چاپ این خبر
کد خبر : 14424
۹:۰۰ ق.ظ - یکشنبه ۱۳۹۳/۰۳/۴
گفتگو با بانوی کارآفرین:

برای بسیاری از افراد ازجمله آقایان کار ما قابل درک نبود/اولویت اولم خانواده است

درست است که کاری که ما در این کارگاه انجام می دهیم بسیار سخت و مردانه است اما خانم ها توانایی های بسیاری دارند که قابل انکار نیست.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرستان خوانسارچشمه سار، خوانسار همان شهری است که عسل و گز انگبینش زبانزد خاص و عام است و همیشه کام مردمش را شیرین کرده است ولی از دل این همه شیرینی و زیبایی این بار شهدی دیگر این شیرینی را فزون کرده است شهدی از همان تبار ولی از جنس بلورگفتگوی زیر شرح همین مدعاست:

چشمه سار: لطفاً خودتان را کامل برای مخاطبان ما معرفی کنید؟
من سمیرا آقاجانی هستم دارای دو مدرک کارشناسی کامپیوتر و مهمانداری پروازو حدوداً۳۳سال دارم در حال حاضر ساکن تهرانم و به دلیل شغلی که انتخاب کردم بسته به شرایط باید چند ماهی را در خوانسار و چند روزی در تهران باشم.

چشمه سار: چه اتفاقی باعث شد شما وارد این عرصه شوید و این شغل را انتخاب کنید؟
در ابتدا خواست و اراده الهی بعد از آن خانواده همسرم اهل شهرستان مبارکه هستند، در این شهرستان نبات ریز و پولکی ساز به تعداد فراوان وجود دارد همین امر برایم جالب توجه بود و در ذهن من انگیزه شد تا به این فکر بیفتم و مقدمات کارگاه نبات ریزی را فراهم کنم پس یکسال را به تحقیق و جستجو پیرامون نوع دستگاه های مورد استفاده و چگونگی پخت و مشکلات این کارگاه ها اختصاص دادم پس از به دست آوردن اطلاعات در این زمینه شرایط راه اندازی را فراهم کردم.

3nabat930304
چشمه سار: عکس العمل آقایان وقتی متوجه شدند که یک خانم به عنوان رقیب آن ها در این صنف فعالیت می کند چه بود؟
برای اکثریت آقایان قابل درک نبود که خانم ها بتوانند نبات ریزی انجام دهند و انتظار داشتند که ماهم نتوانیم این کار را انجام دهیم و هرگاه مارا در حال این کار می دیدند خیلی تعجب می کردند.

چشمه سار: خانواده تا چه حد در انتخاب و موفقیت شما سهیم بودند؟
خانواده من بسیار زیاد در انتخاب این شغل سهیم بودندو می توانم بگویم پدر و مادرم برگترین حامیان من بودند وحتی می توان گفت: علاوه بر پدر و مادرم، همسرم پابه پای من، مرا یاری دادند و جا دارد از ایشان بی نهایت تشکر کنم. علاوه بر این از کمک فکری آنها نیز برخوردار بودم و اگر جایی ناامید می شدم یا خسته می شدم آنها به من انرژی می داند و مرا ا امیدوار می کردند.

چشمه سار: آیا تا به حال حمایتی از جانب دولت شده اید؟
من برای یاری و مساعدت مالی به اداره بازرگانی چندین بار مراجعه کردم ولی کمکی به من نشده آنها هم می گفتند دولت بودجه کافی در این زمینه به آنها نداده شاید امکان کمک نبوده و الا حتماًکمک می کردند.

چشمه سار: آیا شغلتان در امور منزلتان خدشه ای وارد کرده است؟
هرگز، یک خانم برای انتخاب شغل خود باید کلیه ی جوانب را بسنجد و بعد از اولویت بندی کار را شروع کند من هم اولویت اول را به خانواده اختصاص دادم ولی باز هم سختی ها و مشکلات وجود دارد و یکی از مشکلات من همان دوری من از خانواده است.

چشمه سار: آیا نمی خواهید خانه و کاشانه خود را به محل کارتان انتقال دهید؟
تا زمانی که همسرم بازنشسته نشوند امکان چنین کاری وجود ندارد. بعد از بازنشستگی ایشان در این رابطه تصمیم می گیریم.

1nabat930304

چشمه سار:آیا کارگران شما از مزیت بیمه برخوردار هستند؟
یکی از کارگران من بیمه هستند ولی دوتای دیگر به دلیل اینکه تازه به جمع ماپیوستند هنوز بیمه نیستندبعد از سه ماه که دوره آموزشی را گذراندند آنها نیز بیمه می شوند البته من آنها را هیچوقت کارگر خود نمی دانم بلکه آنها را همکار خود می دانم. آنها بسیار زیاد در این کار مرا یاری دادند چراکه کار سختی های بسیاری داشت و به تنهایی نمی توانستم از عهده اش بربیایم برای مثال در ابتدای کار چندین بار کار نبات ریزی آن طور که می خواستم در نمی آمد اگر همکارانم نبودند که به من امید دهند آن روزها سخت می گذشت.

چشمه سار:در حال حاضر چند نفر در کارگاه مشغول به کار هستند؟
در مجموع چهار نفر هستیم البته با خود من که امروز که شما برای گزارش آمده اید یکی از همکارانم نیستند.

چشمه سار: ملاک انتخاب خود برای همکارانتان را چه چیز در نظر گرفتید؟
ابتدا راضی بودن خود و خانواده شان سپس اهمیت به ضوابط و منضبط بودن در کار

چشمه سار:مراحل تولید را به اختصار شرح دهید؟
در ابتدا شکر و آب را در دیگ مخصوص خود با هم مخلوط می کنیم تا به درجه خاص خود برسد البته کارهای جانبی مانند اینکه غلظتش را مشخص کنیم و کف رویش را بگیریم نیز وجود دارد بعد از اینکه این عملیات روی آنها انجام گرفت مواد غلیظ شده را درون وان هایی که نخ کشی شده می ریزیم سپس ۴روز این مواد باید در گرمخانه بماند بعد از چهار روز مواد بلور شده و به نخ ها می چسبد حال باید شیره نبات استخراج شود تا نبات آماده شده مشخص شود.

nabat930304
چشمه سار: آبنبات هایی که با طعم و رنگ مختلف وجود دارند به چه صورت آماده می شوند؟
آنها هم مانند نبات ساخته می شوند تنها فرق آنها این است که وقتی مواد یعنی شکر و آب به غلظت رسیدند اسانس یا طمع دهنده طبیعی را اضافه می کنیم پس از آن آنها را به اشکالی که می بینید بر روی شکر پهن می کنیم . در واقع در این کارگاه مواد اولیه مورد استفاده ما شکر و آب است به اضافه رنگ و اسانس های طبیعی مثل کاکائو و زعفران .

به نظر من هنر این است که بتوان با همان مواد اولیه کار، بتوانی موارد متنوعی را بسازی و الا که اگر بخواهی مواد اولیه زیادی وارد کارگاه بکنی علاوه بر سختی کار مدیریت آن مواد هم به ان اضافه می شود. برای مثال ما در این کارگاه از همان شیره نبات سوهان عسلی، پولکی، شربت، آبنبات های طمع دار تهیه می کنیم بدون اسفاده از مواد اضافه تر.

چشمه سار: پیشنهاد شما به عنوان الگوی کارآفرین به سایر زنان کشور چیست؟
به نظر من خیلی خوب است که خانم ها روی پای خودشان بایستند ولی در راس کار نباید از خانواده و وظایف زندگی شان غافل شوند چون خانواده رکن اساس زندگی است بعد از خانواده من معتقدم زندگی تلاش مرد و زن را باهم می طلبد

چشمه سار: آیا سخنی در پایان صحبت های خود دارید؟
انشاءالله تمام مخاطبان سخنان من موفق باشند و روزی برسد که خانم ها هم در این مرزو بوم حرفی برای گفتن داشته باشند همانطور که الان هم حرف های زیادی برای گفتن دارند درست است که کاری که ما انجام می دهیم در این کارگاه بسیار سخت و مردانه است حرارت بالا می تواند بسیار مشکل باشد ولی خانم ها توانایی های بسیاری دارند که قابل انکار نیست.

دیدگاه ها

ضمن آرزوی موفقیت برای ایشان و خدا قوت گویی هم به ایشان هم به شما
سلام

مرا ببخشید که مدتهاست به وبلاگتان نیامده ام و حالا هم که آمدم به این صورت آمدم!
بگذریم؛
بیکاری، یکی از مهمترین دلایلی است که خواسته یا ناخواسته و واقعا یا توهما منجر به بی انگیزگی بسیاری از جوانان زیباشهر خوانسار شده است. یکی بی انگیزگی که منجر به مهاجرت بیش از پیش جوانان از خوانسار و در مواردی، باعث رخ دادن آسیب های اجتماعی جبران ناپذیری گشته است.

امید است به کمک این تارنگار، بتوان اطلاع رسانی بهتری در زمینه ی کاریابی در خوانسار ارائه کرد تا بتوان پس از شناسایی پتانسیل های موجود در شهر، به ایجاد بهسازی در شرایط شهرستان نیز فکر کرد.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستم.
http://www.karsar.blogfa.com
با سپاس
سید وحید صادقی

جناب آقای صادقی، سلام و عرض ادب

وبلاگ خوب شما بازدید شد و جا دارد همین جا ازاین ابتکار و دلسوزی شما در حق جوانان جویای کار خوانسار قدردانی کرد.

موید باشید.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها