چاپ این خبر
کد خبر : 2757
۲:۵۲ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۲/۰۸/۱۵
مصاحبه صاحب نيوز با كياداوود اسفندياري مجری برنامه «حرف حساب»؛

به‌خاطر برنامه پایش؛ هیئت دولت جلساتش را دوشنبه برگزار می‌کند

سوالاتی که مردم خواستند ازفلان مسئول پرسیده شود را می‌پرسم و پیگیری می‌کنم پس چرا باید مراعات مسئولان را داشته باشم. مسئولی که به مسند نشسته باید در مقابل وعده‌هایی که به مردم داده پاسخ‌گو باشد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری چشمه سار به نقل از صاحب نیوز، برنامه حرف حساب که تقریبا هر روز از شبکه یک سیما پخش می شود از جمله معدود برنامه هایی است که توانسته در فرهنگسازی اجتماعی و اقتصادی در خانواده‌ها موثر باشد و برخلاف برنامه‌های مشابه‌اش بدنه جامعه را مخاطب قرار دهد اما یکی از دلایل این گیرایی، توانایی مجری آن است. اینکه اسفندیاری مجری حرف حساب با مسولان تعارف ندارد و حرف دل مردم را با حساب و کتاب می‌زند برای مردم جذاب وتاثیر گذار است به همین دلیل با او که مجری دوبرنامه اقتصادی پر بیننده حرف حساب و پایش است به گفتگو نشستیم.

مصاحبه از جمال طاهری- صاحب نیوز: شما جزء معدود مجریانی هستید که هم به  موضوعات برنامه‌ای که درآن هستید اشراف دارید وهم صراحت بیان، به نظر شما علت این تفاوت در کار چیست؟

به نظرم این کاملا عادی است و اگر کسانی این شرایط را نداشته باشند باید غیرعادی و عجیب باشد ازسویی فضای که من کار می‌کنم از طرف مدیران سازمان صداوسیما دراختیارما قرار گرفته  که می‌توانستند به ما ندهند، آنها میدان عمل دادند تا ژورنالیستی عمل کنیم  و البته باید بگویم کار اصلی من اجرای تلویزیونی نیست که بخواهم خودم را درگیر ملزومات آن کنم این در کنار کارهای دیگرم است بنابراین به‌خاطر نان کار نمی کنم و انچه انجام می‌دهم تنها حس وظیفه است.

صاحب نیوز: خیلی از مسئولان در چنین برنامه‌های تلویزیونی اصرار دارند که سوالات از قبل تنظیم شده را در اختیارشان قراردهند، حتی بعضا در مصاحبه‌های  ژورنالیستی هم همین‌گونه هستند و از مصاحبه زنده  و غافلگیرانه ابا دارند شما در برنامه «حرف حساب»  با این طیف مواجه شدید؟

بله؛ و بایداعتراف کنم متاسفانه رسم بدی شده که مسئولان در برابر رسانه‌ها و مردم پاسخ‌گو نیستند مگر این‌ که فضای ساختگی باشد؛ درصورتی‌که در تمام کشورهای پیشرفته دنیا همه مقامات حتی رییس جمهور در برابر افکار عمومی و رسانه‌های کشورشان پاسخ‌گو هستند چون مسئولیت به‌عنوان امانت در اختیارشان است اما اغلب در برنامه‌های ما مسئولان نمی‌آیند و کارشناس یا مدیران درجه چندم را می‌فرستند، خودشان حاضر به توضیح برای مردم و رسانه نیستند.

صاحب نیوز: قبول دارید که شما هم در صحبت کردن با مسئولان کمی بی‌رحم  و تند هستید، برای همین ابا دارند؟

نه؛ اصلا قبول ندارم من سوالاتی که مردم خواستند ازفلان مسئول پرسیده شود را می‌پرسم و پیگیری می‌کنم پس چرا باید مراعات مسئولان را داشته باشم. ما دچارخودسانسوری شدیم و تصور می‌کنیم سوال کردن باعث ناراحتی طرف مقابل می‌شود؛ مسئولی که به مسند نشسته باید در مقابل وعده‌هایی که به مردم داده پاسخ‌گو باشد این قانون روزنامه‌نگاری است.

صاحب نیوز: وقتی مسئولی در برنامه‌ای حاضر نمی‌شود، طبیعتا اتفاقی هم نمی‌افتد ولی وقتی مسئولی به برنامه‌ای می‌آید ممکن است حرفی را بزند که به ضررش تمام شود و یا بعد از برنامه او را توبیخ کنند شاید برای همین نمی‌آیند نظر شما چیست؟

کسی که مسئولیتی را قبول می‌کند باید درقبال آن هم پاسخ‌گو باشد و تمام جوانب آن را در نظربگیرد به نظر من اگر این طور نبود مردم و نمایندگان مردم در مجلس باید او را از مسئولیت خلع کنند. طبق قوانین تمام کشورهای دنیا، مسئولان باید در برابر رسانه‌ها و مردم پاسخ‌گو باشند حتی رییس جمهور باید گزارش کار به مردم بدهد تا بدانند او دراین دوران مسئولیتش چه می‌کند و رسانه‌ها  به عنوان رکن چهارم دموکراسی واسط و رابط بین مردم ومسئولان هستند تا این روند پاسخ‌گویی راحت‌تر و بهتر باشد پس چرا باید ابا کنند این یک وظیفه معمولی است.

صاحب نیوز: بازتاب و تاثیر «حرف حساب» یا «پایش» بین مردم  و مسئولان چگونه بوده است؟

گاهی تاثیر صددرصد مستقیم است وگاهی تاثیر غیرمستقیم. دراین برنامه‌ها هم به همین صورت است ما به دنبال جریان اطلاع‌رسانی هستیم آن هم نه فقط در شهر تهران یا شهرهای بزرگ، بلکه برای تمام نقاط کشور و ازپیامک‌هایی که می‌دهند و با ما مرتبط هستند مسئولان را وادار می‌کنند تا پاسخ‌گو باشند و مسئولان مهمان هم مراقب هستند تا اشتباه نداشته باشند جالب این است که در همه دنیا جلسات هیات دولت یکشنبه‌هاست، درایران هم همین‌طور بود ولی از زمانی‌که برنامه «پایش» شب‌های یکشنبه پخش می‌شود برای این‌که سوژه برنامه نشوند هیات دولت دوشنبه‌ها را برای جلسه گذاشته‌اند.

صاحب نیوز: در طول برنامه خاطره جالبی هم دارید؟

خاطرات زیاد است. گاهی مسئولان حرفی زدند که بلافاصله مردم پیامک دادند و آن را رد کردند یا مسئولانی بودند که از قبل برنامه اصرار داشتند تا سوالات را به آنها بگوییم که آمادگی داشته باشند یا مسئولانی که از ما می‌خواهند تا درباره فلان موضوع صحبت نکنیم و یا فلان سوالات را از من نپرسید.

صاحب نیوز: سال‌ها قبل یک بار آقای حیدری در برنامه‌ای گفت مسئولانی هستند که اجازه نمی‌دهند فلان سوالات را از آنها بپرسیم آیا هنوز هم این جو حاکم است؟

نمی‌توان گفت شرایط کاملا عوض شده است یا نه، بله هنوزهم هستند از این تیپ مسئولانی که اصرار دارند سوالات خاصی پرسیده شود. این به خاطرنبود انتقادپذیری بین ماست که حاضر نیستیم نقدهای دیگران را درقبال اشتباهات‌مان قبول کنیم درحالی‌که اینها جز سبک زندگی اسلامی است که ما از آن فاصله گرفته‌ایم. امام علی(ع) در چندین جای نهج‌البلاغه به حاکمان توصیه کردند تا در رفتار خود مسئولیت‌پذیر باشند، آن وقت الان وزیری می‌گوید من در برنامه برای پاسخ‌گویی به مردم نمی‌آیم اگر هم آمدم باید این سوالات را از من بپرسید. به نظرم این رویه با سبک زندگی اسلامی ما هماهنگ نیست فرهنگ پاسخ‌گویی مسئولان یک اصل مهم دراسلام است که توسط معصومین(ع) توصیه شده است ولی در کشور ما به آن صورت وجود ندارد.

صاحب نیوز: چقدر برنامه «پایش» در شفاف‌سازی مسایل اقتصادی کشور می‌تواند موثر باشد؟

خیلی تاثیر دارد؛ چون هدفش شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی عمومی است البته ما تنها انتقال دهنده هستیم و اختیاری نداریم، مردم سوالات و موضوعاتی می‌دهند و ما از مسئولان مربوطه دعوت می‌کنیم شاهد این قضیه هم  پیامک‌های مردمی است.

صاحب نیوز: درطول این برنامه کدام کارآفرین برای‌تان جذابیت بیشتری داشته است؟

البته چون اصل کار من در حوزه کارآفرینی است و این افراد را می‌شناسم برایم تازگی ندارد، اما موفقیت مدیر زرماکارون برایم جذابیت داشت که از نهایت فقر و از کارهایی مثل سنگ قبرشویی و واکس زدن، حالا تقریبا امپراتورماکارونی درخاورمیانه شده است.

صاحب نیوز: درحرف حساب آیتم « دوست عزیز» بخش جالبی بود که بااستقبال خوبی هم مواجه بود و به مسئولان تلنگر می‌زد چرا حذف شد؟

این به تغییر تهیه کننده مربوط است اما در کل صداوسیما به دلیل مسایل مالی که دارد ناچار به کنترل هزینه هاست و بخش هایی را حذف می کند.

صاحب نیوز: شما به عنوان یک منتقد اجتماعی و اقتصادی،با  تبلیغاتی که در صداوسیما صورت می‌گیرد موافق هستید؟

من در این تلویزون مجری هستم نه کارشناس که بخواهم صحبتی بکنم، ولی به نظرم باید از مردم سوال کرد و آنها با پیامک‌هایشان این موافقت یا مخالفت را بگویند؛ چون دراین مدتی که با تلویزیون کار کردم انصافا دیدم که فضا برای دریافت نظرات و پیشنهادات مردم باز بوده است و با روی باز قبول کردند.

صاحب نیوز: عادل فردوسی پورگفته بود برنامه «نود» را ازیک برنامه آلمانی الگو گرفته. آیا ایده وطرح برنامه حرف «حساب» یا «پایش» هم از برنامه خاصی گرفته شده است؟

ساختار و طرح این برنامه از آقای سیاح است؛ البته ایشان ازنظرات ما هم استفاده کرده‌اند قبل ازاین آقای سیاح برنامه «باشما» وقبل ازآن برنامه«کلید» را روی آنتن بردند که آنها هم برنامه‌های خوبی بودند و تقریبا با همان اشل و ساختار پایش روی آنتن می رفتند.

کیاداوود اسفندیاری در برنامه حرف حساب

صاحب نیوز: پس چرا در این بین «پایش» انقدر موفق شد  و از آن برنامه‌ها جیزی در خاطر کسی نیست؟

آنها هم برنامه‌های خوب بودند، اما زمان پخش «پایش» به نسبت بهتر از آنهاست البته اجرای آقای حیدری هنم وزنه خوبی در برنامه است که باعث توفیق آن شده است.

صاحب نیوز: در برنامه «پایش» تاریخ ۶آبان دکتر حسینی وزیر سابق اقتصاد و دارایی مهمان برنامه بود که صحبت‌هایش انعکاس زیادی داشت. به نظر شما کدام یک از حرف‌های او جالب‌تر وجنجالی‌تر بود؟

آنجا که گفتند ۲۰ درصد از درآمدهای سازمان‌های دولتی به خزانه ریخته نمی‌شود، برخلاف قانون!

صاحب نیوز: آیا در برنامه «پایش» برای پی‌گیری این مساله اقدام می‌کنید؟

ببینید ما برنامه داریم تا این نوع حرف‌ها زده شود دیگر این رسانه‌ها و روزنامه‌ها و مردم هستند که باید آن‌ها را دنبال کنند ما موضوع مستدلی را ارایه می‌دهیم  و به سایر رسانه‌ها می‌سپاریم تا رشته موضوع را در دست بگیرند.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها