چاپ این خبر
کد خبر : 27068
۹:۰۰ ق.ظ - شنبه ۱۳۹۳/۱۰/۱۳

اثبات وجود گونه سگ آبی در زیستگاه‌ آبی گلپایگان

رئیس اداره حفاظت محیط زیست گلپایگان گفت: با حضور کارشناسان محیط زیست کشور و به همت انجمن دوستداران و حافظان میراث فرهنگی گلپایگان وجود گونه سگ آبی در زیستگاه‌ آبی گلپایگان به اثبات رسید.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرستان خوانسارچشمه سار به نقل از فارس، قاسم حسومی اظهار کرد: پس از آگاهی انجمن دوستداران و حافظان میراث فرهنگی گلپایگان از وجود گونه مهم حیات وحش ‌در زیستگاه‌های آبی شهرستان گلپایگان مکاتبات زیادی با سازمان حفاظت محیط زیست کشور و اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان گلپایگان صورت گرفت که این پیگیری‌ها منجر به حضور کارشناسان محیط زیست کشور در سد کوچری، زیستگاه این گونه حیوان آبی شد.

وی با بیان اینکه با حضور گروه تحقیقاتی محیط زیست کشور در منطقه کوچری شواهدی دال بر وجود این‌گونه زیبا و نادر به اثبات رسید، تصریح کرد: با مشاهده رد پا و فضله سگ آبی در اطراف سد کوچری این نمونه‌ها برای بررسی به آزمایشگاه سازمان محیط زیست ارسال شد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان گلپایگان ادامه داد: امیدواریم با پیگیری مسئولان ذی‌ربط شاهد استقرار پایگاه حفاظتی از‌ این حیوان در شهرستان گلپایگان باشیم.

وی افزود: در صورتی‌ که پایگاه حفاظتی در شهرستان گلپایگان مستقر شود حفاظت از سگ آبی و ماهی سوف که از گونه‌های نادر و در معرض خطر انقراض هستند، جلوگیری می‌شود و شاهد شکوفایی صنعت اکوتوریسم (گردشگری) بر پایه استفاده از ظرفیت‌های این دو گونه ارزشمند خواهیم بود.

حسومی با قدردانی از تشکل‌های مردم نهاد که به عنوان باز‌وی توانمند سازمان محیط زیست فعالیت می‌کنند، تاکید کرد: با فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی و انسجام گروهی می‌توانیم گام‌های بنیادینی در عرصه حفظ و نگهداری از گونه‌های نادر حیوانی برداریم.

مدیرعامل انجمن دوستداران و حافظان میراث فرهنگی گلپایگان نیز در این باره به خبرنگار‌ فارس گفت: با همکاری تنگاتنگ و صمیمانه مسئولان و کارکنان محیط زیست تا سرانجام رساندن این پروژه از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد.

محسن جمالی اظهار کرد: امیدواریم شهروندان با آگاهی از ارزش‌های بومی و ملی این گونه حیوانی نادر و کمیاب در حفظ و حراست آن بکوشند.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها