چاپ این خبر
کد خبر : 51576
۱۰:۳۸ ق.ظ - یکشنبه ۱۳۹۵/۰۱/۲۲
گفتگوی چشمه سار با تولیدکننده پوشاک بانوان در خوانسار؛

اقدام و عمل امر یک طرفه نیست/ خلاء نیروی کار ماهر در خوانسار به شدت احساس می شود

به دلیل محیط محدود نیروی کارآزموده در خوانسار پیدا نمی شود، چرخ کار، فروشنده و طراح خوب و بازاریاب مناسب در خوانسار کمتر وجود دارد و باید به بیشتر چرخ کارها از صفر تا صد کار را آموزش داد.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار، اگر در ابتدای مسیر فعالیت اقتصادی هستید، اولین حرکت این است که تکلیفتان را با خود روشن کنید واگر ملاک اصلی تان درآمدزایی باشد شاید نتوانید چنانکه باید و شاید در این مسیر موفق شوید و پیشرفت کنید. تولید پوشاک دارای فراز و نشیب های فراوانی است و لازمه ی آن صبر و بردباری است و پیش از هر چیزی به علاقه و حوصله نیاز دارد.

در عین حال شروع هر کار اقتصادی دارای دشوارهایی است که باید از آن آگاه بود و با مطالعه وارد آن شد، در ادامه پای صحبت ها و تجربیات یک تولید کننده پوشاک بانوان در خوانسار می نشینیم و شما را به مطالعه این گفتگو دعوت می کنیم؛

چشمه سار: در ابتدا خود ار معرفی کنید و درباره زمینه فعالیت خود بگویید؟
نسرین عرب هستم و در زمینه تولید و فروش پوشاک بانوان تحت عنوان اشک مریم در خوانسار فعالیت می کنم.

7pushak

چشمه سار: از چه زمانی شروع به فعالیت اقتصادی و تولیدی کردید؟
تقریبا از ۸ سال پیش این کار را به همراه همسرم شروع کردم و زمینه کارمان نیز قواره بزرگ است. از حدود ۴ سال پیش با انجام تمام مراحل تولید از طراحی، الگو، برش و دوخت خودکفا شدیم و تمام مراحل تولید و توزیع و فروش را انجام می دهیم. البته در حال حاضر فروش محدودی داریم اما قادر به تولید در تعداد انبوه نیز هستیم اما از نظر بازاریابی باید تبلیغ گسترده تری انجام دهیم تا شناخته شویم، به طور کلی تمام مراحل تولید البسه را در خوانسار انجام می دهیم.

چشمه سار: سرمایه اولیه برای شروع کار را چگونه تامین کردید؟
سرمایه اولیه را خودمان تامین کردیم و تاکنون موفق به گرفتن وام نشدیم، البته برای گسترش و توسعه کار نیاز به وام و سرمایه ای در حد ۲۰ الی ۳۰ میلیون تومان داریم.

چشمه سار: چه موانع و مشکلاتی برای شروع کار سر راه شما بود؟
مهم ترین مسئله مشکل مالی بود، البته علاوه بر آن پیدا کردن چرخ کار و نیروی کار ماهر در خوانسار سخت است. بیشتر دوزنده ها مسلط به کار نیستند و مجبور هستیم از صفر کار را به افراد آموزش دهیم.

مکانی هم که برای فروش در حال حاضر از آن استفاده می شود مناسب نیست با توجه به این که اجاره مغازه در خوانسارهم فوق العاده بالا است موانعی هستند که برای ادامه کار وجود دارد.

2pushak

3pushak

چشمه سار: حمایت مسئولان از فعالیت اقتصادی و تولیدی تان تاکنون چگونه بوده است؟
تاکنون به صورت عملی حمایتی وجود نداشته اما فرمانداری قول هایی داده است و باید دید که آیا عملی می شود. به اداره صنعت و معدن و تجارت و صندوق بیمه امید رفتم و در خواست وام خود اشتغالی کردم اما اظهار کردند که چون شما مشغول به کار هستید به شما تعلق نمی گیرد، وام پشتیبان هم بود که وام ۱۰۰ میلیونی می دهند اما این وام به دلیل شرایط خاصی از جمله پرداخت اقساط سنگین، به کارگیری چند کارگر و بیمه کردن آنها، از آنجایی که کار اقتصادی من محدود است و به صورت کلان نیست و تنها با ۲۰ الی ۳۰ میلیون تومان هم می توانم کارم را توسعه دهم به گرفتن وام ۱۰۰ میلیون تومانی تمایلی نشان ندادم.

چشمه سار: درصدد توسعه کار خود هستید؟ چه موانع و مشکلاتی برای توسعه کار پیش روی شما است؟
بله همان طور که گفتم درصدد توسعه کار هستم اما مهم ترین مسئله بازار فروش است، شرایط اقتصادی و بازار و به خصوص مشکلاتی که درباره بازاریابی داریم موانع توسعه کار ما به شمار می روند، البته باید علاوه بر تبلیغات خوب بازاریاب مناسب که بتواند شهرهای اطراف را نیز پوشش دهد به کار بگیریم، اما وقتی بازار خراب باشد بقیه امور را هم تحت الشعاع خود قرار می دهد.

4pushak

چشمه سار: برای چه تعداد افراد ایجاد اشتغال کرده اید؟
به غیر از خودم و همسرم برای ۳ الی ۴ نفر دیگر نیز در تولیدی اشک مریم اشتغال به کار ایجاد شده است.

چشمه سار: اگر فردی بخواهد کار تولیدی در زمینه ای که شما در آن فعال هستید را شروع کند چه توصیه ای به او می کنید؟
تقریبا باید یکسال کارآموزی کنند تا کار را یادبگیرند چون کار تولید پوشاک کار پردردسری است و باید بدانند که باید با تجربه و مطالعه وارد این کار شوند چون در صورت شکست پای ضرر و زیان مالی در میان است.

چشمه سار: تاکنون دچار ضرر و خسارت هم شده اید؟
البته کار بی ضرر وجود ندارد، به عنوان مثال محصول را تولید می کنید ولی فروش نمی رود، یا این که مشتری به طور انبوه و عمده خریداری می کند اما از پس پرداخت آن برنیامده در این حال مجبوریم خودمان ضرر را جبران کنیم، به خصوص در یک سال اخیر که وضع بازار بسیار خراب بود از این دست موارد هم داشتیم.

5pushak

6pushak
چشمه سار: در خوانسار کار اقتصادی و به خصوص کار تولیدی چه فراز و نشیب هایی دارد؟
به دلیل محیط محدود نیروی کارآزموده پیدا نمی شود، چرخ کار، فروشنده و طراح خوب و بازاریاب مناسب در خوانسار کمتر وجود دارد. بیشتر چرخ کارها باید از صفر تا صد کار به آنها آموزش داده شود، اکثرا کار را بلد نیستند و خیلی سخت هم تن به کار می دهند. وقتی نیروی خوب نداشته باشید کار سخت می شود.

چشمه سار: شرایط کار برای بانوان در خوانسار را چگونه ارزیابی می کنید؟
به نظرم شرایط کار برای بانوان در خوانسار خوب است، چون بیشتر آقایان در خوانسار با کار خانم ها مشکلی ندارند. کار کردن در خوانسار برای خانم راحت تر از شهرهای بزرگ است از این جهت که فاصله محل کار و منزل کم است و رفت و امد به راحتی انجام می شود، علاوه بر آن بیشتر خوانساری ها نسبت به هم شناخت دارند و همین سبب شده شرایط کار برای خانم ها در خوانسار مناسب باشد، تنها مشکلی که وجود دارد کمبود نیروی کار ماهر است و این که بیشتر زیر بار انجام کار سخت نمی روند.

چشمه سار: به نظر شما تحقق اقتصاد مقاومتی چگونه امکان پذیر است و شما به عنوان تولیدکننده در تحقق این شعار چه نقشی دارید؟
به عنوان تولیدکننده همه تلاش خود را می کنیم و امسال نیز به یاری خدا درصدد توسعه فروشگاه خود هستیم و قصد داریم در استان بازاریابی کنیم و کار را توسعه دهیم. در عین حال نیز اگر مسئولان اقدام و عمل کنند همه چیز درست می شود و اقدام و عمل امر یک طرفه نسیت و نباید یک طرفه و صرفا از طرف مردم باشد.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها