چاپ این خبر
کد خبر : 13914
۸:۰۰ ق.ظ - جمعه ۱۳۹۳/۰۲/۲۶

اعتکاف جلوه زیبای خداوند نزد بندگانش است

در این مراسم بیشتر با خدا خلوت می کنیم و حس و درک حضور در خانه خدا را تجریه می کنیم، خدا در مسجد کنار بنده اش است.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرستان خوانسارچشمه سار، اعمال ام داود نهایت اعمال و مراسم اعتکاف است و شاید این سه روز، روزه داری و نجوای با خداوند متعال و قرائت اذکار و ادعیه همگی مقدمه ای باشد بر اعمال ام داود، اعمالی که بخش عمده ای ازآن قرائت کلام الله مجید است ودر آخر نیز قرائت دعایی که بیشتر کلمات آن اسماء الهی است، خدا را با نام هایش صدا زدن و استغاثه به درگاه رب جلیل است.
ساعات پایانی اعتکاف نزدیک و نزدیک تر می شود و این برگ از دفتر اعتکاف امسال نیز ورق می خورد.
در این ساعات نزد برخی از معتکفین می رویم و از احساس و حال و هوایشان در این ساعات می پرسیم. حال و هوایی که بیشتر انسان را به یاد شب های قدر می اندازد.

از حال و هوایشان که می پرسیم می گویند اعتکاف فرصتی بود که مشکلات روحی خود را در این فضا از بین ببرند و آرامش روحی پیدا کنند. از ترک محرمات و انجام واجبات و توجه بیشتر به خدا گفتند. از این که به احساس نزدکی بیشتر به خدا دست یافته اند. آنها می گویند دوست دارند زمان بیشتری در این فضا باشند و از معنویت مسجد استفاده کنند و زمان خود را صرف خدا کنند.

معتکف دیگری می گوید: از همه تعلقات دنیوی دست کشیدن و آمدن به مسجد باعث می شود هر لحظه به یاد خدا باشد. می گوید: در فضای مسجد بودن باعث آرامش می شود، عبادت در مسجد حال و هوای زیبایی دارد. راست می گوید عبادت آن هم در مسجد جامع خوانسار با آن قدمت چند صد ساله اش در مسجدی که محل آمد وشد و عبادت بزرگان علم و دین خوانسار بوده است حال و هوای دیگری دارد.

5etekaf930227

او می گوید: باید بیشتر به یاد خدا باشیم وسعی در ترک گناه داشته باشیم و هر عبادتی را که داخل مسجد انجام دادیم که باعث آرامش روحی مان شد، این عبادت را در طول زندگی حفظ کنیم و انجام بدهیم.
از یک معتکف جوان دیگر درباره حال و هوایش در اعتکاف می پرسیم او در جواب می گوید: انسان عهدهایی با خدا می بندد که بعد نمی تواند آنها را بشکند و این بودن بر سر عهد آرامش می آورد و باعث خودسازی و نزدیکی به خدا می شود و با احساس آرامشی که در اعتکاف به دست می آوریم احساس خوب نزدیک شدن به خدا را تجربه می کنیم. در اینجا عهدهایی که با خدا بسته ام را به خودم گوشزد می کنم و سعی می کنم آن را حفظ کنم و نعمات خدا را یادآوری می کنم.

10etekaf930224

از معتکف ۱۲ ساله ای در مورد تجربه اش از اعتکاف پرسیدم: او با اشاره به این که سومین بار است که به اعتکاف می آید می گوید اعتکاف آدم را به خدا نزدیک تر می کند و انسان را با ایمان تر می کند و گناهان انسان پاک می شود. و حس خوبی به انسان دست می دهد، انسان در مسجد گناه نمی کند.

از معتکف دیگر سوال کردیم که اعتکاف چه تاثیری در روحیه شما داشته است. در پاسخ می گوید: وابستگی انسان به دنیا در اعتکاف کمتر می شود و باعث نزدیک تر شدن انسان به خدا می شود. خودخواهی و غرور کمتر شده و کارهای زشت و ناپسند را کنار گذاشتن است در این مراسم بیشتر با خدا خلوت کردیم و حس و درک حضور در خانه خدا را تجریه کردیم. خدا در مسجد کنار بنده اش است و اعتکاف جلوه زیبای خداوند نزد بندگانش است.

1etekaf930224

پرسیدیم چطور این حال و هوا را بعد از اعتکاف حفظ می کنید.
معتکفی در جواب گفت: با مداومت بر انجام همین عبادات و با خودسازی بیشتر و همیشه به یاد خدا بودن و به یادکارهایی که در اعتکاف انجام دادیم این حال و هوا را ان شاء الله حفظ کنیم.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها