چاپ این خبر
کد خبر : 31857
۱۲:۰۵ ب.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۴/۰۱/۲۷
در گفتگو با مدیر کمپ ترک اعتیاد خوانسار مطرح شد:

وضعیت تنها کمپ ترک اعتیاد خوانسار در هاله ای از ابهام/ وقتی سوله تبدیل به کمپ ترک اعتیاد می شود

متاسفانه شرکت شهرک های صنعتی نیز به دلیل ترس از بروز مسائل و آسیب های اجتماعی احتمالی با حضور کمپ ترک اعتیاد در شهرک صنعتی مخالفت نموده است.

 به گزارش پایگاه خبری چشمه سار، مرکز کمپ ترک اعتیاد طلوع دوباره با مدیریت مهدی ناطقی تنها مرکز ترک اعتیاد شهرستان خوانسار است که اکنون شرایط خاصی را طی می کند.

طی گفتگویی با مسئول این مرکز درجریان بخشی از مشکلات کمپ ترک اعتیاد شهرستان قرار گرفتیم.
در ادامه شما را به مطالعه این گفتگو دعوت می کنیم.

چشمه سار: شرایط کمپ در حال حاضر چگونه است.
مرکز ترک اعتیاد طلوع دوباره شهرستان خوانساربا تعداد ۷ نفر پرسنل و هم چنین ۱۱ نفر هیئت مدیره مدت۴ سال در روستای تیدجان فعالیت می کرده است اما متاسفانه به دلیل این که ملک این مرکز استیجاری بوده است با فوت مالک و قرار گرفتن ملک به دست وراث مجبور به تخلیه ملک شدیم و اکنون مکانی (سوله ای) را در شهرک صنعتی فاز ۲ در اختیار داریم.

متاسفانه شرکت شهرک های صنعتی نیز به دلیل ترس از بروز مسائل و آسیب های اجتماعی احتمالی با حضور کمپ ترک اعتیاد در شهرک صنعتی مخالفت نموده است.

در حال حاضر مسئولان شهرستان به ویژه فرماندار پیگیر رفع مشکلات کمپ هستند.

چشمه سار: چه تعداد افراد برای ترک اعتیاد در این مکان حضور پیدا می کنند.
هر ماه به طور متوسط ۶۰ نفر، پذیرش مرکز جهت ترک اعتیاد می باشد، اما به دلیل بروز مشکل ملک اکنون هیچ فردی برای ترک اعتیاد در مرکز حضور ندارد.

چشمه سار: حمایت مسئولان از کمپ تاکنون چگونه بوده است.
حمایت خاص و قابل توجهی تاکنون از کمپ صورت نگرفته است، از فرمانداری و برخی ادارت درخواست زمین کرده ایم.
چشمه سار: مشکل اصلی کمپ در حال حاضر چیست.
اصلی ترین مشکل که فعالیت کمپ را مدتی است مختل نموده است مسئله ملک و مکان برای کمپ است.

3kamp

چشمه سار: آیا در جلسات کمیته مبارزه با مواد مخدر تاکنون حضور داشته اید.
تاکنون حضور نداشته ام و دعوتی نیز صورت نگرفته است، البته به حضور در جلسات این کمیته تمایل دارم، چون به نظر می رسد امکان انتقال مستقیم مشکلات کمپ و افرادی که برای ترک اعتیاد حضور پیدا می کنند در چنین جلساتی وجود دارد.

چشمه سار: آیا اقدامات مسئولان برای مبارزه با مواد مخدر در شهرستان را خوب ارزیابی می کنید.
در مجموع اقدامات خوب بوده است.

چشمه سار: ارتباط بهزیستی و نهاد های حمایتی با کمپ چگونه است.
حمایت خاصی صورت نگرفته و تنها حمایتی که انجام شده صدور مجوز بوده است، البته بهزیستی و شبکه بهداشت جلسات آموزشی را ترتیب داده اند، که چندان در کمپ ها جوابگو نمی باشد.

به نظر می رسد بهترین حمایتی که این نهاد ها می توانند برای افراد داشته باشند کمک های مالی به این افراد است چرا که پرداخت هزینه های مرکز به دلیل محرومیت هایی که در منطقه وجود دارد برای آنها میسر نیست.

1kamp

چشمه سار: هزینه های مرکز برای افرادی که وارد کمپ ترک اعتیاد می شوند چه میزان است.
برای هر ۲۱ الی ۲۸ روز مبلغ ۳۶۰ هزار تومان است.

چشمه سار: ارتباط اداره کار و فنی حرفه ای و ارائه خدمات آنها به کمپ در زمینه اشتغال زایی و ایجاد مهارت های شغلی چگونه بوده است.
هیچ ارتباط و خدماتی در زمینه مهارت آموزی و حرفه آموزی به کمپ ارائه نشده و تنها از مرکزبازدید داشته اند.

اگر شرایط محیطی و مکانی کمپ مناسب باشد شرایط اشتغال زایی جهت پر نمودن اوقات فراغت افراد در کمپ فراهم می شود و زمینه اشتغال پس از خروج از کمپ نیز برای افراد حاصل خواهد شد.

چشمه سار: آیا تاکنون اداره ورزش امکاناتی را به کمپ اختصاص داده است.
مدتی پیش اداره ورزش مسابقه ای را در مرکز ترتیب داد که بسیار مورد استقبال مددجویان مرکز قرار گرفت و خواستار ادامه یافتن این برنامه ها در کمپ شدند، البته میز تنیس به صورت رایگان نیز در اختیار کمپ قرار دادند، اما شرایط مکانی کمپ عملا موجب متوقف شدن برنامه های ورزشی شد.

4kamp

2kamp

چشمه سار:برنامه های فرهنگی و دینی و کلاس های مربوط به تحکیم عقاید آیا تاکنون در کمپ برگزار شده است.
از سال ۹۰ یک روحانی به طور تقریبی هفته ای یک بار به کمپ می آمد و مسائل دینی را مطرح می کرد، اما متاسفانه این ارتباط پس از مدتی قطع شد.

لذا طی مراجعه به اداره تبیلغات اسلامی خواستار حضور یک روحانی در کمپ شدیم که تنها برای اقامه نماز جماعت آن هم با پرداخت هزینه حضور یابد که متاسفانه در این حد نیز با کمپ همکاری نشد.
متاسفانه کمپ از حضور یک روحانی و مشاور دینی محروم است.

5kamp

چشمه سار: ارتباط حوزه های علمیه و روحانیون با کمپ چگونه بوده است.
هیچ گونه ارتباطی تاکنون با کمپ نداشته اند، حتی ضمن برگزاری یک مراسم دینی در کمپ تنها تعداد بسیار محدودی از مسئولان حضور یافتند.

چشمه سار: آیا کمپ با مشاوران روانشناس و مرکز مشاوره موجود در شهرستان ارتباط دارد.
ارتباطی تاکنون وجود نداشته است و از این نظر نیزکمپ دچار خلاء است.

6kamp
چشمه سار: آیا کمپ دیگری نیز در شهرستان وجود دارد.
کمپ دیگری در شهرستان وجود ندارد

چشمه سار: چه تعداد افراد پس از گذراندن مراحل ترک اعتیاد مجددا به کمپ باز می گردند.
افرادی که بیکار هستند و هم چنین افرادی که به دلیل فقر مالی قادربه حضور بلند مدت در کمپ نبوده اند. به طور تقریب ۴۰ در صد این افراد دوباره به کمپ باز می گردند.

چشمه سار: آینده کمپ را چگونه می بینید.
با شرایط کنونی و نحوه حمایت مسئولان آینده خوبی برای کمپ نمی بینم.

چشمه سار: آیا نکته ای به عنوان کلام پایانی مدنظر دارید.
تنها یک پیشنهاد دارم و ان هم این است که خانواده ها و همسران افراد معتاد در ارتباط با بیان مشکلات خود به ویژه با مسئولان قادر به بیان برخی از موارد نیستند، پیشنهاد می کنم از بین بانوان مسئول در شهرستان و یا مشاوران خانم افرادی را به طور ویژه جهت پیگیری امور همسران افراد معتاد معین کنند.

به نظر می رسد همان گونه که خیران نیک اندیش نگاه و توجه خود را مصروف احداث فرهنگسرا و مجتمع فرهنگی وهنری واماکن خدماتی نموده اند در عین حال توجه به مراکز بازتوانی و بازپروری ویژه افراد معتاد نیز یکی از مواردی است که می تواند در رفع و حل مشکلات تعداد زیادی از خانواده های درگیر با این معضل خانمان سوز موثر و مفید باشد.

زمانی که همسر یا فرزند یک خانواده با سلامت تن و جان بار دیگر کانون گرم خانواده را تجربه می کند مسلما زحمات خیران نیک اندیش شهرمان در کمک به این مراکز به ثمر نشسته است.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها