چاپ این خبر
کد خبر : 33898
۲:۴۹ ب.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۴/۰۲/۳۱
سرپرست حوزه آموزشی و پژوهشی دانشکده ریاضی و کامپیوتر خوانسار:

کمیت محوری آفت افت علمی کشور است

متاسفانه در حال حاضر ملاک سنجش رتبه علمی اعضای هیئت علمی دانشگاه ها کمیت و تعداد مقالات علمی آنها است و کیفیت و محتوای مقالات مورد توجه قرار نمی گیرد.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار، ۴۱۸۲ نفر از اعضای هیأت علمی رسمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشورطی نامه ای به حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور دولت یازدهم پیرامون افت علمی کشور و برخی کاستی ها در حوزه های علمی و پژوهشی هشدارها و پیشنهاداتی ارائه کردند، در همین زمینه سرپرست حوزه آموزشی و پژوهشی دانشکده ریاضی و کامپیوتر خوانسار در گفتگو با پایگاه خبری چشمه سار با اشاره به دلایل اصلی افت علمی کشور اظهار کرد: یکی از دلایل عمده افت علمی کشور شرایطی است که در آن کمیت و تعداد مقالات علمی تولید شده توسط اعضای هیات علمی مهم تر از کیفیت آن در نظر گرفته می شود و این در حالی است که به طور معمول در جوامع علمی کیفیت و محتوای مقالات مورد سنجش قرار می گیرد.

دکتر عباس چراغی گفت: متاسفانه در حال حاضر ملاک سنجش مرتبه علمی اعضای هیات علمی دانشگاه ها دارای کاستی هایی است که امیدواریم در آینده نزدیک و با بازبینی قوانین ارتقا اعضاء هیات علمی این مشکل مرتفع شود.

وی در خصوص افت علمی دانشجویان تحصیلات تکمیلی کشور افزود: خطر رشد بنگاه های خرید و فروش پایان نامه های مقطع کارشناسی ارشد، چاپ مقالات بی محتوای ISI در مقابل دریافت مبالغ سنگین و وجود تعداد بسیار زیادی از مجلات نامعتبر باعث شده است که دانشجویان به سمت مقاله نویسی بدون محتوا و بی کیفیت سوق داده شوند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار این پایگاه خبری در مورد نبود برنامه علمی از سوی مسئولان این حوزه یادآور شد: در کشورهای توسعه یافته مقالات براساس وزن علمی آنها ارزیابی می شود و این در حالی است که در محافل علمی کشور به تعداد مقالات اهمیت بیشتری داده می شود و این بی برنامگی و عدم برنامه ریزی صحیح در این حوزه را نشان می دهد.

عضو هیات علمی و استادیار دانشکده ریاضی و کامپیوتر خوانسار با اشاره به بخشی از نامه اعضای هیئت علمی به حجت الاسلام روحانی خاطر نشان کرد: رهبر معظم و فرزانه انقلاب با هوشمندی کامل و بصیرت بی‌نظیر و با تکیه بر آموزه‌ها و تعالیم اسلامی همیشه بر تأثیر علم و فناوری در پیشرفت همه جانبه کشور و تحقق اهداف والای انقلاب اسلامی تأکید داشته‌اند، بنحوی که قدرت و اقتدار ملی را بر سه محور عمده فرهنگ، علم و اقتصاد بیان نموده‌اند. ایشان در سال‌های اخیر بطور ویژه و گسترده به همه اقشار جامعه‌، بخصوص به مسئولین نسبت به اهمیت و ضرورت جهاد علمی سفارش کرده و می‌کنند.

وی یادآور شد: در اسناد بالادستی از جمله قانون اساسی،‌ قانون برنامه پنجم، نقشه جامع علمی کشور، سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های کلی علم و فناوری بر پیشرفت همه جانبه علم و فناوری تأکید شده است و بر همین اساس میزان مشارکت دانشمندان ایران در تولیداتی علمی جهان رشد چشمگیری داشته است به طوری که در سال ۲۰۱۳ سهم تولید ما ۱٫۵۳ درصد از کل تولیدات علمی بوده است.

وی اضافه کرد: در نقشه جامع علمی کشور سعی شده است این رقم فراتر رفته و سهم تولید علم در ایران افزایش یابد.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها