چاپ این خبر
کد خبر : 26499
۱:۵۰ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۳/۱۰/۳
مسئول و مشاور مرکز مشاوره مهر پویان خوانسار:

عمده دلایل مصرف مواد در خوانسار بیکاری و افسردگی است

خلاء ناشی از اقدامات پیشگیرانه و نبود اطلاع رسانی و آموزش در میان خانواده ها به اعتیاد دامن می زند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرستان خوانسارچشمه سار، استفاده از جلسات مشاوره روانشناسی همواره به عنوان آخرین مرحله از مراحل حل مکشلات و معضلات فردی و خانوادگی محسوب می شود در صورتی که مشاوره به عنوان یکی از تدابیر و راهبردهای پیشگیری می تواند در حل و رفع بسیاری از مشکلات و مسائل فردی و خانوادگی و حتی آسیب های اجتماعی پیش از تبدیل شدن به یک مسئله حل ناشدنی موثر باشد در ادامه گفتگویی با دکتر نازی بنایی مسئول مرکز مشاوره روانشناسی مهر پویان خوانسار داریم که پیرامون معضل اعتیاد و مواد مخدر می باشد.

چشمه سار: در خصوص بحث پیشگیری از اعتیاد و خلایی که در این زمینه وجود دارد توضیح دهید.
در بحث پیشگیری خانواده ها عمدتا تمایلی به اموزش مستقیم در خصوص اعتیاد و مواد مخدر به کودکان خود ندارند و این نیز ناشی از عدم فرهنگ سازی این موضوع برای خانواده ها است. خانواده با این ذهنیت که ممکن است همین آموزش موجب کنجکاوی و دست به تجربه زدن مواد مخدر در کودک و نوجوان شود عملا از این موضوع دوری می کنند.

در خصوص پیشگیری خانواده ها باید بدانند که روش های سنتی گذشته دیگر جوابگوی شرایط کنونی نیست و نمی توان کودکان و نوجوانان امروز را با رفتارهای سنتی گذشته آموزش داد.

در خصوص اعتیاد نیز باید روش های فرزندپروری سنتی را کنار گذاشت، البته متاسفانه خانواده ها عمدتا در این زمینه تمایلی به یادگیری ندارند.

در زمینه پیشگیری از اعتیاد، اطلاع رسانی بر مبنای روش های نوین فرزند پروری جایگاه ویژه ای دارد.
خانواده ها باید در زمینه پیشگیری از اعتیاد از چارچوب بسته ذهنی خارج شوند و راه ان این است که قبل از سنین بلوغ اطلاعات درستی در زمینه اعتیاد به کودکان و نوجوانان داده شود.

روش های آموزشی تئوری توام با عمل به واضح تر شدن موضوع اعتیاد برای کودکان و نوجوانان کمک می کند، نمایش برخی از تصاویر به کودکان در این زمینه برای ایجاد تنفر درونی از اعتیاد بسیار موثر است.

etiyad931003
خانواده ها به جای پنهان کردن این موضوع باید سعی در ارائه اطلاعات و آگاهی های درست درباره آن به کودکان و نوجوانان خود نمایند.
ایجاد روابط گرم خانوادگی و اگاهی دادن در بستر این روابط و در عین حال آموزش از طریق کتاب ها و رسانه ها می توانند راه های اطلاع رسانی به کودکان و نوجوانان در این زمینه باشد.

متاسفانه در شهرهای کوچک نیز اطلاع رسانی درستی در این مورد انجام نمی شود، به نظر می رسد استفاده از ظرفیت کارگاه های آموزشی ویژه خانواده ها و هم چنین برگزاری این کارگاه ها در مدارس بازدهی مناسبی دارد.

در بحث پیشگیری از اعتیاد با ریشه یابی دلایل مصرف مواد مخدر متوجه می شویم افرادی که در دوران کودکی به نوعی از حضور مقتدارنه پدر در محیط خانه محروم بوده اند و نقش کنترل کننده پدر در خانواده کمرنگ بوده است بیشتر در معرض اعتیاد هستند.

نحوه رفتار و واکنش خانواده در برابر فرزندان در چنین موقعیت هایی باید آموزش داده شود، یکی از آیتم های مهارت های زندگی پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر است.

و اگر کودک از لحاظ روحی حمایت نشود اثرات مخرب و سویی در طولانی مدت خواهد داشت.

چشمه سار: در زمینه درمان اقدامات روانشناسانه تا چه حد موثر است.

در بخش درمان نیز فرد زمانی که به مواد مخدر معتاد می شود و می خواهد ترک نماید، بهترین راه برای ترک این است که اراده خود فرد برای این موضوع در میان باشد، در غیر این صورت فرد تمایل به ترک ندارد.

فرد باید به شرایطی که به آن مرحله عجز و ناتوانی گفته می شود برسد. افرادی که لذت مصرف مواد را تجربه کرده اند تا زمانی که از سوی خانواده طرد نشوند و به ناتوانی و عجز نرسند تمایلی به ترک اعتیاد ندارند.

افرادی که مواد مخدر مصرف می کنند تا به مرحله عجز برسند به دلیل مصرف مواد ممکن است جان خود را از دست بدهند، در اینجا حمایت و کمک خانواده بسیار مهم است.

خانواده باید به ظاهر حمایت خود را از فرد معتاد قطع کند و مشخص است که این شرایط برای خانواده بسیار مشکل است.
هیچ روانشناسی نمی تواند ادعا نماید که بیمار را کاملا درمان می کند، اینجا استفاده از کمپ های ترک اعتیاد و حضور فرد در جلسات انجمن NA موثر است.

روانشناس در این مرحله تا حدودی می تواند به فرد معتاد کمک کند.

چشمه سار: در مورد مرحله بازتوانی نیز توضیح دهید
این مرحله پس از گذراندن دوره ترک در کمپ ترک اعتیاد شروع می شود و نقش حمایتی خانواده در این مرحله پررنگ تر می شود.
این افراد تا حدود زیادی اعتماد به نفس و عزت نفس خود را از دست داده اند و اگر از آنها حمایت نشود امکان بازگشت این افراد به سمت مواد در این مرحله زیاد است، در اینجا خانواده باید صبورانه از فرد حمایت کنند.

ممکن است پس از کمپ حالت های پرخاشگرانه در فرد افزایش یابد و فرد بهانه گیر شود، در این شرایط خانواده باید نقش حمایت گرانه خود را تقویت کند و به این درک برسند که این رفتار طبیعی است.

در این شرایط با تغییر فضای خانواده و حتی وسایل منزل باید محیط جدیدی را برای فرد ایجاد کنند و مکان هایی را که قبلا محل مصرف مواد برای فرد بوده تغییر دهند و رفتار های خود را تغییر دهند و به صورت کنترل شده به وی محبت کنند.

در این مرحله کار خانواده سخت است و نیاز به مشاوره وجود دارد.
2banai930926
با توجه به این که شرایط ترک اعتیاد در شهرها و محیطهای کوچک به جهت آشنا بودن افراد نسبت به یکدیگر متفاوت است، شهرهای کوچک شرایط را برای ترک اعتیاد دشوار می کند و آن هم به دلیل این که مکانیزم دفاعی انکار در افراد معتاد بسیار بالا است، خود این افراد از اعتیاد خود آگاه هستند اما اطرافیان رفتارهایی انجام می دهند که به این مکانیزم دفاعی دامن می زنند.

بهترین اقدامی که اطرافیان در مواجه با مکانیزم دفاعی در فرد معتاد می توانند انجام دهند این است که میزان انکار فرد را پایین آورند و به او در رسیدن به مرحله عجز وناتوانی کمک کنند و مکانیزم دفاعی انکار در آنها شکسته شود.

این افراد به شدت حساس هستند و ممکن است هر برخوردی را بی احترامی تلقی کنند.

در ریشه های شخصیتی افراد معتاد عمدتا اعتماد به نفس کاذبی دیده می شود و قالبا دارای شخصیتی هایی از نوع خود شیفته هستند.
هم چنین فردی که هنوز در دوران طلایی مصرف مواد مخدر است حتی اگر با فشار خانواده به کمپ فرستاده شود چون به مرحله عجز نرسیده است پس از ترک کمپ دوباره به سمت مواد گرایش پیدا می کند.

چشمه سار: افرادی که به مرکز مراجعه می کنند در زمینه اعتیاد در کدامیک از مراحل این فرایند هستند.
عمده افرادی که برای این موضوع به مرکز مراجعه می کنند در مرحله درمان هستند که با استفاده از شیوه های گفتار درمانی سعی می کنیم به آنها کمک می کنیم.

البته این افراد به تنهایی قادر به ترک اعتیاد نیستند و نیاز به حمایت دارند.

چشمه سار: مرکز در زمینه پیشگیری از اعتیاد و مصرف مواد مخدر تاکنون چه اقداماتی انجام داده است.
تاکنون چند کارگاه آموزشی ویژه دانشجویان در دانشگاه از طرف مرکز برگزار کردیم ، البته نیاز است که کارگاه های اموزشی را نیز برای عموم در سطح شهرستان نیز داشته باشیم.

چشمه سار: چرا سن اعتیاد حتی در خوانسار پایین امده است.
به دلیل در دسترس بودن مواد مخدر متاسفانه این مسئله نیز وجود دارد، در عین حال کمبود آموزش در مدارس به این مسئله دامن زده است.
در شهرهای کوچک نیز علاوه بر موارد ذکر شده نبود مراکز تفریحی و فراغتی متنوع این مسئله را تشدید می کند.

متاسفانه فضای شهر فضای شادابی نیست و مسلما این موضوع نیز می تواند روی این مسئله اثرگذار باشد.

چشمه سار: آیا با خانواده ها به ویِژه خانواده هایی که درگیر معضل اعتیاد هستند هم ارتباط دارید. نحوه مشاوره هایی که به این خانواده ها می دهید چگونه است.

بله مسلما با خانواده این افراد نیز ارتباط داریم و جلسات مشاوره برای خانواده های افرادی که برای این مسئله به مرکز مراجعه می کنند نیز برگزار می شود.

در اولین جلسه مصاحبه با خانواده این افراد داریم و در جلسات بعدی با استفاده از گفتار درمانی و شیوه درمانی شناختی رفتار یCBTکار مشاوره با خانواده افراد معتاد و فرد معتاد را انجام می دهیم.
4etiyad931003
چشمه سار: در میان افرادی که به نوعی با مواد مخدر درگیر بوده اند و به مرکز نیز مراجعه نموده اند آیا جرائم دیگری نیز به واسطه مصرف مواد مرتکب شده اند.

در خوانسار به دلیل محیط کوچک و مذهبی آن بیشتر افرادی که به دلیل اعتیاد به مرکز مراجعه داشته اند ارتکاب به جرائم دیگر اندک است و افرادی که برای درمان به مرکز مراجعه کرده اند به دلیل محیط کوچک شهرستان به جرائم دیگری روی نیاورده اند و از درامد شخصی خود مواد مخدر تهیه می کنند و به جرائمی مانند سرقت و غیره روی نمی آورند.

اما این افراد بیشتر با مسئله افسردگی و خودکشی مواجه هستند.

چشمه سار: چه تعداد از خانواده هایی که به مرکز درخصوص اعتیاد مراجعه می کنند به مرز طلاق رسیده اند.
به دلیل جو سنتی و مذهبی شهرستان خانواده هایی که برای این مسئله به مرکز مراجعه می کنند تعداد اندکی از انها به مرز طلاق رسیده اند و بیشتر برای حل مسئله و کمک به فرد معتاد به مرکز مراجعه می کنند.

چشمه سار: افراد مراجعه کننده عمده ترین دلیل و یا دلایل روی آوردن خود را به مواد مخدر چه اموری ذکر می کنند و این موارد در خوانسار چیست.
به صورت کلی بیشتر موارد مربوط به شکست های عشقی، ضعف اراده و فشار های روحی و روانی است و در خوانسار نیز بیشتر مشکلات ناشی از بیکاری دلیل عمده روی آوردن افراد به این موضوع بوده است.

چشمه سار: به نظر شما دلیل یا دلایل اصلی بالا بودن اعتیاد و مصرف مواد مخدر در خوانسار چیست.
به نظر می رسد عمده ترین دلیل نبود شادابی و تنوع در زندگی و پس از آن در دسترس بودن مواد مخدر آن هم با قیمت ارزان و تهیه آسان آن در شهرستان از دلایل عمده این موضوع باشد.

چشمه سار: نحوه ارتباط و تعامل مرکز و مشاوران با نهاد و دستگاه های متولی مبارزه با مواد مخدر در سطوح پیشگیری، درمان و بازتوانی چگونه است.

متاسفانه این ارتباط کم رنگ و محدود است.
نهاد ها و ارگان ها می توانند با کمک مشاورین مرکز و با استفاده از نیروهای مشاور مهرپویان از خدمات مشاوره ای استفاده کنند، اما متاسفانه تاکنون این موضوع چندان مورد توجه قرار نگرفته است.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها