چاپ این خبر
کد خبر : 48213
۳:۰۰ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۴/۱۱/۲۴
از بانکداری ایرانی تا بانکداری اسلامی

پای بانک ها در بازار رکود!

بانکداری سایه که زمانی در حاشیه بازار شکل می گرفت و ربا را موجه جلوه می داد امروز با عنوان بانکداری، در سایه می تازد و عنوان بانکداری سیاه را یدک می کشد.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از صحب نیوز، در یک دهه گذشته، نظام بانکی و پولی ایران تحولات گسترده ای را شاهد بوده است.

از یک سو بانک های خصوصی وارد میدان شدند و از سوی دیگر موسسات مالی و اعتباری، صندوق های قرض الحسنه و تعاونیهای اعتباری، به نظام پولی کشور وارد شدند و در زمان کوتاهی توانستند سهم قابل توجهی از نقدینگی کشور را جذب کنند.

گزارشها نشان می دهد که بیش از هزار میلیارد تومان از نقدینگی کشور در اختیار هفت موسسه ایست که مجوز بانک مرکزی را ندارند.

مطابق آمار، هفت هزار موسسه مالی در کشور فعالند که بیش از شش هزار موسسه مجوز بانک مرکزی را ندارند و از وزارتخانه ها و نهادهای دیگر مجوز گرفته اند.

از این تعداد صندوق های قرض الحسنه حدود چهار تا پنج هزار مورد را تشکیل می دهند و مطابق تخمین ها بیش از هزار تعاونی اعتبار کارمندی، کارگری و صنعتی وجود دارند که بیرون از محیط کار خود فعال بوده و ۵۰تا۶۰ تعاونی اعتبار عام وجود دارد که مورد پذیرش بانک مرکزی نبوده و باید مراحل انحلال یا ادغام را طی کنند.

اخذ تسهیلات از برخی بانک ها و استفاده از آن به عنوان سرمایه اولیه تاسیس یک بانک، موسسه مالی یا صندوق قرض الحسنه و در نهایت اخذ وجه از مردم، به کسب و کار عده ای تبدیل شده که عملکردشان هیچ تناسبی با بانکداری اسلامی ندارد.

طی سال های اخیر،بانکداری به کسب و کاری پول ساز تبدیل شده که پایه تعدادی از بانک های خصوصی و موسسه های مالی بر همین اصول بنا شده است.

این موسسه های به اصطلاح بانک، به رعایت قوانین و محدودیت های بانکداری در ایران همانند پرداخت تسهیلات، تعهدات ارزی، میزان دارایی ثابت، حجم سرمایه گذاریها، نسبت نقدینگی احتیاطی و … ملزم نیستند.

آنها به سادگی به سرمایه گذاری در بازارهای سود آور اقدام می کنند و خود را ملزم به رعایت دریافت و پرداخت سودهای مصوب نمی دانند.

این موسسه ها به هیچ قانونی پایبند نبوده و آموخته اند که چگونه قانون را دور بزنند.

آنها در سایه فعالیت های غیر قانونی و سودآوری دارند که سپرده های مردم را متعلق به خود می دانند.

موسسه های غیر مجاز مسابقه افزایش سود سپرده به راه می اندازند به گونه ای که هیچ فعالیتی اقتصادی تر از سپرده گذاری در بانک ها و موسسه های مالی نباشد.

در صورتیکه بانک مرکزی با وضع قانون و تهدید به انحلال بخواهد آنها را مقید به رعایت قانون و اعمال سود مصوب بکند، تبعیت نمی کنند.

آنها در طی سال های اخیر آموخته اند که با پدیده ای به نام سود مخفی می توان قانون را دور زد.

بدین ترتیب به مشتریان می آموزند که چگونه می توان بهره مرکب ساخت و بالاتر از نرخ مصوب سود داد، چرا که حیات این موسسه ها در جذب سپرده بیشتر به هر قیمتی است.

این روند باعث شده تا آنها بتوانند پول را از بانک های سالم به سمت خود بکشند به گونه ای که در حال حاضر۸۰درصد منابع بانکی کشور به نوعی قفل شده و به جرات می توان گفت که فعالیت این موسسه هایکی از مهمترین دلایل رکود در اقتصاد کشور است.

بانکداری سایه که زمانی در حاشیه بازار شکل می گرفت و ربا را موجه جلوه می داد امروز با عنوان بانکداری، در سایه می تازد و عنوان بانکداری سیاه را یدک می کشد.

این شیوه بانکداری همانند سیاهچاله ایست که دیر یازود اقتصاد کشور رامی بلعد.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها