چاپ این خبر
کد خبر : 52739
۱۱:۴۱ ق.ظ - شنبه ۱۳۹۵/۰۲/۱۱
گفتگوی چشمه سار با پیشکسوت آموزش و پرورش خوانسار؛

معلمی هنر و فن عشق ورزی است/ وزارت آموزش و پرور ش از تجربیات فرهنگیان بازنشسته استفاده عملی کند

بهره گیری از تجربیات فرهنگیان بازنشسته در عمل نه تنها به صورت نمادین و هم چنین تخصیص امکانات رفاهی، اجتماعی، درمانی برای بازنشستگان از مواردی است که باید مورد توجه وزیر آموزش و پرورش قرار گیرد.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار، خطه خوانسار همواره در علم و علم اندوزی شهره آفاق بوده است و این یکی از خصیصه های مردم خوانسار است که دانش را چون گهری دردانه پاس می دارند و در کنار آن مقام ارزشمند معلم و استاد را گرامی داشته و ارج می نهند.

در دوره ها و اعصار مختلف خوانسار مهد مردان و زنانی بوده است که چون شمعی دل و جان تشنگان دانش را روشنی بخشیده اند، از بانو شیخ الحرمین به عنوان یکی از بنیان گذاران نظام آموزشی جدید در خوانسار تا اساتید بزرگی که حتی حضرت امام خمینی (ره) در محضر این عالمان و معلمان خوانساری کسب فیض کرده اند.

از سال ها پیش نام یکی از فرهنگیان شهرستان در کنار نظام آموزشی به ویژه آموزش چند نسل از دختران خوانساری نقش بسته است، معلمی که حقی بزرگ به گردن بانوان خوانساری دارد.

هفته گرامیداشت مقام معلم را غنیمت شمرده و در محضر این معلم و مدیر بازنشسته آموزش و پرورش شهرستان خوانسار به عنوان یک پیشکسوت فرهنگی زانوی ادب به زمین نهادیم تا از خاطرات و تجربیات وی طی سال های خدمت در آموزش و پرورش خوانسار جویا شویم، در ادامه شما را به مطالعه این گفتگو دعوت می کنیم؛

چشمه سار: در ابتدا خودتان را برای خوانندگان معرفی کنید؟
با سلام و درود بر روان پاک حضرت امام (ره)، به خصوص شهدای ایران اسلامی و شهرستان خوانسار و آرزوی طول عمر برای رهبر عزیزمان و فرزانه انقلاب، اشرف السادت میراحسنی بازنشسته آموزش و پرورش و در حال حاضرعضو شورای اسلامی شهر خوانسار هستم.

چشمه سار: به نظر شما یک معلم باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟
معلمی یک هنر و یک فن و عشق است و بدون شک این مسئولیت خطیر را باید افرادی به عهده گیرند که ضمن برخورداری از این فن و هنر مجهز به سلاح علم و دانش باشند و اطلاعات خود را به طور دائم بروز نمایند و دارای روحیه ای لطیف و مهربان و نیز مزین به زینت صبر و بردباری باشند. با عنایت به این موضوع که معلمی شغل انبیاء است معلم باید از وقار و سیره انبیاء و ائمه معصومین علیهم السلام نیز بهره داشته باشد و آنان را سرمشق و الگوی رفتاری خود قرار دهد.

6

چشمه سار: بزرگ ترین آرزوی شما چیست؟
برای دیگران آرزوی سربلندی، موفقیت و عزت و سلامتی دارم و برای خودم و هم مردم عاقبت به خیری دنیا و آخرت را آزومندم.

چشمه سار: هر زمان که دانش آموزان قدیم خود را می بینید که به جایی رسیده اند چه احساسی نسبت به این موضوع پیدا می کنید؟
بسیار از موفقیت آنها در درجات عالی تحصیلی و معنوی و موفقیت هایی که در زندگی کسب کرده اند خوشحال می شوم.

البته امیدوارم دانش اموزانم من را حلال کنند و اگر از بنده ناراحتی دارند با شماره بنده ۰۹۱۳۳۷۱۰۲۸۹ تماس بگیرند تا رفع کدورت نمایم.

چشمه سار: بهترین و در کنار آن تلخ ترین خاطره ای که از دوران خدمت در آموزش و پرورش دارید را بیان کنید ؟

معلم بودن هر لحظه اش خاطره خوب و به یادماندنی است و برای کسی که عاشق بچه ها باشد حتی صحبت کردن آنها هم زیبا است.
تالخ ترین خاطره ای هم که از این دوران به یاد دارم مربوط به زمانی است که شاگرد نمونه سال چهارم دبیرستان دیر به جلسه امتحان نهایی رسید و دیگر برای او کاری نمی توانستم انجام دهم.

زمانی هم که معاون دبستان بودم یکی از دانش آموزان که در حال حاضر در مقطع فوق لیسانس است وارد دفتر شد و گفت اجازه می دهید فردا به مدرسه نیایم چون فردا دلم می خواهد درد  بیاید. در جواب به او گفتم به دلت بگو فردا درد نیاید، با حالت معصومانه و غمگینی چشمی گفت و رفت.
بعد از ظهر دایی وی به مدرسه آمد و اظهار کرد که فردا مراسم عقدش است و اجازه آن دانش آموز را گرفت.

چشمه سار: بهترین هدیه ای که در روز معلم گرفته اید؟
برگه ای که با دست خط بچه های ابتدایی در آن نوشته شده بود؛ خانم روزتان مبارک خیلی دوستتان دارم، بابایم پول نداد برای شما هدیه بخرم.

چشمه سار: به نظر شما نگاه مردم نسبت به شغل معلمی چگونه است؟
به نظرم جایگاه معلمی با همه مسائل و مشکلات درون سازمانی هم چنان جایگاه ویژه ای است و معلمان هم چنان مورد احترام و اعتماد اقشار مختلف جامعه هستند، چرا که عمده افراد جامعه با معلمان سر وکار دارند و به تاسی از کلام گهربار معصومین علیهم الاسلام در خصوص تکریم علم و معلم، همواره معلمان خود را مورد احترام قرار می دهند.

چشمه سار: به نظر شما نگاه مسئولان نسبت به شغل معلمی چگونه است؟
بدون شک مسئولان هم که خود حاصل و نتیجه زحمات معلمان هستند، قدردان خدمات این قشر فرهیخته جامعه بوده و به آنان احترام می گذارند، حداقل در شهرستان خوانسار این نگاه مثبت از سوی فرماندار، امام جمعه و سایر مسئولان شهرستان به وضوح دیده می شود.

23

چشمه سار: اگر به گذشته بازگردید باز هم به کار در آموزش و پرورش بازخواهید گشت؟
خاطرات و تجربیات در طول دوران خدمتم آن قدر برایم زیبا و به یادماندنی است که اگر باز هم فرصت خدمت دوباره ای برایم دست دهد به طور حتم این بار هم معلمی را انتخاب می کنم.

چشمه سار: چرا اکثر معلمان در حال حاضر دو شغله هستند؟
البته این مسئله تنها به معلمان بازنمی گردد و اقشار دیگر هم ممکن است دارای دو یا چند شغل باشند، اما شاید بخشی از این موضوع به هزینه های زندگی افراد و عدم جوابگو بودن حقوق و مزایا بازگردد، در صورتی که شغل دوم شأن فرد را زیر سوال نبرد ایرادی نخواهد داشت.

چشمه سار:به نظرتان معلمان قدیمی کوشاتر بودند یا معلمان امروز؟
طرح چنین سوالی شاید چندان جالب نباشد، به طور قطع هر فرد بر اساس دانش و توان و وجدان کاری خود تلاش و کوشش می کند تا کار خود را به نحو احسن انجام دهد. در گذشته معلمان خیلی خوبی بوده اند که معلمان امروز با تاسی از الگوهای رفتاری آنان و با تکیه بر دانش امروزی خود، به خوبی وظیفه معلمی را انجام می دهند.

چشمه سار: بعضا شنیده می شود یکی از دلایل مهاجرت در خوانسار این است که خانواده ها از امکانات تحصیلی مدارس خوانسار راضی نیستند و برای تحصیلات بهتر فرزندان خود از خوانسار مهاجرت می کنند شما تا چه حد این موضوع را درست می دانید؟

مدارس خوانسار از نظر امکانات و شرایط آموزشی در وضعیت مناسبی قرار دارد و من این موضوع را قبول ندارم که مدارس خوانسار از کیفیت پایینی برخوردار باشند و شاید دلیل این مسئله نیز نبود کلاس های تقویتی در مدارس خوانسار باشد. این نکته را هم باید یادآوری کنم که ما تعداد زیادی فارغ التحصیل زبده داریم که دانش آموخته همین مدارس در خوانسار هستند.

چشمه سار: در نگاه شما عدالت آموزشی چه معنایی دارد ؟
از نظر بنده عدالت آموزشی یعنی توزیع فضا، امکانات، تجهیزات و نیروی انسانی متناسب با نیازهای جامعه به گونه که همه افراد از امکانات لازم برای تحصیل برخوردار باشند.

7

چشمه سار: حرفی که برای وزیر آموزش و پرورش دارید؟
انتظار بنده به عنوان یک بازنشسته فرهنگی این است که وزارت آموزش و پرورش، متناسب با شرایط جامعه بتواند به گونه ای عمل کند که فرهنگیان شاغل و بازنشسته از امکانات لازم برخوردار باشند و در مقایسه با سایر کارمندان دستگاه های دولتی شکاف چندانی بین آنان وجود نداشته باشد.
بهره گیری از تجربیات فرهنگیان بازنشسته در عمل نه تنها به صورت نمادین و هم چنین تخصیص امکانات رفاهی، اجتماعی، درمانی برای بازنشستگان از مواردی است که باید مورد توجه وزیر آموزش و پرورش قرار گیرد.

چشمه سار: هر یک از کلمات و عبارات ذیل چه چیزی را برای شما تداعی می کند؟
معلم: شمع در حال سوختن
مدیر مدرسه: یار مهربان و هماهنگ کننده قوی
تکلیف شب: سخت گیری معلمان قدیمی
شاگرد زرنگ: نورچشمی معلمان
شاگرد تنبل: پایه ثابت دفتر مدرسه که باید مدیر به بررسی علت آن بپردازد
نمره بیست: آرزوی بچه های درس خوان
آموزش و پرورش: رسالت الهی
حقوق معلمان: تبعیض
نظام آموزشی: تعمیرات مکرر
سند تحول بنیادین: سندی که زود و بدون پیش بینی ملزومات اجرایی شده

چشمه سار: در انتها اگر نکته ای باقی مانده است بیان فرمایید؟
اگر برمی گشتم تمام وجودم را صرف دانش آموزانم می کردم و در پایان نیز هفته معلم را به تمام فرهنگیان ایران به ویژه همکاران عزیزم در آموزش و پرورش خوانسار و بازنشستگان تبریک می گویم.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها