چاپ این خبر
کد خبر : 45514
۱۲:۰۰ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۵/۱۰/۱۴
روز پاسداشت یاد و خاطره شهدای خوانسار؛

۲۵دی یادآور حماسه و ایثار مردم خوانسار

گردان یازهرا(س) به فرماندهی سید بزرگوار سیداکبرصادقی وحضور پرشور بسیجیان وپاسداران دراین گردان نشانی است که تا ابد سند زنده حضور پرشور جوانان رشید در مناطق جنگی است.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار، بعد از عملیات کربلای۴ در مدت کوتاهی(دوهفته) رزمندگان اسلام آماده شدند تا کربلای۵ را با قدرت ادامه دهند . بعد ازعملیات کربلای۴ با رمز محمدرسول الله حداقل یک ماه فرصت نیاز بود تابتوانند عملیات گسترده ای انجام دهند ولی اگر این فرصت به ارتش بعث داده می شد نقاط ضعف خود را پوشانده و ایران از دستیابی به منطقه شلمچه باز می ماند.

لذا عملیات کربلای۵ در شرق بصره ومنطقه شلمچه با رمز یازهرا(س)با فرصت بسیار کوتاه وخیانت منافقین درعملیات کربلای۴ آغاز شد. پشتیبانی هوانیروز ارتش قدرتمند ایران وگردان های فداکار سپاه وبسیج باعث شد درپیشروی ۱۵۰کیلومتر مربع ازخاک عراق وپاسکاه های بوبیان،شلمچه ، کوت سواری و خین در اختیار رزمندگان قرار گیرد. جزایر بوارین،فیاض وام الطویل وشهرک دوعیجی،رودخانه ونهر جاسم به کنترل قوای اسلام درآید.

در این عملیات۲۶۵۵ نظامی عراقی به اسارت در امدند وحدود۳۰هزار کشته وتعداد بیشتری زخمی شدند.

در این عملیات شهدای عزیزی رانیز تقدیم کردیم شرایط وسختی های دو عملیات فشرده ی کربلای۴و۵ موجب شد تا حضرت امام خمینی درایام دهه ی فجر و در تاریخ ۱۶/۱۱/۶۵ ازشهیدان ورزمندگان عملیات های انجام شده در پیامی تجلیل نماید که گوشه ای از این متن به این شرح است:
من ضمن تشکر تقدیر فراوان از نیروهای مردمی وبسیجیان جان بر کف وسپاهیان محمد(ص) وارتش قدرتمند وسپاهیان قهرمان وروحانیون وجهادگران وامدادگران وخبرنگاران و نیروهای انتظامی ،کمیته شهربانی و ژاندارمری وهمه کسانی که در پشت جبهه ها به تقویت وتدارک رزمندگان همت گماشته اند ورزمندگان عملیات کربلای۴ وخصوصا کربلای۵ که واقعا حماسه آفریدند ودل انبیاوپیامبر اسلام ومولای خود صاحب الامر(عج) راشادمان ساخته اند ازجوانان غیور واقشار برومند می خواهم که مثل همیشه به جبهه ها هجوم آورند ونفس های آخر عمرصدامیان رابگیرند که دست نصرت حق با شماست.

عملیات کربلای ۵ باغرور آفرینی فرزندان برومند این سرزمین خصوصا حضور پرشور نیروهای بسیجی وپاسدار ازشهرستان خوانسار درگردانی که افتخار دارد نام زهرای مرضیه برآن است صورت پذیرد.

شهرستان خوانسار مهد علما و فقها ودانشمندانی است که به مصداق کلام زیبای مدادالعلماء افضل من دماء الشهداء زینت گرفته است.

افتخار این شهرستان حوزه های علمیه است بالندگی این دیار به تخت فولاد اصفهان به نجف وحرم مطهرکریمه اهل بیت حضرت معصومه(س) است این دیار مدفن علمای بزرگی است که نام زیبای آنان بر آسمان علم وفقاهت تا ابد می درخشد نماز باران آیت الله العظمی خوانساری سند زنده این منطقه است.

مبارزات علمای خوانسار زبان زد خاص و عام است لذا شهدای عزیز روحانیت، فرهنگیان، دانشجویان ودانش آموزان، کارگران وکشاورزان، بازاریان ، کسبه، زنان شهیده، همه و همه دست پروردگان همین علما و روحانیونی است که رزمندگان مارا از مساجد وحسینیه های خوانسار راهی نبرد حق علیه باطل کردو نمک پرورده عزیز دل زهرا شهید دشت کربلا بزرگ پاسدار کربلا شد.

گردان یازهرا(س) به فرماندهی سید بزرگوار سیداکبرصادقی وحضور پرشور بسیجیان وپاسداران دراین گردان نشانی است که تا ابد سند زنده حضور پرشور جوانان رشید در مناطق جنگی است

از پدر گرغالب تن یافتیم از معلم جان روشن یافتیم
گردان امام سجاد (ع) وابوالفضل العباس(ع) وحتی حضور نیروهای این منطقه در لشکر محمدرسول الله(ص)تهران ولشکر علی ابن ابیطالب(ع) قم نشان از ایثارگری جوانان ما دارد.

در عملیات کربلای۵ اکثر پاسداران واعضای شورای فرماندهی سپاه خوانسار حضور داشتند که بیشتر آنان شهید شدند تعداد۲۵نفر در روز۲۵دی در سال۱۳۶۵ باعث شد این روز ماندگار شود وبه یاد ۳۰۹شهید خوانسار روز حماسه وایثار مردم خوانسار زینت یابد.

وقتی پیکر آنان را به سپاه خوانسار آوردند آن شب شام غریبان بود. از همه گروه ها بین شهدا بودند از فرمانده تا بسیجان عزیز خصوصا دانش آموزان و دانشجویان، طلاب علوم دینی وبازاریان و کارگران.

پدران و مادران شهدا وقتی پیکر فرزندانشان را مشاهده می کردند دست به اسمان بلند کرده و با جمله خدایا این قربانی را از ما قبول کن خدای خود را شاکر بودند.

خدایا دلم تنگ یاران شده چوباغی که دوراز بهاران شده
خدایا به جانم صفایی ببخش دلم را تو حال و هوایی ببخش
که این باغ را لاله کاری کنم به یاد شهیدان بهاری کنم
شهیدان که با خون ملبس شدند بصیر دفاع مقدس شدند
مبادا که در قلب خاموش من شود یادآنان فراموش من
زدریای چشمم گهر سفته ام شبی با دل خون سخن گفته ام

که ای دل بیا همتی کن که من شوم قدری آزاد از قید و تن چرا از شهیدان

در قسمتی از وصیتنامه ی شهدای عملیات کربلای ۵ آمده که: از مردم می خواهم که همچون کوه درمقابل سختی ها استوار باشید همیشه برای رهبر انقلاب دعا کنید.به جمهوری اسلامی که خون بهای هزاران شهید است خدمت کنید. ای کاش در مرحله آخری که به جبهه می آمدم دستان مادرم را می بوسیدم. به دانش آموزان سفارش می کنم هرچه در توان دارید درس بخوانید و علم بیاموزید. به خاطر خدا درس بخوانید و به خاطر خدا تدریس کنید. پشتیبان ولایت فقیه باشید، نماز را بپا دارید ، از خدا بترسید. با پیروی از رهبر، اسلام را یاری کنید. راه شهیدان را ادامه دهید تا دین خدا حاکمیت پیدا کند.

(از کتاب آشنایی با علوم ومعارف دفاع مقدس دکتر هادی مراد پیری)

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها