چاپ این خبر
کد خبر : 26298
۱۲:۰۰ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۳/۰۹/۳۰
مسئول مرکز مشاوره مهر پویان:

هنوز بیشتر مردم از تاسیس مرکز مشاوره در خوانسار اطلاع ندارند

ارتباط و همکاری نهادهای دولتی خوانسار که مراجعین آنها نیاز به خدمات مشاوره ای دارند با مرکز مشاوره مهرپویان کم رنگ است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرستان خوانسارچشمه سار، شاید بسیاری از مشکلات کوچک و بزرگی که در جامعه و خانواده شاهد هستیم ناشی از کم توجهی و عدم فرهنگ سازی در خصوص نقش موثر مشاوره های روانشناسی است.

متاسفانه در ایران با وجود همه پیشرفت های به دست آمده در علم روانشناسی و به ویژه مشاوره هنوز این موضوع در میان خانواده ها به طور کامل پذیرفته نشده است که همانگونه که پیشگیری از امراض جسمی مهم است پیشگیری از مشکلات روانی پیش از درگیر شدن فرد و خانواده به این مسائل نیز مهم است.

در حال حاضر شاهد خلاء عمیق در این زمینه و عدم فرهنگ سازی پیرامون این موضوع هستیم.
این گفتار کوتاه در جهت معرفی یکی از مراکز تازه تاسیس مشاوره روانشناسی در شهرستان خوانسار است تا به این وسیله خانواده ها آشنایی بیشتری با خدمات این مرکز پیدا کنند.

چشمه سار:خودتان را معرفی کنید؟
نازی بنایی هستم و اصالتا اهل همدان می باشم، در حال حاضر نیز دانشجوی دکترای روانشناسی هستم و مدت یک سال است که مدیر مرکز مشاوره و روانشناسی مهر پویان خوانسار هستم، البته مدت ۵ سال است که با این مرکز همکاری می کنم.

چشمه سار: مرکز از چه تاریخی و زیر نظر چه ارگانی تاسیس شده است؟
این مرکز از بهمن ماه سال ۱۳۹۰ در دانشگاه پیام نور خوانسار و زیر نظر بهزیستی تاسیس شده است.

1banai930926
چشمه سار: ضرورت ایجاد این مرکز در چه بوده است.
از زمان ریاست پیشین دانشگاه دکتر کافی موسوی و به دنبال افزایش آسیب های اجتماعی ناشی از افسردگی در خوانسار ضرورت تاسیس این مرکز دیده شد و با اخذ مجوز از سازمان بهزیستی نسبت به دائر نمودن این مرکز در دانشگاه اقدام شد.

چشمه سار: فعالیت مرکز در چه زمینه هایی است.
عمده فعالیت مرکز در خصوص مشاوره اعتیاد، طلاق، مشاوره خانواده، مشاوره تربیتی، درمان بیماری های روانی از جمله افسردگی، اضطراب، مشکلات زناشویی و مشاوره پیش از ازدواج است.

چشمه سار: چه تعداد کارشناس و مشاور با مرکز در ارتباط هستند.
در حال حاضر پنج کارشناس مشاور با تحصیلات کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های روانشناسی تربیتی، روانشناسی بالینی و روانشناسی شغلی با این مرکز همکاری می کنند.

چشمه سار:راهنمایی و مشاوره های کارشناس در چه سطوحی انجام می شود و بیشترین مراجعات به مرکز در خصوص چه مسائل و مشکلاتی است.
مشاوره ها بیشتر در زمینه شغلی، پیشرفت تحصیلی، درمان بیماری های روانی، اعتیاد و طلاق می باشد. البته مرکز در خصوص افرادی که نیاز به حمایت مالی دارند با معرفی به بهزیستی از تخفیف ویژه برای مشاوره برخوردار می شوند.

2banai930926

چشمه سار: استقبال دانشجویان ودانشگاهیان ازبرنامه های ترتیب یافته توسط مرکز مشاوره را چگونه ارزیابی می کنید، در واقع پسران و دختران دانشجو چگونه از خدمات مرکز استفاده می کنند. استقبال هر کدام از طرفین به چه نسبت است.
تاکنون استقبال دانشجویان از مرکز بسیار خوب بوده است و در این میان دانشجویان دختر استقبال بیشتری از مرکز و برنامه های آن داشته اند.

چشمه سار: عمده‌ترین مشکلات مرکز چیست.
یکی از عمده ترین مشکلات مرکز ناشناس و گمنام بودن آن به ویژه در میان مردم شهرستان می باشد، متاسفانه ارگان ها و دوائر دولتی شهرستان ارتباط نزدیک و تنگاتنگی با مرکز ندارند و اگر نهادهای دولتی رابطه نزدیکی تری با مرکز داشته باشند مرکز مهرپویان نیزآمادگی هر گونه همکاری و ارائه خدمات مشاوره ای به نهادهایی مانند کمیته امداد، بهزیستی، آموزش و پرورش، نیروی انتظامی و هر ارگانی که مراجعین آنها نیاز به ارائه خدمات مشاوره ای داشته باشند را دارد.

در این زمینه همکاری نشریات و رسانه های شهرستان برای معرفی مرکز به مردم و استفاده بیشتر و بهتر از خدمات مرکز مشاوره نیاز است.

چشمه سار: برنامه های آینده مرکز چیست.
در آینده درصدد برگزاری کارگاه های آموزشی برای عموم مردم شهرستان هستیم، هم چنین انجام تحقیقات مشاوره ای برای مرکز نیز از دیگر برنامه های مرکز است، اما مهم ترین برنامه برای آینده معرفی بیشترمرکز است.

متاسفانه طی چند سال اخیر شاهد مشکلات و معضلات عدیده ای در خصوص آسیب های اجتماعی از جمله مصرف مواد مخدر، طلاق، افسردگی و متاسفانه حتی خودکشی در شهرستان خوانسار هستیم، معضلاتی که شاید با چند جلسه کوتاه مشاوره روانشناسی قابل حل باشد و به یک بحران تبدیل نشود.

دیدگاه ها

سلام. مگه رشته روانشناسی شغلی هم داریم؟!!!

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها