چاپ این خبر
کد خبر : 3427
۲:۳۳ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۲/۰۹/۳

ستارگان خاک/ شرحی مختصر از زندگینامه آیت اله العظمی سید احمد خوانساری

آغازین روزهای آذر ماه مصادف با سالروز تولد عالم و فقیه برجسته حضرت آیت الله العظمی سید احمد خوانساری است از این رو به تناسب این ایام شرح مختصری از زندگینامه این عالم برجسته و فقیه وارسته برای استفاده خوانندگان در نظر گرفته شده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری چشمه سار، آغازین روزهای آذر ماه مصادف با سالروز تولد عالم و فقیه برجسته حضرت آیت الله العظمی سید احمد خوانساری است از این رو به تناسب این ایام شرح مختصری از زندگینامه این عالم برجسته و فقیه وارسته برای استفاده خوانندگان در نظر گرفته شده است.

آیت‌الله سید احمد خوانساری فرزند سید یوسف، از سلسلهٔ سادت موسوی هستند که نسب شریف ایشان با ۳۰ واسطه به امام کاظم علیه السلام می‌‌رسد. وی در ۱۸ محرم سال ۱۳۰۹ هجری در شهر خوانسار دیده به جهان گشود و علوم مقدماتی را در همان دیار از محضر سید محمد حسن خوانساری و سید علی‌ اکبر خوانساری فرا گرفت. در سال ۱۳۲۵ هجری برای فرا گیری علوم به اصفهان مهاجرت نمود، و فقه، اصول، فلسفه و ریاضیات را از اساتید معروف آن دیار فرا گرفت که از جملهٔ آنان می‌توان به سید محمد صادق مدرس و ملّا عبد الکریم گازی و میرزا محمد علی‌ تویسرکانی اشاره کرد.

در ۲۰ سالگی عازم نجف اشرف گردید و از محضر اساتید بزرگی همچون محقق خراسانی، سید محمدکاظم یزدی، شریعت اصفهانی، محقق نایینی و آقا ضیاءالدین عراقی کسب فیض نمود.

در سال ۱۳۳۵ هجری به ایران باز گشت و به حوزهٔ جدید التاسیس اراک و در محضر شیخ عبد الکریم حائری یزدی راه یافت. پس از آنکه مرحوم حائری به قم هجرت کرد، مرحوم خوانساری در اراک ماند.

بعد از فوت مرحوم حائری، به تدریس علوم حوزوی پرداختند، تا اینکه آیت‌الله سجادی که امام جماعت مسجد سید عزیز الله در تهران بود، به رحمت خدا رفت، بنابراین آیت‌الله خوانساری در سال ۱۳۷۰ به تهران عزیمت نمودند. این هجرت به خاطر تقاضای جماعتی از مومنین بود که از آیت‌الله بروجردی خواسته بودند تا فقیه عالمی را به سوی آنان بفرستد و آنها در مسایل دینی به وی رجوع کنند، آیت‌الله بروجردی این مسأله را با مرحوم خوانساری درمیان ‌‌گذاشتند و ایشان این دعوت را می ‌‌پذیرد.

آیت‌اللَّه خوانساری تا پایان عمر در تهران اقامت داشت و پس از فوت، در حرم حضرت معصومه (س) به خاک سپرده شد.

از حوزه تدریس آیت الله خوانساری شاگردانی توانمند و مجتهدینی ارزشمند به جامعه علمی حوزه تقدیم شد. برخی از شاگردان او در قم عبارتند از:

۱- آیت ‌الله جلال طاهر شمس ۲- آیت ‌الله ستوده ۳- آیت ‌الله شیخ علی پناه اشتهاردی ۴- آیت ‌الله سید محمدباقر سلطانی ۵- آیت ‌الله سید موسی صدر۶- آیت ‌الله حسینعلی منتظری ۷- آیت ‌الله شهید مرتضی مطهری ۸- آیت ‌الله سید محمدباقر ابطحی ۹- آیت ‌الله سید محمدعلی ابطحی ۱۰- آیت ‌الله سید رضا صدر و ۱۱- آیت ‌الله سید عبدالله شبستری

حضرت آیت الله العظمی خوانساری در طول عمر با برکت خود آثار فراوان عمرانی و علمی از خود برجای گذاشتند که بخش عمده ای از آن شامل آثار علمی و تالیفاتش است. برخی از آنها عبارتند از:

۱- جامع المدارک در شرح کتاب مختصرالنافع ۶ جلد، این کتاب یک دوره فقه استدلالی است که به صورت شرح بر مختصرالنافع محقق حلی – متوفای ۶۷۶ – نگارش یافته است و بر مسایل فقهی از طریق کتاب و سنت و مدرک اجتهادی استدلال کرده است. مراجعه به آن از دقت نظر و مقام احتیاط ایشان ما را مطلع می سازد; همانطور که امام خمینی رحمه الله در مساله شطرنج سخن از احتیاط و تقوی او در استدلال به میان آورده، می فرماید: «شما مراجعه کنید به کتاب جامع المدارک مرحوم آیت الله آقای حاج سید احمد خوانساری … در تمام ادله خدشه می کند. در صورتی که مقام احتیاط و تقوای ایشان و نیز مقام علمیت و دقت نظرشان معلوم است.» ۲- عقائدالحقه: یک دوره اصول دین استدلالی است که به زبان عربی نگارش یافته است. با روش مستدل مسایل عقیدتی را مطرح می کند. این کتاب نیز میزان احاطه ایشان بر فلسفه و کلام را مبین است. ۳- حاشیه بر عروق الوثقی: افکار فقهی آیت الله خوانساری را مطرح می سازد. ۴- مناسک حج ۵- توضیح المسائلالمسائل ۶- رساله عملیه فارسی ۷- کتاب طهارت ۸- کتاب صلوه و …

صاحب گنجینه دانشمندان می نویسد ” او صاحب بینش و بصیرت خاص خویش بود… یکی از بازرگانان مورد اعتماد تهران می گفت که روزی در خدمت ایشان بودم و هیچکس دیگر نبود. آقا ناگاه فرمود : فردی در خانه است و خواسته ای دارد عرض کردم آقا کسی زنگ نمی زند.

فرمود: چرا کسی هست این پاکت را به او بدهید تا برود. پاکت را گرفتم و جلوی درآمدم شخص محترمی را دیدم که قدم می زند گفتم شما زنگ زدید؟ گفت خیر! پرسیدم کاری دارید؟ گفت همسر بیمار است و برای بستری شدن هشت هزار تومان کسری دارم … پاکت را به او دادم . همان جا باز کرد و پول ها را شمرد. درست هشت هزار تومان بود ! یکی از علمای تهران که در آخرین روزهای حیات پر برکت آیت الله خوانساری برای عیادت خدمت رسیده بود از ایشان چنین نقل می کند. شخص ناشناسی نزد من آمد و گفت من عزرائیل هستم .

پرسیدم ” برای قبض روح آمده ای ؟ گفت نه برای عیادت آمده ام اگر مشکلی داری بگو گفتم : قسمتی از پایم درد می کند او به پایم دست کشید و درد برطرف شد.  موقع خداحافظی به من گفت :ده روز دیگر برای قبض روح می آیم . و ده روز بعد آن عالم جلیل به لقا الله پیوست .

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها