چاپ این خبر
کد خبر : 51994
۹:۱۰ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۵/۱۰/۲۹
با ستارگان شهر:

آیت الله سید احمد خوانساری عالمی که رفراندوم شاه را به چالش کشید

آیت‏اللَّه خوانساری از عالمانی است که همزمان با خروش مقدس امام خمینی (ره) علیه رژیم طاغوت، همواره از آن حضرت پشتیبانی می‏کرد و از هر اقدامی برای پیشبرد اهداف انقلاب کوتاهی نمی‏ کرد.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار، آیت الله سید احمد خوانساری در ۱۸ محرم سال ۱۳۰۹ ه .ق در خوانسار دیده به جهان گشود. نسب ایشان با ۲۹ واسطه به امام موسی کاظم علیه السلام می رسد. معظم له ۳ ساله بود که پدر را از دست داد.

تحصیلات:
آیت الله خوانساری پس از سوادآموزی و آشنایی با قرائت قرآن به تحصیل ریاضیات مقدمات و سطوح عالیه نزد برادر بزرگ آقا سید محمد حسن و دامادشان آیت الله سید علی اکبرخوانساری پرداخت و در ۱۶ سالگی به حوزه اصفهان رفت.

ahmad khansari

استادان:
مرحوم آیت الله خوانساری ثمره ۳ حوزه علمیه بزرگ شیعه اصفهان، نجف و قم و محصول زحمات اساتید ذیل بود:
اساتید ایشان میرمحمدصادق مدرس اصفهانی، ملاعبدالکریم گزی، علامه میرزا محمد علی تویسرکانی، آخوند ملا محمد کاظم خراسانی، آقا سید محمد کاظم یزدی صاحب عروه الوثقی، محمدحسن نائینی (متوفی ۱۳۵۵) آقا ضیاءالدین عراقی (متوفی ۱۳۶۱) شیخ الشریعه اصفهانی، دروس خارج و سید ابوتراب خوانساری، (رجال)، عبدالکریم حائری، میرزا علی اکبر حکیم یزدی (فلسفه و حکمت) و محمدحسن ریاضی (هندسه و ریاضیات)بوده اند.

هجرت:
ایشان در ۲۰ سالگی به جهت تکمیل تحصیلات به نجف عزیمت نمود و پس از کسب فیض از محضر علمای آن حوزه بزرگ به اراک مهاجرت کرد. آیت الله خوانساری رهسپار اراک شد تا از فیض آیت الله حائری بهره گیرد تا در کنار تحصیل به تدریس سطوح بپردازد. پس از تاسیس حوزه علمیه قم و مهاجرت آیت الله حائری به قم آیت الله خوانساری نیز به قم مهاجرت کردند و دردرس فقه و اصول آیت الله حائری حاضر شدند.

ایشان از سال ۱۳۳۰ شمسی در تهران رحل اقامت افکند و در مدت ۳۵ سال اقامت در تهران در تدریس و تالیف ، تربیت نفوس مستعد و اقامه جماعت در مهم ترین مساجد تهران و ارشاد و راهنمایی مومنان و رفع نیازمندیهای حوزه های علمیه کوشید.

olama-021

شاگردان:
مرحوم آیت الله حاج سید احمد خوانساری در طول بیش از ۶۰ سال تدریس فقهایی را پرورش دادند که از آن جمله:
شیخ مرتضی حائری یزدی، سید مصطفی صفایی خوانساری، سید موسی صدر، شهید مرتضی مطهری و چندین و چند شاگردبرجسته دیگر می باشد.

تالیفات:
از تالیفات ایشان جامع المدارک، العقائد الحقه، حاشیه بر عروه الوثقی، مناسک حج، احکام عبادات، کتاب الطهارات و کتاب الصلات است.

مبارزات سیاسی:
آیت الله سید احمد خوانساری در اعلامیه ای با رفراندوم رژیم شاه مخالفت نمود و شرکت در آن را در حکم محاربه با امام زمان(عج) دانست و یا در پی بازداشت امام خمینی(ره) در خرداد ۴۲ ایشان به این عمل اعتراض و به ملاقات امام خمینی (ره) وآیت الله قمی به پادگان عباس آباد تهران تشریف بردند و نیزدر پی تبعید امام به ترکیه ایشان داماد خود مرحوم آیت الله سید فضل الله خوانساری را به ترکیه فرستاد تا با امام (ره) ملاقات و در تسهیلات امور اقدام نماید. پس از تبعید امام (ره) به عراق در مهر ۱۳۴۴ تلگرافی از سوی ایشان به نجف مخابره و سلامتی و موفقیت امام را از خداوند مسئلت نمودند.

images

وفات:
مرحوم آیت الله سید احمد خوانساری چند روز قبل از وفاتشان صورت ملائکه را مشاهده کرده اند. ایشان می فرمودند: من صورت عزرائیل را دیدم که رو به من آمد و برگشت و هفت قدم برداشت، فهمیدم که تا ۷ روز دیگر بیشتر زنده نیستم.

این مرجع بزرگ شیعه پس از عمری با برکت و سرشار از خدمات علمی و دینی در ۹۶ سالگی و در ۲۷ ربیع الثانی ۱۴۰۵ ه . ق مصادف با ۲۹ دی ۱۳۶۳ ه . ش بدرود حیات گفت.

در رحلت این عالم جلیل القدر دروس حوزه های علمیه تعطیل و از سوی دولت وقت یک هفته در سراسر کشور عزای عمومی شد و بازار تهران نیز به مدت سه روز تعطیل شد. با احترام و استقبال مردمی با شکوه پیکر مطهرش رابه قم آوردند و بعد از تشییعی بی نظیر حضرت آیت الله العظمی گلپایگانی نماز میت خواند و در کنار مرقد مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) به خاک سپرده شد. (مزار او کنار قبر علامه طباطبایی قرار دارد.)

منبع:
– میرمحمدی حمیدرضا، ستارگان خوانسارشرح حال آیات عظام سید محمد تقی و سید احمد خوانساری، نشر جمال، چاپ اول ۱۳۸۲
– نور علم، ش ۸، ص ۱۷٫

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها