چاپ این خبر
کد خبر : 53845
۸:۳۰ ق.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۵/۰۲/۲۹
در جلسه کرسی آزاد اندیشی حوزه انقلابی، حوزه سکولار:

وقتی صحبت از تحجر می شود نباید به دور اشاره کرد/ متحجرین بدانند انقلاب نباشد، حوزه ای نخواهد بود که آنها باشند!

رئیس موسسه تحقیقات فقاهت و تمدن سازی اسلامی به تشریح ویژگی های متحجرین در حوزه های علمیه پرداخت و بر تاکید رهبری برای ایجاد تحول در متون درسی حوزه های علمیه و ابراز نگرانی برای از دست رفتن روحیه انقلابی حوزه ها اشاره کرد.

 به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از صاحب نیوز، حجت الاسلام محمد تقی اکبر نژاد در جلسه کرسی آزاد اندیشی حوزه سکولار حوزه انقلابی در مدرسه علمیه باقرالعلوم اصفهان بیان کرد: سخنان اخیر رهبری در جمع طلاب و روحانیون تهران و قم و حتی خبرگان رهبری قابل تامل است.

وی با اشاره به فرمایشات رهبری مبنی بر انقلابی بودن حوزه های علمیه و ایجاد تغییر و تحول در متون درسی حوزه ها گفت: متاسفانه شاهد یکسری حرکات و رفتارهایی در بدنه حوزه های علمیه هستیم که باعث نگرانی رهبر معظم انقلاب شده است، وجود متحجرینی که مانع از تغییر و انقلابی بودن حوزه های علمیه می شوند.

رئیس موسسه تحقیقات فقاهت و تمدن سازی اسلامی تصریح کرد: در حوزه های علمیه جریان متحجر به تعبیری حوزه های سکولار را به وجود آورده است، از دست رفتن روحیه انقلابی اساتید و باطن حوزه های علمیه امری است که رهبری هشدار آن را دادند.

* متحجرین بدانند انقلاب ضربه ببیند، تیشه به ریشه حوزه های علمیه خواهد خورد

وی ادامه داد: همه اساتید، طلاب و روحانیون حوزه های علمیه باید بدانند که اگر سر از لاک تحجر در نیاورند، یک ضربه جدی اول به خود و سپس به نظام جمهوری اسلامی خواهند زد و به تبع، اسلامی دیگر باقی نخواهند ماند، چرا که دشمن اسلام، انقلاب و حوزه های علمیه یکی است.

حجت السلام اکبرنژاد با بیان اینکه دشمن کافر امروز از اسلام، انقلاب و حوزه های علمیه سیلی خورده است و به چیزی کمتر از نابودی آن دل نبسته است، افزود: برخی از متحجرین که به ظاهر و لباس متشرع هم منقش هستند براین تفکرند که چنانچه انقلاب و حاکمیت از بین برود، آنها باقی خواهند ماند و در حوزه های علمیه مشغول تحصیل و تدریس هستند، ولی زهی خیال باطل.

وی اذعان کرد: امروز اگر برای انقلاب اسلامی مشکلی پیش آید اثری از اسلام ناب باقی نخواهند ماند که حوزه علمیه ای باقی باشد و انها مشغول تحصیل و تدریس خود باشند، متحجرین بدانند انقلاب ضربه ببیند، تیشه به ریشه حوزه های علمیه خواهد خورد.

رئیس موسسه تحقیقات فقاهت و تمدن سازی اسلامی یادآور شد: میان سکولاریز حوزوی و سکولاریز روشنفکران تفاوت است، حرف روشنفکران این است که دین شانیت اداره حکومت را ندارد و این قابلیت در دین نیست، اما منطق سکولاریز حوزوی این است که دین شانیت حکومت را دارد ولی علما وظیفه ای برای ایجاد حکومت در زمان غیبت امام زمان(عج) ندارند.

وی متذکر شد: در حوزه علمیه سکولار مطرح می شود قبل از قیام امام زمان(عج) تشکیل حکومت چه بسا حرام است و این تفاوت جدی حوزه های علمیه سکولار با حوزه انقلابی است.

*برخی از متحجرین مار خوش خط و خال هستند که فریبنده است

حجت اسلام اکبر نژاد اضافه کرد: جریان متحجر دارای ویژگی هایی است که از ان جمله می توان به مقاومت ان در برابر هر نوع تغییر و تحول اشاره کرد، امروز متحجرین در حوزه های علمیه در برابر هر نوع تغییر و تحولی در نظام حوزه مقاومت می کنند، به نحوی که فریاد رهبری از سال ۷۴ تا الان برای تغییر متون درسی حوزه های علمیه بلند است ولی این امر محقق نشده است.

وی با تاکید براینکه برخی از متحجرین مار خوش خط و خال هستند که فریبنده است، ابراز کرد: یکی از مشکلات مبارزه و مقابله با متحجرین این است که با چهره دینی و متشرعانه حرکت می کنند و این باعث سختی مقابله با آنها می شود، چه بسا بسیاری از متحجرین ظاهری خدایی و انسانی دارند ولی جاهل و غافل هستند.

* مقاوت بی معنای برخی در مقابل تغییر کتاب های حوزوی مصداق تحجر است

رئیس موسسه تحقیقات فقاهت و تمدن سازی اسلامی خاطرنشان کرد: زمانی که صحبت از تحجر می شود، نباید اشاره به دور داشت، بلکه باید به نزدیک نظر داشت، چه بسیار اساتید اخلاق حوزه علمیه که می توانند متحجر باشند.

وی افزود: داشتن بصیرت دینی و حوزوی یک ضرورت است و امری است که باعث انقلابی ماندن حوزه های علمیه می شود، ما امروز بصیرت سیاسی خوبی داریم ولی در امر بصیرت دینی کوتاهی کرده ایم، داشتن اخلاق دیکتاتور مآبانه علمی از دیگر ویژگی های متحجرین حوزوی است.

حجت الاسلام اکبر نژاد بیان کرد: علت تدریس برخی از کتاب های حوزوی به مدت ۵۰۰سال در حوزه های علمیه دلیلی بر قوت نویسندگان آن نیست، بلکه دلیلی بر ضعف تحصیل کردگان در این مدت در حوزه های علمیه است که نتوانسته اند کتابی با آن قوت بنویسند.

وی تاکید کرد: امروز مقاوت بی معنای برخی در مقابل تغییر کتاب های حوزوی مصداق تحجر است، این مانع از انقلابی ماندن حوزه های علمیه می شود، منفعل نبودن و حساس بودن نسبت به وقایع رخ داده در اطراف پیرامون ما و جهان از جمله ویژگی های حوزویان انقلابی است.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها