی بیش نبود، تصادف دهشتناک مادرش در یک تصادف رانندگی را تجربه کرد که به بهای از دست دادن بینائی و نهایتاً پایان کار مادرش در اپرا تمام شد.

پری زنگنه، به دنبال ازدست دادن بینائی، به موسیقی سنتی ایران روی آورد و از این طریق به صورت درخشانی به حیات هنری خود ادامه داد

در پاریس نسل دوم زنگنه‌ها از جمله شاه پری، زندگی تازه‌ای را بنا نهادند که علاوه برشاه پری از دو تن دیگر، لیلا اعظم زنگنه تحلیلگر و تاریخ نگار و امیرا سزار هنرپیشه سینما می‌توان نام برد.

پری زنگنه پس از انقلاب ترجیح داد در ایران بماند و به کار موسیقی ادامه دهد. وی در سال‌های اخیراز کار کناره گرفته ولی همچنان در ایران باقی مانده است.

شاه پری درسال ۱۹۸۹ در حالی که بیست و چهار سال بیشتر نداشت، در یکی از سواحل پر جلال و جبروت اسپانیا با عدنان خاشوقی میلیاردرعربستان سعودی آشنا شد که این آشنائی یک سال بعد به ازدواج کشید و مراسم ازدواج در شهرمکه برگزار شد.

عدنان خاشوقی پنجاه و پنج ساله با دو همسرانگلیسی و ایتالیائی عاشق شاه پری شده بود و پیشنهاد ازدواج او ازسوی شاه پری پذیرفته شد.

AdnanKhashoggi4

لازم به یاد آوری است که به نوشته نشریه عدنان خاشوقی ثروت هنگفت خود را از طریق میانجگیری در فروش تسلیحات آمریکائی به کشورهای خاورمیانه از جمله عربستان سعودی به دست آورده بود.
شاه پری در سال‌های دهه دو هزار میلادی به کریستوف دو مارژوری مدیرعامل شرکت توتال در رسیدن به قرار دادهای کلان نفتی و گرفتن سهم عظیم در ذخایر نفت و گاز در پارس جنوبی کمک کرد. به نوشته نشریه این عملیات با کمک خانواده ی آیت الله هاشمی رفسنجانی امکانپذیر شد.

شاه پری همچنین به شرکت عظیم فرانسوی استفاده بهینه از آب «وی واندی» کمک کرد تا در تهران ضمن آشنایی با رضا امرالهی معاون وقت وزارت انرژی قرار داد عظیمی را با وی به امضا برساند.

دراین قرار داد «وی واندی» تعهد کرده بود سامان دهی و سازماندهی شبکه آب شمال تهران را برعهده بگیرد که با آغاز و تشدید تحریم‌های بین المللی عملیات اجرایی این قرارداد همچنان عقیم مانده است.

در سال دو هزار و سیزده میلادی حسن روحانی «میانه رو» جای احمد‌ی نژاد را گرفت و بار دیگر امید گشوده شدن درهای تجارت به روی صاحبان صنایع فرانسه به یک باره بالا گرفت، ولی مشکل این بود که ده سال دوری از بازار ایران، همه شبکهٔ تجاری فرانسه در این کشور را دچار اختلال کرده بود و اینجاست که بار دیگر در ماه‌های اخیر تلفن‌های شاه پری زنگنه یک لحظه هم خاموش نمی‌شود.

یک سایت های حامی هاشمی رفسنجانی گزارش خود در مورد « شاه پری زنگنه» با عنوان: « بانوی ایرانی که به ” الهه تجارت” شهره شد، کیست؟ » را از روی این سایت حذف کرد. البته این گزارش در سایت های مختلف قابل دسترسی است. فارغ از دلایل حذف این گزارش توسط این سایت، این گزارش چه می گوید؟
News-635356208184470078
پس تا اینجا مشخص است که شاه پری زنگنه از دوران خاتمی حداقل دربحث قرارداد شرکت هایی مانند توتال و… دخیل بوده است و ارتباطات تنگاتنگی با دولتمردان اصلاحات خصوصا از نوع کارگزارانی آن مانند بیژن زنگنه، رضا امراللهی و… داشته است.

از سوی دیگر براساس نوشته اُبسسیون، از زمان به قدرت رسیدن اقای روحانی و بازگشت کارگزاران سازندگی دوباره ارتباط با شاه پری برقرار شده است. به نوشته اُبسسیون: « بار دیگر در ماه های اخیر تلفن های شاه پری زنگنه یک لحظه هم خاموش نمی شود. »

شاه پری زنگنه همسرعدنان خاشقی می باشد. عدنان یکی از عناصر پشت پرده معاملات سیاسی وتسلیحاتی می باشد. اصالتا عربستانی است ودارای روابط ویژه ای با صاحب منصبان کلیدی اسرائیل ولابی انها در امریکا است. دارای شرکتهای متعدد حقیقی وپوششی ثبتی در کشورهای مختلف می باشد. عادت به استخدام زنان زیباروی نژادهای مختلف داشته وتبحر او در این زمینه نیز مشهور می باشد. (۱)

آشنایی ایرانیان با عدنان خاشقی به ماجرای مک فارلین بر می گردد. او عامل اصلی ورود اسرائیلی ها در قصه ارسال سلاح به ایران می باشد.

وی در گفتگو با هفته نامه آلمانی ” اشترن” شماره ۱۴ اسفند ۱۳۶۵ ه. ش (۵ مارس ۱۹۸۷ م. ) می گوید: « … او (قربانی فر) از این موضوع سخن گفت که بعد از فوت « آیت الله خمینی» که چندان دور از انتظار نبود، سه گروه در ایران به خاطر دستیابی به قدرت، با هم مبارزه خواهند کرد. وی این گروه ها را خط های مختلف می نامید… مرا تحت تأثیر قرار داد. من اطمینان یافتم که « قربانی فر» یک مأمور امنیتی رده بالاست (! ) … من ابتدا گیج شده بودم. ولی بعداً فکر کردم که سازمان سیا، تاکنون در شناخت اشخاص چقدر اشتباه کرده است. [قربانی فر را جدی نگرفته است] سپس به نخست وزیر وقت اسرائیل تلفن زدم و لذا از او خواستم درباره قربانی فر اطلاعات بیشتر به من بدهد. هیچ کس مثل سازمان جاسوسی اسرائیل « موساد» از عوامل خوبی در تهران برخوردار نیست. »

« عدنان» یک سال قبل از ماجرای مک فارلین در هامبورگ آلمان با قربانی فر آشنا شد و او بود که وام های کلانی به قربانی فر می داد تا به معامله اسلحه با ایران بپردازد. او همچنین ترتیب جلسه ای را با حضور یعقوب نیمرودی ثروتمند اسرائیلی و مسئول دفتر موساد در تهران پیش از انقلاب با قربانی فر گذاشت و با این خط ارتباطی موساد وارد ماجرای مک فارلین شد. خاشقی همچنین در نامه ای به مک فارلین، « منوچهر قربانی فر» را مشاور « میرحسین موسوی» نخست وزیر وقت ایران، رئیس سرویس های مخفی تهران در اروپا و عامل ارتباطی مناسب میان ایران و امریکا معرفی کرده است. گفته می شود خاشقی رابط گروه تجاری بن لادن در امریکاست. خاشقی حدود ۳۰ سال است که ارتباطات گسترده ای با مقامات ارشد سیا و موساد دارد» . (۲)
نشریه عرب زبان « اخرساعه» مصر به قلم حسین جمال الدین درهمین زمینه می نویسد:

« … منوچهر با عدنان خاشقی میلیاردر سعودی، که روابط دوستانه ای با « رونالد فوریر» تاجر اسرائیلی داشت، دیدار کرد… خاشقی همچنین با « دیوید کیمخی» ، مدیرکل وزارت خارجه اسرائیل که قبل از اشتغال در وزارت خارجه، نماینده موساد در اروپا بود، روابط بسیار صمیمانه ای برقرار کرد. خاشقی درترتیب دادن جلساتی میان منوچهر، با مقامات اسرائیلی نقش موثری ایفامی کرد… در پی ان جلسات، منوچهر ویک تاجر سلاح دیگر ایرانی به نام سیروس هاشمی، به لندن رفته ودر انجا با باعدنان خاشقی و یقوب نیمرودی دیدار کردند.

در ۹اوریل ۱۹۸۵ (۲۰فروردین ۱۳۶۴) این دوتاجر وواسطه ایرانی به اسرائیل رفته وبا ژنرال احتیاط « مناخیم مارون» مدیرکل وزارت دفاع جنگ وهمتای او « شلوموگازیت» ون یز تعدادی از نظامیان عالیرتبه اسرائیلی، ملاقات کرده ونیازهای ایران به تسلیحات ومواد غذایی را که طبق براورد ان دو ایرانی دو میلیارد دلار بالغ می شد، مطرح کردند.
AdnanKhashoggi5

منوچهر قربانیفر از منزل یعقوب نیمرودی در اسرائیل با محسن کنگرلو معاون نخست وزیر وقت ایران وناظر بر سازمانهای اطلاعات تماس گرفت. شماره تلفن در تهران ۶۶۷۸۲۹ بوده ودرمکالمه گفت: « من در کشور مرکبات هستم وبا جدیت تمام موضوعات را دنبال می کنم… » (۳)

هفته نامه المانی اشپیگل هم به تاریخ ۱۹۸۶/۱۲/۱ نوشت: « خاشقی با دوتن از واسطه های اسرائیلی، تماس برقرار ساخت: یکی از آنها « ال شوئیمر» موسس صنایع هوایی اسرائیل ودوست پرز ودیگری یعقوب نیمرودی… » (۴)

در زمستان گذشته برخی رسانه ها از وساطتت عدنان خاشقی برای برقراری ارتباط عربستان خبر دادند. فعال عربستانی که این خبر را مطرح نموده، اظهار نموده: « بندر بن سلطان (رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان سعودی) از عدنان خاشقی پیر و ماجراجو خواسته است تا به او در برقراری روابط با ایران کمک کند»

این فعال عربستانی ادعا کرد: « بندر به دنبال آن است که از تجارب قدیمی خاشقی در دوران ایران – کنترا استفاده کند. »
وی همچنین مدعی شد: « ایرانی ها به خاشقی اطمینان دارند، و او را میانجی خوبی برای شرکتهای غربی که پس از لغو تحریم ها به سوی ایران رهسپار شده اند، می دانند. » (۵)

خاشقی با چه کسانی چنین روابط صمیمانه ای در دولت دارد که می تواند وساطتت نماید؟ چه کسانی به این مهره صهیونیستی در ایران اطمینان دارند؟

پرسشی که اینجا مطرح می شود آن است که چرا تکنوکرات ها در تمام دوران سالهای پس از انقلاب که حداقل از بحث مک فارلین شروع می شود، تا قراردادهای نفتی دوران اصلاحات واخیرا که در بالا ذکر شد، ارتباطات خود را با چنین افرادی حفظ کرده اند؟

صد البته نه تنها این رد پا وارتباطات در بخش های اقتصادی با مرتبطین رژیم صهیونیستی وجود دارد، بلکه تطهیر وردپای شاخه جاسوسی اسرائیل در ایران تحت نام زیتون در رسانه های نزدیک به تکنوکرات ها هم به چشم می خورد. (۶)

۵- امید می رود دولت درخصوص این اخبار وبازگشت وتاثیرگذاری افرادی چون عدنان خاشقی پاسخگو باشد.

پی نوشت:
(۱) شنوداشباح ص ۱۷۵
(۲) http: //farsnews. com/printable. php? nn=۸۹۰۳۰۵۰۲۶۶
(۳) شنود اشباح ص ۸۱۱ و۸۱۲
(۴) شنود اشباح ص ۸۱۵
(۵) http: //www. farsnews. com/newstext. php? nn=۱۳۹۲۱۰۲۵۰۰۱۱۸۹
(۶) http: //www. tasnimnews. com/Home/Single/۲۴۰۰۲۸

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها