چاپ این خبر
کد خبر : 34527
۱۰:۳۷ ق.ظ - دوشنبه ۱۳۹۴/۰۳/۱۱
حکایت نسیه ای که نقد نشد:

پرونده خبری شماره دو چشمه سار/ تکمیل بزرگ ترین چاپخانه خاورمیانه در هاله ای از ابهام/ وعده هایی که به مردم داده شد

پروژه ای که حتی هنوز ساخته نشده از نیروهای آن ثبت نام شد و جای بسی تعجب است که برای کارخانه ای که هنوز ساخته نشده ثبت نام استخدام انجام شود، حکایت نسیه ای که هیچگاه نقد نشد.

چشمه سار– سردبیر/ قرار بود بزرگ ترین کارخانه چاپ خاورمیانه باشد، قرار بود بزرگ ترین طرح اشتغال زایی شهرستان و بلکه استان باشد، قرار بود جوانان بسیاری را به نان و نوایی برساند، قرار بود اما…

روزهای ابتدای پروژه آن قدر امیدها پررنگ بود که کسی فکر نمی کرد سرنوشت بزرگ ترین چاپخانه خاورمیانه به سوله های ساخته شده ای که این روزها باد از میان در و دیوار آن عبور می کند ختم شود.

پروژه ای که حتی هنوز ساخته نشده از نیروهای آن ثبت نام شد و جای بسی تعجب است که برای کارخانه ای که هنوز ساخته نشده ثبت نام استخدام انجام شود، حکایت نسیه ای که هیچگاه نقد نشد.

در مورد پروژه چاپخانه خوانسار علامت های سوال بسیاری وجود دارد، علامت های سوالی که گاها با شایعات درست و غلط در هم آمیخته و سرنوشت این پروژه را در هاله ای از ابهام فروبرده است.

پروژه ای که به زعم برخی افراد حتی رنگ سیاسی به خود گرفته و تغییر دولت را یکی از دلایل اصلی توقف آن می دانند.

پروژه ای که به عنوان بزرگ ترین پروژه خاورمیانه توسط سرمایه گذار خصوصی در زمینی به مساحت ۴۳ هزار و ۵۰۰ مترمربع در سال ۸۹ در زمان وزارت محرابیان وزیر صنایع و معادن دولت دهم کلنگ آن به زمین زده شد و در سال ۹۰ جوازتاسیس آن صادر شد و زیر بنای احداث شده آن بالغ بر ۲۶ هزار مترمربع است.

از همان بدو کار سرعت اجرایی پروژه آن قدر بالا بود که طی چند ماه نخست زیر ساخت های اولیه آن شامل پست گاز، انشعاب آب و خدمات زیربنایی آماده و سوله های بزرگ آن احداث شد و تنها نصب ماشین آلات و دستگاه های آن باقی ماند.

پروژه ای که به زعم مسئولان شهرستان بالغ بر ۳۰ میلیارد تومان برای آن هزینه شده است.

پروژه ای که با ۹۰درصد پیشرفت فیزیکی و با تخمین مسئولان شهرستان بین ۳۰۰ الی۴۰۰ نیروی متخصص و کارشناس را مشغول به کار می کرد، از مقطعی به طور کامل متوقف شد و اکنون تنها یک سوال برای مردم باقی مانده است:

چرا این پروژه متوقف شد؟

هر پروژه ای در حین کار با مشکلاتی رو به رو است و اگر سرمایه گذار بخواهد صرفا به دلیل وجود چنین مشکلاتی در میانه راه از ادامه کار و پروژه ای که با چند درصد پیشرفت انجام شده است بازبماند تحت هر عنوانی قانع کننده نیست.

هر سرمایه گذاری که پا به عرصه سرمایه گذاری در صنایع و تولید می گذارد باید از ابتدای کار مسائلی مانند تورم و مباحث اقتصادی را پیش بینی می کند و بدون پیش بینی این مسائل باید به فکر اقتصادی و آینده نگری سرمایه گذار شک کرد.

این امکان ندارد که سرمایه گذاری دست به یک سرمایه گذاری در یک پروژه بزرگ بزند اما هیچ نگاهی به آینده و مشکلات پیش رو نداشته باشد.
توقعی که ایجاد شده و انتظاراتی که به وجود آمده است را چه کسی پاسخ گو است؟

در این میان پاسخ مسئولان درباره دلایل توقف این پروژه نیز در جای خود شنیدنی است.

انتظار و مطالبه به حق مردم شهرستان و منافع گسترده ای که این پروژه در صورت تحقق می توانست برای شهرستان و حتی شهرهای همجوار داشته باشد، همه این امور و از جمله رسالت رسانه ای ما را بر آن داشت دلایل اصلی توقف این پروژه را از مسئولان شهرستان که در جریان مستقیم روند این پروژه هستند جویا شویم.

 

 

 

ناگفته های یک ثبت نام:
ماجرای پروژه ای که دیگر دولتی نیست
صنعتی که کمترین میزان گردش سرمایه را دارد چطور شد که سر از خوانسار درآورد.
به گزارش پایگاه خبری چشمه سار، در جریان ثبت نام، آموزش و ادعای استخدام در بزرگ ترین چاپخانه خاورمیانه در خوانسار تعدادی از همشهریان خوانساری با اطمینان از این موضوع که پروژه ای با این وسعت و اندازه هیچ شک و شبهه ای در آن نیست اقدامات اولیه برای ثبت نام در این کارخانه را انجام دادند.

یک منبع آگاه در این باره در گفتگو با خبرنگار این پایگاه خبری اظهار کرد: طی مرحله اول اقدام به ثبت نام ۵ نفر مهندس شد و مدتی بعد ۵ نفر دیگر نیز ثبت نام شدند و از آنها خواسته شد که طی ۲ دو روز مدارک گذرنامه و روادید خود را جهت عزیمت به کشور آلمان و گذراندن دوره آموزشی در آن کشور آماده کنند.

این منبع آگاه ادامه داد: این افراد حتی سند منازل خود را رهن چاپخانه کرده و امضاء محضری دادند و از آنها تعهد گرفته شد تا نسبت به آموزش هایی که به آنها داده می شود مدت ۵ سال برای کارخانه کار کنند.

وی افزود: اما این دوره هیچگاه در کشور آلمان برگزار نشد و پس از طی ۲ ماه که حرف و حدیث هایی در شهرستان در مورد پروژه شنیده شد یک دوره صوری در تهران برای این افراد برگزار شد.

ادامه مطلب را در اینجا بخوانید.

 

 

 

سرمایه گذار ناز می کند، مردم چوب آن را می خورند؛
اولویت ما استفاده از بنای احداث شده چاپخانه است
فرماندار خوانسار: آنچه که امروز اهمیت دارد استفاده از زیربنای احداث شده برای تولید و اشتغال است
به گزارش پایگاه خبری چشمه سار، سید حسن شفعتی درباره پروژه چاپخانه خوانسار در گفتگو با خبرنگار این پایگاه خبری اظهار کرد: دلایل اصلی که سرمایه گذار برای توقف این پروژه ذکر می کند بحث تحریم ها، افزایش قیمت دلار و عدم توجیه اقتصادی پروژه است.

وی افزود: مجموعه فرمانداری و مسئولان شهرستان پیگیری های گسترده ای را انجام داده اند تا این مقدار زمین اختصاص داده شده به پروژه احیا شود و کار تولیدی و اشتغال در آن انجام پذیرد.

فرماندار خوانسار گفت: در سفر رئیس جمهور به استان و حضور نماینده دولت یازدهم در شهرستان تلاش شد تا با حضور سرمایه گذار یا نماینده وی مشکلات این پروژه رفع شود اما سرمایه گذار از این موضوع استقبال نکرد.

ادامه مطلب را در اینجا بخوانید.

 

 

ناظر شهری پروژه بزرگ ترین چاپخانه خاورمیانه:
ماشین آلات و دستگاه های چاپخانه به کارخانه دیگری منتقل می شود
ماشین آلات و دستگاه های چاپخانه مدت ۲ سال است که ترخیص شده است اما در کارخانه خوانسار استفاده نمی شود و در کارخانه دیگری به کار گرفته خواهد شد.
به گزارش پایگاه خبری چشمه سار، ناظر شهری پروژه بزرگ ترین چاپخانه خاورمیانه در خوانسار در گفتگویی کوتاه با خبرنگار این پایگاه خبری اظهار کرد: قطعا کار تولید در مجموعه احداث شده در خوانسار انجام می شود چرا که به هر ترتیب سرمایه گذاری صورت گرفته است و سرمایه گذار این مقدار سرمایه را در این منطقه آورده است ونمی خواهد چند میلیارد سرمایه اش از بین برود و قصد استفاده از آن را دارد.

وی افزود: ماشین آلات و دستگاه های چاپخانه مدت ۲ سال است که ترخیص شده است اما در کارخانه خوانسار استفاده نمی شود و در کارخانه دیگری به کار گرفته خواهد شد.

تماس های مکرر خبرنگار چشمه سار با رابط شهری این پروژه تاکنون با موفقیت چندانی همراه نبوده است و رابط شهری ضمن اعلام عدم موفقیت خود در تماس با سرمایه گذار اصلی پروژه! از پاسخ گویی در مورد سوال مطرح شده در خصوص وام اخذ شده برای این پروژه امتناع کرده و در تماس آخر ضمن درخواست خبرنگار این پایگاه خبری مبنی بر دریافت شماره تماسی از سرمایه گذار اصلی اظهار می دارد که نمی تواند پاسخ گوی سوالات خبرنگار چشمه سار باشد.

ادامه مطلب را در اینجا بخوانید.

 
استاندار به صورت ویژه پروژه چاپخانه را پیگیری می کند

مذاکراتی صورت گرفته است تا مکان احداث شده برای صنایع بسته بندی، تولید مواد غذایی، عسل و مشتقات آن مورد بهره برداری قرار گیرد.
به گزارش واحد رصد فضای مجازی پایگاه خبری چشمه سار، فرماندار خوانسار طی گفتگویی با اعضای انجمن دانش آموختگان شریعتی در رسانه اجتماعی تلگرام در پاسخ به سوال مطرح شده در مورد پروژه چاپخانه خوانسار اظهار کرد: در خصوص پروژه چاپخانه خوانسار با حساسیت و پیگیری ویژه استاندار این موضوع در دست پیگیری و بررسی است و تلاش بر این است که هر مشکلی که سرمایه گذار برای ادامه کار در این پروژه با آن رو به رو است رفع شود.

سید حسن شفعتی گفت: کارخانه ای با وسعت ۱۰۰۰ متر مربع در تهران در حال فعالیت است و این که چرا در شهرستان کوچکی مانند خوانسار ۴۳ هزار متر از زمین های منطقه در شهرک صنعتی برای احداث کارخانه دوم این شرکت گرفته شده است جای سوال دارد.

وی افزود: اخیرا با برادر سرمایه گذار در سفری که به خوانسار داشته صحبت شده است تا مکان احداث شده برای صنایع بسته بندی، تولید مواد غذایی، عسل و مشتقات آن مورد بهره برداری قرار گیرد.

 

ادامه مطلب را در اینجا بخوانید.

 

اما و اگرهای یک پروژه نا تمام:
میرمحمدی: پروژه چاپخانه خوانسار کارشناسی شده نبود
اکثر پروژه های تولیدی کشوربه دلیل این که در ابتدا کار کارشناسی روی آنها صورت نمی گیرد محکوم به توقف می شوند واین مسئله نشان می دهد که تولیدکنندگان و سرمایه گذاران در ایده اولیه از نظر متخصصان و کارشناسان استفاده نمی کنند.
به گزارش پایگاه خبری چشمه سار، نماینده خوانسار و گلپایگان در مجلس در گفتگو با خبرنگار این پایگاه خبری در مورد چاپخانه خوانسار اظهار کرد: اگر به یاد داشته باشید در زمانی که کلنگ افتتاح پروژه چاپخانه در خوانسار به زمین زده شد در همان مقطع نیز درباره پروژه فولادسازی در شهرستان صحبت هایی شد که به دلیل کارشناسی نبودن طرح فولادسازی در خوانسار در همان بدو امرپروژه منتفی شد، در مورد پروژه چاپخانه نیز دقیقا به همین علت پروژه متوقف شده است.

وی افزود: اکثر پروژه های تولیدی کشوربه دلیل این که در ابتدا کار کارشناسی روی آنها صورت نمی گیرد محکوم به توقف می شوند چرا که در ابتدای امر طرح تولیدی را با موقعیت جغرافیایی منطقه، مسائل حمل و نقل، محصول نهایی و چندین و چند موضوع دیگر مورد توجه قرار نمی دهند و به این موضوعات توجه نمی شود و مطالعات کافی روی طرح انجام نمی گیرد با مشکل مواجه می شوند.

ادامه مطلب را در اینجا بخوانید.

 

 

نماینده خوانسار و گلپایگان در مجلس:
پروژه چاپخانه خوانسار مصداق زمین خواری نیست
از آنجایی که ساختمان ساخته شده چاپخانه از کاربری صنعتی به کاربری دیگری تغییر ماهیت نداده و مسئله تصرف منابع طبیعی نیز در کار نیست این پروژه از مصادیق زمین خواری به شمار نمی رود.
به گزارش پایگاه خبری چشمه سار، نماینده خوانسار و گلپایگان در مجلس با اشاره به این مطلب که پروژه چاپخانه خوانسار مصداق زمین خواری نیست اظهار کرد: به هر ترتیب این کارخانه احداث شده و از آنجایی که روی زمین آن کار عملیاتی صورت گرفته است و ساختمان برای امر تولید در آن احداث شده و موضوع اصلی نیز تولید بوده است نمی توان آن را مصداق زمین خواری دانست.

سید محمد حسین میرمحمدی گفت: چون ساختمان احداث شده برای تولید و اشتغال استفاده می شود و از کاربری صنعتی به کاربری مسکونی و یا رانت و فروش تغییر ماهیت نداده و در عین حال مسئله تصرف منابع طبیعی نیز در کار نیست این پروژه از مصادیق زمین خواری به شمار نمی رود.

 

ادامه مطلب را در اینجا بخوانید.

 

 

فرماندار خوانسار خبر داد:
شرط استانداری برای سرمایه گذار چاپخانه خوانسار/ اسناد زمین های معطل در شهرک صنعتی پس گرفته می شود

 

سرمایه گذار چاپخانه خوانسار طرح جدیدی تحت عنوان تولید داروهای گیاهی را جایگزین پروژه چاپخانه کرده است و در حال حاضر پیگیر انجام روند اداری اجرای این طرح در شهرستان است.

فرماندار خوانسار گفت: استانداری اصفهان صدور سند برای طرح جدید را به بهره برداری از طرح مذکور مشروط و منوط کرده است.

 

ادامه مطلب را در اینجا بخوانید.

دیدگاه ها

ملت رو سر کار گذاشتند، تهش هم معلوم نیست می خواند چه کار کنند.

یه پروژه رو شروع می کنند بعد معلوم میشه پروژه کلی اشکال داره. این وسط فقط مردم رو ذوق زده و امیدوار می کنند.

خدا اخر و عاقبت هممونو به خیر کنه، به خصوص آخر و عاقبت اونهایی که با احساسات مردم و اقتصاد کشور بازی می کنند.

یه عده بنده خدا رو سر کار گذاشتند به اسم اینکه می خوایم شما رو استخدام کنیم از شون ثبت نام کردند، معلومم نشد بالاخره تلکیف این بندگان خدا چی شد؟

واقعا از سایت چشمه سار تشکر می کنم که پیگیر این مطلب شدند، خواهشا از مسئولین بپرسید تکلیف این پروژه چی میشه ، قراره بلاخره این نیروهایی که از اونها ثبت نام شده استخدام بشند.

با این وضعیت اقتصادی که هر روز داره به مردم فشار میاد این طور پروژه های نیمه تمام دیگه نور علی نوره . خواهشا فکری به حال بیکاری جوونها بکنید

بهتر است با مسولین وقت و فعلی شهرستان و سرمایه گذار این طرح هم صحبت می کردید تا نظرات آن ها معلوم می شد چون یک طرفه به قاضی رفتن درست نیست و باید گزارش جامع و کاملی در این مورد تهیه و منتشر کنید تا مردم خود قضاوت کنند

صبور باشید خبرهایی در راه است…..

با سلام و خسته نباشید
باید از سایت چشمه سار تشکر کنم که این موضوع را پیگیری میکنند
انشاء الله که زودتر تکلیف این پروژه مشخص شود

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها