چاپ این خبر
کد خبر : 25648
۱۲:۰۰ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۳/۰۹/۱۸

چهارمین سوگواره شبیه خوانی « نغمه های عاشورایی» در حسینیه تخماقلو

چهارمین سوگواره شبیه خوانی « نغمه های عاشورایی» از« ۱۸ -۲۸ صفر »در حسینیه تخماقلو برگزار می شود.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرستان خوانسارچشمه سار به نقل از  شبستان، علی یحیایی، دبیر چهارمین سوگواره نغمه های عاشورایی به خبرنگار خبرگزاری شبستان در اصفهان گفت: این سوگواره با هدف حفظ و زنده نگاه داشتن قیام عاشورا و حفظ و اشاعه فرهنگ عاشورایی و آشنایی نسل جوان با هنر اصیل ملی و مذهبی تعزیه برگزار می شود.

وی ادامه داد: ارتباط بین منطقه ای بین گروه های شرکت کننده و ارتقا سطح کیفی گروه های محلی، استفاده صحیح از نسخ اصیل تعزیه و ابزار و ملحقات آن و مبارزه با هجمه های فرهنگی از دیگر اهداف برگزاری این سوگواره است.

یحیایی با بیان اینکه استان های شرکت کننده در این سوگواره شامل اصفهان، فارس، مرکزی و تهران هستند، افزود: شهرستان های اصفهان ، خمینی شهر ، خوانسار ، نجف آباد ، زرین شهر و فلاورجان از استان اصفهان، گروه متقاضی در این سوگواره هستند.

دبیر چهارمین سوگواره نغمه های عاشورایی افزود: این سوگواره از «۲۰-۳۰ آذر» مصادف با «۱۸ -۲۸ صفر» در ۱۱ مجلس به نام های شهادت جناب حر، مجلس متوکل عباسی، سقاخانه اسماعیل طلا، شهادت حضرت مسلم(ع)،شهادت حضرت علی اکبر(ع)، شهادت حضرت ابوالفضل(ع)شبیه نامه امیرکبیر، بازار شام، پشیمانی یزید، شهادت امام حسین(ع) وشهادت حضرت زهرا(س) برگزار می شود.

یحیایی گفت: این سوگواره هر شب از ساعت ۱۸:۳۰ برگزار می شود و روز آخر که اختتامیه آن است، از ساعت ۹ صبح آغاز و مجلس شهادت حضرت زهرا(س) ساعت ۱۴ آغاز می شود.

وی افزود: با توجه به بعد مسافت امسال گوشه هایی از این مراسم ها از طریق سایت www.hoseiniye-tkh.ir برای علاقمندان به هنر تعزیه و شبیه خوانی پخش می شود.

دبیر چهارمین سوگواره نغمه های عاشورایی با بیان اینکه تعزیه،‌نمایش مذهبی و بازتابی از هنر ایرانی و فرهنگ شیعه است، افزود: هنر تعزیه،‌ هنری است که در قالب آن می توان اصل واقعه یا بخشی از آن را به مخاطب انتقال داد.

گفتنی است، چهارمین سوگواره شبیه خوانی تحت عنوان نغمه های عاشورایی در شهرستان بویین میاندشت، حسینیه روستای تخماقلو برگزار می شود.

دیدگاه ها

با سلام و خسته نباشید خدمت شما جناب آقای مهندس یحیایی. واقعاً روستایی مثل تخماقلو نیازمند مدیری مثل شما می باشد. از اینکه در شناساندن روستای ما فعالیت می کنید از شما تشکر می کنم. و امیدوارم مردم تخماقلو هم قدر زحمات شما را بدانند.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها