چاپ این خبر
کد خبر : 38861
۱۱:۱۹ ق.ظ - دوشنبه ۱۳۹۴/۰۶/۹
مسئولان به فکر باشند:

لزوم تدوین سند چشم انداز مبارزه با مواد مخدر در خوانسار

گزارش نتایج پرونده خبری بررسی علل افزایش توزیع و مصرف مواد خدر در شهرسان خوانسار طی این یادداشت ارائه می شود.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار، در کنار خلاء های عاطفی و یا وجود عقده های روانی و شخصیتی که یکی از دلایل عمده اعتیاد است از دیگر عواملی که موجبات افزایش توزیع و مصرف مواد مخدر در شهرستان خوانسار شده را می توان در موارد ذیل خلاصه کرد:

روزکاری و روتین زدگی اموردر کار برخی از دوائر دولتی مرتبط با مبارزه با مواد مخدر و گرفتار شدن در دستورالعمل ها و ابلاغیه های صرف.

نبود بودجه فرهنگی معین ویژه مبارزه با مواد مخدر که خود عامل و دست آویزی برای عدم ورود نهادهای فرهنگی و دولتی برای مبارزه با مواد مخدر شده است، نبود رشته های ورزشی متنوع در تمام سالن های ورزشی شهرستان و محدود شدن برخی رشته های ورزشی خاص در تعدادی از سالن های ورزشی، نبود برنامه ای جامع در رشته های متنوع برای حرفه آموزی افرادی که ترک اعتیاد نموده اند یا در شرف ترک اعتیاد هستند.

عدم وجود تبلیغات گسترده و صحیح مرکز مشاوره روانشناسی در سطح شهرستان و عدم اطلاع مردم از وجود چنین مرکز مشاوره ای در سطح شهر.

خلاء ارتباط حقیقی، مستمر و همه جانبه دوائر و نهادهای فرهنگی و غیر فرهنگی دولتی مرتبط با مبارزه با مواد مخدر با مرکز مشاوره روانشناسی و بالعکس، روند بازگشت فرد به جامعه به ویژه در زمینه کسب شغل در ارتباط با دریافت تسهیلات بانکی به کندی انجام می شود که عمده دلیل آن نیز عدم اعتماد کامل بانک ها به این افراد در زمینه پرداخت تسهیلات است که ممکن است فرد را از دریافت تسهیلات پشیمان نموده و نسبت به ایجاد اشتغال ناامید کرده که خود می تواند عامل مهمی در بازگشت فرد به سمت اعتیاد باشد.

محدود شدن و خلاصه شدن نهادهای دولتی مرتبط با مبارزه با مواد مخدر در برگزاری کلاس های آموزشی و برپایی نمایشگاه، خلاء ابتکار و خلاقیت در قالب های ارائه محتوا به افراد در کلاس های آموزشی و نمایشگاه های مرتبط با موضوع مواد مخدر.

عدم استفاده از اساتید مبرز (گروه همیاران سلامت بهزیستی ) در آموزش هایی که این اداره ارائه می کند، نبود همکاری بین اداره کار و مرکز آموزش فنی حرفه ای و اموزشکده فنی دختران شهرستان جهت برگزاری دوره های آموزشی جلوگیری از اعتیاد و مباحث حرفه آموزی ویژه بهبودیافتگان و خانواده های آنها.

عدم استفاده از ظرفیت مرکز پژوهش سرای دانش اموزی شهرستان جهت استفاده از ظرفیت تحقیقی به ویژه در میان دانش آموزان پسر رده سنی نوجوان و اخذ تحقیق و ارائه محتواهای پژوهشی در زمینه پیشگیری از اعتیاد و عدم گرایش به مواد مخدر.

برگزاری دوره ها و کلاس های آموزشی و نمایشگاه که بعضا مشاهده می شود گزارش برگزاری یک دوره آموزشی خاص از سوی چند دستگاه دولتی به نهادهای بالادست ارائه می شود.

نبود و یا عدم استفاده از قالب های جدید ارائه محتوا در دوره های آموزشی که خود یکی از عوامل موثر در عدم استقبال مخاطبین به ویژه آقایان از این دوره ها شده است.

عدم توجیه روحانیون و طلاب مدارس علمیه شهرستان در خصوص مواد مخدر به ویژه مواد مخدر صنعتی، نبود مرکز مشاوره دینی در شهرستان با وجود سه حوزه علمیه.

کمرنگ بوده فضای نشاط و شادابی در شهرستان عدم ورود و شرکت سمن ها در مباحث مبارزه با موادمخدر.

صرف هزینه های کلان برای مراسم های مذهبی بدون در نظر گرفتن این که بخشی از هزینه ها را می توان در جهت مصارف عام المنفعه به ویژه جهت کمک به کمپ ترک اعتیاد و برنامه های فرهنگ سازی و پیشگیری از اعتیاد نیز صرف نمود.

عدم حضور و دعوت از مسئول امور بانوان در جلسات کمیته مبارزه با مواد مخدر و نبود اشراف اطلاعاتی و امار دقیق در خصوص تعداد بانوان معتاد و هم چنین نبود متولی مشخص در خصوص ارزیابی و رسیدگی به مشکلات همسران افرادمعتاد یا توزیع کننده، با عنایت به این مسئله که به شدت خلاء یک مرجع مطمئن جهت رسیدگی به مسائل و مشکلات این قشر در شهرستان احساس می شود.

• نکته:(همسران افراد معتاد یا توزیع کننده عمدتا به دلیل رعایت برخی مسائل دغدغه ها و مشکلات خود را با مدیران که عمدتا از آقایان هستند مطرح نمی کنند).

نبود تجهیزات و امکانات ورزشی مناسب در کمپ ترک اعتیاد با توجه به نیاز کمپ ها جهت برنامه ریزی اوقات فراغت افراد حاضر در این مراکز، نبود مشاور دینی و محرومیت کمپ ترک اعتیاداز مشاور دینی.

مسئله نظارت بر کمپ ترک اعتیاد و متاسفانه تعطیلی یک ساله کمپ طلوع دوباره شهرستان با این ویژگی که اکثر افراد حاضر در این کمپ غیرخوانساری هستند که خود در به دست آوردن یک امار جامع از بهبودیافتگان خوانساری مانعی به شمار می آید، چرا که افرادی که اراده ترک اعتیاد می کنند به دلیل مسئله عدم شناخته شدن به کمپ های شهرها یا استان های هم جوار مراجعه می کنند.

گردشگران و مسافران فصلی خود یکی از عوامل توزیع و مصرف در شهرستان محسوب می شوند، متاسفانه توریست پذیری و وجود مناطق طبیعی خود یکی از زمینه های حضور افراد سودجو شده است که بستر توزیع و مصرف را برای این دسته از افراد فراهم آورده است.

با توجه به اینکه نیروی انتظامی در امار ارائه شده خود به رسانه ها از کاهش مواد مخدر خبر داده است، باید به این نکته توجه نمود که این آمار مربوط به کاهش کشف مواد مخدر است با عنایت به این مسئله که نوع مواد مخدر صنعتی به لحاظ سرعت امحاءاز قابلیت بالایی برخوردار است، این امکان وجود دارد که آماری که در خصوص کشف مواد مخدر سنتی نسبت به صنعتی در شهرستان داده می شود تحت تاثیر همین قابلیت امحای سریع مواد مخدر صنعتی قرار گرفته و آمار کشف مواد مخدر سنتی را بیش از صنعتی نشان دهد.

نداشتن یک برنامه و سند چشم انداز و افق کاری روشن و برنامه ریزی شده جهت مبارزه با مواد مخدر در دوائر و دستگاه های متولی مبارزه با مواد مخدر و یا مرتبط با این موضوع.

در ایران حدود ۲ میلیون نفر معتاد شناسنامه دار و شاخته شده وجود دارد، این مسئله محرز است که تعداد معتادان در کشور بیش از رقم اعلام شده است.

همان گونه که در سند چشم انداز ششم توسعه به موضوع آمار تاکید شده است ، تا زمانی که آمار دقیقی از تعداد مصرف کنندگان، توزیع کنندگان و بهبودیافتگان از معضل مواد مخدردر شهرستان وجود نداشته باشد و تا کمیت این مسئله را در اختیار نداشته باشیم پرداختن به کیفت آن به ویژه کیفیت حل این معضل دشوار و یا حتی غیر ممکن است.

پیشنهاداتی برای رفع برخی معضلات در کوتاه مدت:
متاسفانه دستگاه هایی که متولیان اصلی مبارزه با مواد مخدر در شهرستان هستند آمار دقیقی از توزیع کنندگان، مصرف کنندگان و بهبودیافتگان نداشته و اگر آماری نیز داشته باشند نسبت به تحلیل این آمار اقدام موثری انجام نشده است، لذا پیشنهاد می شود، در یک بررسی مشترک نسبت به اخذ آمار دقیق از تعداد توزیع کنندگان، مصرف کنندگان و بهبودیافتگان بر اساس شاخص هایی هم چون سن، جنس،صنف، مناطق توزیع و مصرف، نوع مواد مصرفی و توزیعی توسط دستگاهای متولی پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر در شهرستان اقدام شود تا براساس آمار به دست آماده یک تحلیل جامع و کیفی صورت پذیرد و بر اساس این تحلیل کیفی سند چشم انداز و راهبرد آینده نگرانه پیرامون مبارزه با مواد مخدر در شهرستان خوانسار طرح ریزی شده و هر یک از دستگاهای متولی مبارزه با مواد مخدر در زمینه پیشگیری، مقابله و درمان تکلیف و راهبرد چند ساله خود را در شهرستان دانسته و براساس آن عمل نمایند و در انتها بر اساس راهبرد و چشم انداز نتیجه عملکرد از دستگاه های مذکور در خواست شود.

سایر پیشنهاداتی که به نظر می رسد در کوتاه مدت پاسخ گوی حل بخشی از این معضل در شهرستان باشد به قرار ذیل است:

استفاده از ظرفیت کلاس های آموزش خانواده در چهارچوب انجمن های اولیا و مربیان مدارس، حضور یک نماینده از طرف کمپ ترک اعتیاد و یک نماینده از طرف مرکز مشاوره روانشناسی و هم چنین یک نماینده از طرف خانواده های درگیر با این معضل در جلسات کمیته مبارزه با مواد مخدر شهرستان، برای عملیاتی و اجرایی تر کردن مصوبات این کمیته.

– پیشنهاد می شود به دلیل ظرفیت بزرگ استفاده از منابر و مساجد و نفوذ روحانیون در شهرستان دوره های آموزشی آشنایی با مواد مخدر و راه های پیشگیری جهت طلاب و روحانیون تدارک دیده شود، برگزاری دوره هایی مانند دوره های آموزش ضمن خدمت ویژه روحانیون و طلاب برای آشنایی و بروز شدن اطلاعات پیرامون مواد مخدر صنعتی، آسیب های اجتماعی و معضلات ناشی از آن جهت کاربرد این مباحث در منابر و سخنرانی ها و ایام ویژه مذهبی که حضور و استقبال مردم گسترده تر می شود از دیگر اقداماتی است که در بلند مدت می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد.

به نظر می رسد وجود رشته های ورزشی متنوع مانند استفاده از ظرفیت ورزش های آبی و یا ورزش هایی که وابستگی به محیط طیبعی شهرستان دارد می تواند در استقبال عموم مردم به ورزش و پیشگیری از افسردگی و پر نمودن اوقات فراغت و اعتیاد ناشی از افسردگی جلوگیری نماید.

پیشنهاد می شود همکاری و تعامل سازنده تری بین نیروی انتظامی و مرکز مشاوره روانشناسی برقرار شود.

پیشنهاد می شود تعامل و ارتباط قوی تری بین مرکز مشاوره روانشناسی و اداره ورزش شهرستان برقرار شود با توجه به این اصل که روح سالم در بدن سالم است.

پیشنهاد می شود از ظرفیت جلسات اصناف و مشاغل برای توجیه و آموزش در زمینه معضل خانمان سوز مواد مخدر استفاده شود.

پیشنهاد می شود با توجه به وجود هیئت های مذهبی متعدد و مناسبت های ویژه ای که مردم و به خصوص نوجوانان و جوانان نسبت به آن اقبال نشان می دهند از مباحث آموزشی و سخنرانی در خصوص پیشگیری و اطلاع رسانی در باره اعتیاد استفاده شود.

پیشنهاد می شود نسبت به برگزاری دوره های مهارت آموزی ویژه افراد بهبود یافته و یا در حال بهبودی اقدام جدی تری از سوی بهزیستی و به ویژه فنی حرفه ای شهرستان انجام پذیرد.

پیشنهاد می شود با توجه به روند بهبودی که در کمپ ترک اعتیاد و انجمن NA دنبال می شود بر اساس ارزیابی بهزیستی، نسبت به انجام مهارت آموزی با همکاری فنی حرفه ای شهرستان زمینه اشتغال و بهره گیری از وام های اقتصاد مقاومتی برای این افراد ایجاد شود.

پیشنهاد می شود همان گونه که عزم جدی در برخی از خیران نیک اندیش شهرستان در مباحث وقف و امور خیرخواهانه وجود دارد با راهنمایی متولیان امر نسبت به هدایت خیران بزرگوار به سمت امور پیشگیری از اعتیاد و یا کمک به موسسات و نهادهای درگیر با این معضل اقدام شود.

– حضور رسانه های موثق و مورد اطمینان در جلسات کمیته مبارزه با مواد مخدر جهت انعکاس اقدامات نهادها و دوائر و دستگاه های متولی مبارزه با مواد مخدر می تواند یک اقدام ترغیبی برای دستگاهای متولی مبارزه با مواد مخدر بوده و مردم شهرستان را از روند اقدامات صورت گرفته در این زمینه مطلع سازد.

– استفاده از قالب های نوین ارائه مطلب ، نرم افزار ها ، ساخت بازی ها کامپیوتری و استفاده از شگردهای جدید تولید محتوا در زمینه بیان آسیب های اجتماعی ناشی معضل خانمان سوز اعتیاد با توجه به استعداد ها و ظرفیت هایی که در این زمینه در شهرستان وجود دارد در بلند مدت باید در دستور کار قرار گیرد.

و در پایان؛
با توجه به سابقه مذهبی و دینی شهرستان که خود می تواند یک عامل مهم و بازدارنده در پیشگیری از سوق یافتن افراد به سمت اعتیاد باشد علی رغم وجود چنین مولفه قوی در شهرستان خوانسار باز هم شاهد درگیر شدن افراد و خانواده ها در شهرستان با معضل اعتیاد و توزیع مواد مخدر هستیم، بر اساس آمار نظر سنجی سایت خبری تحلیلی خوانسار افراد شرکت کننده در این نظر سنجی بیشترین عامل افزایش توزیع و مصرف مواد مخدر در خوانسار را مسئله بیکاری و مشکلات اقتصادی بیان کرده اند و در وهله بعد کمبود امکانات تفریحی و فراغتی در شهرستان را عامل بعدی در این معضل دخیل دانسته و به آن رای داده اند.

حل معضل بیکاری و در کنار آن پرداختن به جنبه های متنوع انواع مسائل فراغتی و تفریحی می تواند در بهبود وضعیت شهرستان در زمینه مواد مخدر کمک شایانی نماید.

در انتها ضمن تقدیر و تشکر صمیمانه از حسن همکاری مدیران دوائر و نهادهای دولتی و غیر دولتی شهرستان خوانسار که جهت بهتر ارائه شدن این تحلیل رسانه ای همکاری و مساعدت داشته اند از توجهات و پیگیری های مشفقانه و دلسوزانه فرماندار محترم شهرستان خوانسار جناب آقای سید حسن شفعتی کمال قدردانی راداشته و از خدای منان عاجزانه می خواهیم عزم همه جامعه را برای حل معضل خانمان سوز اعتیاد و برچیده شدن این سرطان بنیان کن مستحکم تر کرده و همچنان که در شعار بر مردمی کردن مبارزه با مواد مخدر تاکید می کنیم در عمل نیز برای بسیج همه مردم جهت مبارزه با این معضل گام های موثر و بادوامی برداریم و در این راه همگی همدل تر و همزبان تر شویم.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها