چاپ این خبر
کد خبر : 35168
۱۲:۳۹ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
وقتی بهداشت فدا می شود:

اینجا سدباغکل، مکانی برای شنای انسان و شست وشوی دام!

متاسفانه در کنار شنا و ساخت و ساز غیرقانونی، سدباغکل با یک معضل دیگر نیز مواجه است و آن هم حضور دام و احشام در حریم و محدوده سد و شست و شوی دام در آب آن است.

چشمه سار- سردبیر/ درست همین چند روز پیش بود که سومین خبر تلخ درباره غرق شدن یکی دیگر از هموطنان جوانمان را در سد باغکل خوانسار شنیدیم و این پرسش باز هم در ذهن تداعی شد که چرا با وجود هشدارها و اخطارهای داده شده هم چنان از این دست اخبار می شنویم.

گو این که به همراه این چنین حوادث تلخ موجی از انتقادات در سطح شهرستان درباره نحوه کمک رسانی نهادهای مختلف مرتبط با این حوادث شکل می گیرد.

در کنار این مسئله سد به عنوان یک پدیده توریست پذیر و تامین کننده بخشی از آب شهرستان از لحاظ بهداشتی و نظافت مورد تردید قرار می گیرد.
1sad

2sad

این در حالی است که در اطراف سد بعضا مشاهده شده ساخت و سازهایی انجام می شود که با برخورد نهادهای قانونی مواجه شده و مورد تخریب قرار می گیرد، اما متاسفانه در کنار شنا و ساخت و ساز غیرقانونی، سد با یک معضل دیگر نیز مواجه است و آن هم حضور دام و احشام در حریم و محدوده سد و شست و شوی دام در آب سد است.

البته این که آیا آب سد برای مصارف بهداشتی و شرب در شهرستان مورد بهره برداری قرار می گیرد خود یک نکته است و شنای انسان و شست و شوی احشام در آن بحث دیگری است، اما آنچه که جای سوال و تعجب دارد این است که نهادهای نظارتی و کنترل کننده ای که نسبت به حفاظت از محدوده سد باید مسئولیت خود را به انجام برسانند چرا در این مورد حساسیت ویژه ای ندارند.

3sad

4sad

حفظ حریم سد و رعایت اصول بهداشتی آن با توجه به اینکه ارتباط مستقیمی با شرایط بهداشتی و سلامتی مردم دارد نیازمند آن است که هم مردم به عنوان بهره برداران اصلی از این نعمت الهی و هم مسئولان به عنوان ناظران و نمایندگان مردم در امور اجرایی نسبت به این نقطه توریست پذیر شهرستان که تاثیر مضاعفی بر سلامت و ادامه حیات سبز و طبیعی شهرستان دارد با تعهد و مسئولیت پذیری بیشتری رفتار کنند.

سد باغکل خوانسار از نوع خاکی با هسته رسی با حجم مخزن ۵ میلیون متر مکعب با طول تاج ۷۷۰ متر، عرض ۱۰ متر و ارتفاع آن از پی ۳۸ متر است که با هدف استفاده بهینه از پتانسیل آب رودخانه برای تأمین آب آشامیدنی شهر خوانسار، مهار سیلاب های حوضه وهمچنین تأمین آب کشاورزی در سال ۱۳۸۱ احداث آغاز شد و در اردیبهشت سال ۹۲ با هزینه ای بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال به بهره برداری رسید.

5sad

7sad

8sad

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها