چاپ این خبر
کد خبر : 37344
۱۲:۰۸ ب.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۴/۰۵/۸
روایتی از خاک خوردن ها در کار فرهنگی :

کار فرهنگی در فضای معنوی مسجد ایجاد نشاط می کند/ قناعت، توکل و صبر مولفه های جوان مومن و بانشاط است

از کانون خواسته می شود که بیشتر برنامه های فرهنگی را با کمک های مردمی پیش ببرد اما مردم منطقه عمدتا از خانواده های محروم و با سطح درآمد پایین هستند و نمی توان توقعی از این جهت داشت.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار، مسجد به عنوان مرکز و محور اصلی همه امور در زندگی انسان مسلمان همواره مورد توجه بوده است، متاسفانه طی سالیان ارتباط جوانان و نوجوانان با مسجد کمرنگ شده است که این در جای خود باید مورد آسیب شناسی وبررسی قرار گیرد، در این میان از ابتکاراتی که در حوزه فرهنگ برای ارتباط مجدد اقشار مختلف به ویژه جوانان و نوجوانان با مساجد صورت گرفته راه اندازی کانون های فرهنگی هنری مساجد است.

حضور افراد برای انجام امور فرهنگی و هنری در فضای معنوی مسجد مقدمه و زمینه ای برای ارتباط با مسجد خواهد بود.

در این مجال گفتگویی با یکی از مسئولان کانون های فرهنگی هنری مساجد خوانسار داشتیم تا ضمن آشنایی با فعالیت ها و برنامه های کانون فرهنگی هنری یکی از مساجد شهرستان بستری را برای استقبال بیشتر از کانون ها و به ویژه معنویت آکنده در مساجد فراهم آوریم، در ادامه شما را به مطالعه این گفتگو دعوت می کنیم.

چشمه سار: در ابتدا خود را معرفی کنید و بگویید از چه زمانی و چگونه مسئول کانون فرهنگی هنری مسجد شده اید؟
حوریه کتابچی هستم و از سال ۸۹ به عنوان مسئول کانون فرهنگی هنری منتظران مهدی مسجد حضرت ابوالفضل علیه السلام روستای قودجان خوانسارمشغول به فعالیت هستم. سال ۸۹ با وجود دو فرزند کوچک تر برخی زمان ها فرزند دیگرم را برای استفاده از برنامه های کانون کوثر می آوردم، در همان زمان به فکر همکاری و ارتباط بیشتر با فعالیت های کانون افتادم و ضمن تماس با اداره ارشاد از وجود کانون در محله ای که سکونت داشتیم جویا شدم که اظهار کردند کانون منتظران فعال است.

3kanoon
ضمن تعامل با متولی و هیئت امنای مسجد کار را شروع کردم، با کمک مردم فضای کانون که در آن زمان به هم ریخته بود را مرتب کردیم، البته هر کاری ابتدایش خاک خوردن دارد، اما به لطف خدا همان سال ۱۲۰ عضو جذب کانون شدند.

چشمه سار: در حال حاضر کانون چند نفر عضو دارد؟
اعضای کانون ۲۰۰ نفر هستند و خوشبختانه استقبال خوبی از کلاس های کانون می شود.

چشمه سار: فعالیت های کانون شامل چه کلاس هایی می شود؟
کلاس های کانون شامل زبان، تئاتر، چرم دوزی، آموزش خانواده ویژه نوجوانان، کلاس های هنری، کمک های اولیه، در ماه مبارک رمضان نیز کلاس های جزء خوانی برگزار شد، تفسیر و احکام، تجوید، طرح ۱۴۴۹، حفظ و روانخوانی هم چنین کلاس های ویژه خردسالان و نونهالان نیز برگزار می شود.

چشمه سار: مشکلات عمده ای که کانون با آن مواجه است چه می باشد؟
کمبود بودجه بزرگ ترین معضل ما است، از سال ۸۹ تاکنون بودجه کانون هیچ تفاوتی نکرده در حالی که توقع برگزاری برنامه های فرهنگی را با بودجه اندک دارند. از مشکلات دیگر نیز کمبود تجهیزات است. کانون در سال ۸۹ حتی ازداشتن یک میز ساده هم محروم بود در حالی که از کانون خواسته می شود که بیشتر برنامه های فرهنگی را با کمک های مردمی پیش ببرد اما مردم منطقه عمدتا از خانواده های محروم و با سطح درآمد پایین هستند و نمی توان توقعی از این جهت داشت. مشکل دیگر کتابخانه کانون است که علاوه بر این که کتاب های خوب و کیفی در آن وجود ندارد از فردی که به عنوان کتابدار در کانون حضور پیدا می کند هیچ حمایتی نمی شود.

9kanoon

چشمه سار: حمایت اداره ارشاد از کانون به چه صورت است؟
سالیانه مبلغی از سوی ارشاد به حساب کانون واریز می شود که البته کفایت برنامه های کانون را نمی کند. حمایت ویژه ای وجود ندارد، البته اخیرا جلسه ای از سوی ارشاد با مسئولان کانون برگزار شد که امیدواریم همکاری بیشتری از این پس رقم بخورد.

چشمه سار: مهم ترین اتفاق و رویداد خوبی که برای کانون رخ داده است چه بوده؟
کسب مدال طلا در جام رمضان توسط یکی از اعضا در سال ۸۹ ، انتخاب کانون به عنوان کانون نمونه شهرستان در همان سال از جمله اتفاقات خوبی بود که برای کانون رخ داده است.

چشمه سار: چه برنامه هایی برای آینده کانون در نظر دارید و از چه مشوق هایی برای جذب بیشتر اعضا استفاده می کنید؟
سال گذشته برنامه مشارکت نوجوانان در اداره کلاس ها را داشتیم که با هدف انس و درگیر شدن نوجوانان با مسجد و برنامه های آن انجام شد، برنامه های تشویقی نیز در کانون به مناسبت هایی انجام می شود، به عنوان نمونه در روز دختر از دختران کانون تقدیر شد. هم چنین نمایشگاهی تحت عنوان حجاب و عفاف نیز در مسجد برگزار شد که مورد استقبال قرار گرفت.

چشمه سار: کانون حول محور مسجد شکل گرفته برای ارتباط قوی اعضا با مسجد چه برنامه هایی دارید؟ و چطور از فضای معنوی مسجد برای فعالیت های کانون استفاده می کنید؟
برخی از برنامه های کانون پیش و پس از اذان ظهر برگزار می شود تا برنامه های کانون با نماز جماعت همراه شود، هم چنین برخی از برنامه ها نیز پیش از اذان مغرب برگزار می شود.

چشمه سار: برخی اظهار می دارند که جوانان ایرانی افسرده هستند به نظر شما جوانی که با مسجد و برنامه های فرهنگی و هنری ارتباط دارد آیا دچار افسردگی می شود و آیا برگزاری برنامه هایی که با فرهنگ دینی ما فاصله دارند می تواند نشاط آمیز باشند؟
به هیچ وجه این طور نیست، ما الگوهای بزرگی مانند ائمه اطهار علیهم السلام داریم و وقتی به مسیر زندگی آنها مراجعه می کنیم این امور موضوعیت ندارد. وقتی افرادی که از فضاهای معنوی دور بوده اند دچار یک تحول در زندگی می شوند و وارد فضای معنوی زندگی خود می شوند اظهار می دارند نشاط را در این فضا تجربه کرده اند، نشان می دهد تا چه میزان معنویت و فضاهای معنوی مانند مسجد در ایجاد نشاط روحی موثر است ، نمونه اش برنامه از لاک جیغ تا خدا مثال های بسیار خوبی از این نشاط ایجاد شده در فضای معنوی زندگی را نشان می دهد.

نشاط در جوار خدا است و کسی که قناعت، توکل و صبر داشته باشد نشاط را با تمام وجود درک می کند.

1kanoon

چشمه سار: در انتها اگر نکته ای وجود دارد که در سوالات به آن پرداخته نشده است بیان کنید.
در برخی از کانون های مساجد شهرستان تجهیزات و امکاناتی وجود دارد که بی استفاده در انبارها رها شده در حالی که در کانون های فعال به شدت به این تجهیزات نیاز است، تقاضایی که داریم این است که این تجهیزات را در اختیار کانون های فعال قرار دهند تا مورد استفاده مردم قرار گیرد.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها