چاپ این خبر
کد خبر : 50849
۱:۰۰ ب.ظ - دوشنبه ۱۳۹۵/۰۱/۹
مروری بر افتخارآفرینان ورزش بانوان اصفهان در سال 94؛

از سبقت الهی تا منصوریان؛ از کیانی تا چابکی

ورزش بانوان در سالی که گذشت، اتفاقات ویژه ای را به همراه داشت؛ از کسب نخستین سهمیه المپیکی تا سومین قهرمانی متوالی در جهان و رکورد شکنی نوجوانانی در تیم ملی بزرگسالان.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از صاحب نیوز، در روزهای ابتدایی سال ۹۵ تصمیم گرفتیم در گزارشی به معرفی شاخص‌ترین چهره‌های ورزشی استان اصفهان در حوزه بانوان بپردازیم.

گلنوش سبقت الهی (تیراندازی): در رقابت‌های قهرمانی آسیا که آخرین مرحله از انتخابی کسب سهمیه المپیک در رشته تیراندازی محسوب می‌شد، سبقت الهی توانست در تپانچه ۱۰ متر سهمیه المپیک را کسب کند.

ورزش بانوان

سبقت‌الهی که از دو سال قبل به اردوی تیم ملی تیراندازی دعوت شده است، سابقه حضور در مسابقات جهانی و آسیایی را دارد اما کسب سهمیه المپیکی کار بزرگ و تاریخ‌ساز وی تلقی می‌شود.

ورزش اصفهان تاکنون در بخش بانوان سهمیه المپیکی دریافت نکرد بود، ضمن اینکه در رشته تپانجه نیز تاکنون سابقه نداشته که ورزشکاری از کشورمان جواز حضور در بزرگ‌ترین فستیوال ورزشی دنیا را به دست بیاورد اما سبقت الهی موفق شد هر دوی این اتفاقات را به نام خود رقم بزند.

منصوریان

شهربانو منصوریان (ساندا): در سال ۹۴ خبرسازی خواهران منصوریان به خواهر بزرگ تر یعنی شهربانو محدود شد. این ووشوکار سمیرمی در رقابت‌های قهرمانی جهان که به میزبانی اندونزی برگزار شد، به مدال طلا دست پیدا کرد تا به رکورد سه مدال قهرمانی جهان دست پیدا کند.

منصوریان با این مدالی که کسب کرد، بیشترین تعداد مدال ورزش بانوان در سطح اول را به خود اختصاص داده و صاحب رکورد ویژه ای شد.
زهرا کیانی (تالو): طی سال‌های گذشته، ووشوی بانوان اصفهان بیشتر در بخش ساندا نام آور بود اما درخشش زهرا کیانی موجب شد تا در تالو نیز اصفهانی‌ها به میدان بیاید.

در رقابت‌های قهرمانی ووشوی جهان که به میزبانی اندونزی برگزار شد، زهرا کیانی نوجوان ۱۶ ساله خمینی شهری، موفق شد به اولین مدال تالوی بانوان کشورمان دست پیدا کند. در این مسابقات، زهرا کیانی در فرم چانگ چوان با امتیاز ۹.۵۲ به مدال نقره دست یافت که این نخستین مدال نقره بانوان تالوکار ایران در رده سنی بزرگسالان مسابقات قهرمانی جهان محسوب می‌شود.

جزینی

فاطمه جزینی (تالو): افتخارآفرینی ووشوکاران اصفهانی در رقابت‌های آسیایی که به میزبانی مغولستان چین برگزار شد، نیز ادامه داشت که فاطمه جزینی در رشته تالو (اجرای نمایشی فرم) سبک گون‌شو مدال طلا را دریافت کرد و با ایستادن بر سکوی نخست، پرچم سه رنگ جمهوری اسلامی ایران را به اهتزاز درآورد تا در مجموع ووشوی اصفهان شرایط بسیار خوبی را در عرصه بین الملل تجربه کند.

فرزانه فصیحی (دوومیدانی)

فرزانه فصیحی (دوومیدانی): این بانوی ورزشکار اصفهانی چند سالی است که در رشته دوومیدانی فعالیت دارد و به عنوان یک ورزشکار شاخص شناخته می‌شود اما سال ۹۴ برای وی متفاوت تر از سال‌های گذشته بود. فصیحی در رقابت‌های دوومیدانی داخل سالن بانوان قهرمانی ایران، در دوی ۶۰ متر با ثبت ۷:۳۵ ثانیه رکورد ایران را شکست و با توجه به رکورد کسب شده، توانست عنوان سریع‌ترین دونده ایرانی را به خود اختصاص داده و لقب دختر باد را از آن خود کند. فصیحی همچنین در مسابقات قهرمانی داخل سالن آسیا توانست در دوی ۴ در ۴۰۰ تیمی به مدال نقره دست پیدا کند.

ستاره چابکی (تکواندو):

ستاره چابکی (تکواندو): با وجودی که طی سال‌های گذشته تکواندو اصفهان در کیوروگوی مردان نمایندگان زیادی داشته است اما در کیوروگی بانوان عملاً نماینده شاخصی نداشته و از افتخار آفرینی‌های به دست آمده در این بخش بی بهره بوده‌ایم اما با وجود پدیده ای مانند ستاره چابکی می‌توانیم امیدوار باشیم که در آینده ورزش استان از این بخش نیز بهره مند شود.
چابکی که سال گذشته نیز در مسابقات نونهالان جهان مدال آور شد، سال ۹۴ نیز در این رقابت‌ها که به میزبانی کره جنوبی برگزار شد، با شکستی نزدیک برابر حریف تایلندی بر سکوی دومی جهان ایستاد.

با توجه به مدال آوری بانوان تکواندوکار ایرانی در بازی‌های آسیایی و کسب سهمیه توسط آن‌ها، می‌توانیم امیدوار باشیم که چابکی برای سال‌های آینده حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد.

اعظم آخوندی (فوتسال):

اعظم آخوندی (فوتسال): تیم ملی فوتسال بانوان کشورمان سال گذشته موفق شد برای نخستین بار در رقابت‌های قهرمانی آسیا به مقام قهرمانی دست پیدا کرد.
اعظم آخوندی تنها نماینده فوتسال بانوان اصفهان در تیم ملی بود که البته با توجه به درخشش فرزانه توسلی، فرصت چندانی برای بازی کردن به دست نیاورد اما همینکه با توجه به شرایط بدون تیمی اصفهان، وی توانسته اعتماد مربیان تیم ملی را جلب کند و در این افتخار آفرینی سهیم باشد، نام را در این لیست آوردیم.

لعیا عربی (اسکیت):

لعیا عربی (اسکیت): عربی در سال ۹۳ نماینده اسکیت فری‌استایل ایران در بخش اسپیداسلالوم بانوان در مسابقات جهانی فرانسه بود که با به دست آوردن حدنصاب به مرحله پایانی راه یافت که در فینال با تفاوت امتیاز اندکی به مقام چهارم جهان رسید.
وی همچنین در رقابت با مدعیان آسیایی، گردن آویز نقره را از آن خود کرد. وی در مسابقات جهانی ایتالیا که آبان ماه سال ۹۴ برگزار شد، پرچمدار کاروان ایران بود که حضور یک به عنوان بانوی محجبه مورد توجه رسانه‌های خارجی قرار گرفت. عربی در این رقابت‌ها در یک قدمی کسب مدال بود اما در نهایت از رسیدن به این مهم بازماند.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها