چاپ این خبر
کد خبر : 57671
۱:۵۹ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
در نشست اعضای انجمن های خیریه خوانسار مطرح شد؛

خیران وارد میدان مبارزه بسیجی وار با بلای خانمان سوز اعتیاد شوند/ دشمن با مواد مخدر ثبات قدم جامعه ما را هدف قرار داده است

هادی زاده گفت: پیشنهاد شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر به مسئولان شهرستان این است که افرادی که دارای توان و استعداد لازم هستند با تربیت مربی اقدام به آموزش کودکان و نوجوانان کنند و با تشکیل خیریه با محوریت فرماندار و سایر مسئولان برای پیشگیری و دفع معضل خانمان سوز اعتیاد اقدام کنند.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار، مدیر کل شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان در نشست اعضای انجمن های خیریه خوانسار که پیش از ظهر امروز در مرکز سلامت جواهری این شهرستان برگزار شد با اشاره به آماری از تولید و توزیع مواد مخدر در کشورهای همجوار اظهار کرد: کشور ما در حدود ۴ هزار شهید و ۱۳ هزار جانباز در راه مبارزه با مواد مخدر تقدیم کرده است.

وی افزود: امروزه بزرگ ترین دغدغه در خصوض مصرف مواد روان گردان وجود دارد و بخشی از کشفیات نیز به مواد مخدر صنعتی باز می گردد.
مصطفی هادی زاده گفت: شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان به عنوان رصدکننده وضعیت اعتیاد در استان تاکید ویژه بر مراقبت خانواده ها از فرزندان دارد.

وی اضافه کرد: اصلاح عادات غلط یکی از اموری است که باید از دوران کودکی مورد توجه قرار گیرد چرا که امروزه مدل مصرف مواد مخدر محدود به روستا یا ششهر، زن و مرد و بی سواد و باسواد نمی شود.

مدیر کل شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر با تاکید بر توانمندسازی کودکان و اصلاح عادات غلط تصریح کرد: عدم اقدام درباره این دو محور و تاخیر در آموزش و توانمندسازی کودکان و دانش آموزان و اصلاح عادات غلط تبعات و آثار منفی در آینده در پی خواهد داشت.

وی خاطر نشان کرد: بیش از ۵۰ درصد افرادی که دچار اعتیاد می شوند مبتلا به اختلالات روانی هستند و اگر این اختلالات به موقع شناسایی شود از اعتیاد فرد جلوگیری می شود.

وی توجه به بانوان جوان در خانواده را مهم دانست و افزود: قطع مصرف مواد مخدر درمان اعتیاد محسوب نمی شود و در این بین کمپ های ترک اعتیاد کارکرد درمانی ندارند بلکه دارای کارکرد اقامتی هستند.

وی تاکید کرد: پیشنهاد شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر به مسئولان شهرستان این است که افرادی که دارای توان و استعداد لازم هستند با تربیت مربی اقدام به آموزش کودکان و نوجوانان کنند و با تشکیل خیریه با محوریت فرماندار و سایر مسئولان برای پیشگیری و دفع معضل خانمان سوز اعتیاد اقدام کنند.

هادی زاده با اشاره به مجمع خیرین استان افزود: مجمع خیرین پیگشیری از اعتیاد که به نام امام حسن عسگری علیه السلام مزین است برای اولین بار در کشور در استان اصفهان تشکیل شده است و اکنون در کاشان نیز اقداماتی برای تشکیل خیریه در این حوزه در حال انجام است و امیدواریم در خوانسار نیز با توجه به ظرفیت وجود خیران به نام در این شهرستان شاهد شکل گیری انجمن خیریه ای باشیم که الگو و مدلی مناسب برای کشور باشد.
– دشمن با مواد مخدر ثبات قدم جامعه ما را هدف قرار داده است
در بخش دیگری از این نشست امام جمعه خوانسار با اشاره به فطرت الهی انسان و عادت های توحیدی که به طور فطری در نهاد بشر موجود است اظهار کرد: استعداد و نیروی موجود در بشر چیزی جز آداب توحیدی نیست و خدای متعال در آراسته کردن انسان به آداب الهی اجباری قرار نداده است.
وی افزود: اما اگر انسانی آداب توحیدی را در خود شکوفا نکرد و آداب غیرتوحیدی را اختیار کرد مبتلا به عادات غیرتوحیدی می شود.

حجت الاسلام رسول خواجه کریمی گفت: اکنون آن وسیله ای که دشمن با استفاده از آن می خواهد انسان و به خصوص جامعه مسلمان را از آداب توحیدی جدا کند در وهله اول اعتیاد به مواد مخدر و هم چنین از طریق شبکه سراسری تخدیر انسان ها در فضای مجازی است.

وی اضافه کرد: بخشی از اعتیاد از طریق مواد مخدر صنعتی و سنتی انجام می شود اما در بخش دیگر شبکه های فضای مجازی قرار دارند که انسان ها را دچار اعتیاد و تخدیر کرده اند.

امام جمعه خوانسار با تاکید بر دشواری و معجزه آسا بودن جدا کردن انسان از عاداتش تصریح کرد: اگر جامعه اسلامی گرفتار بلای اعتیاد شود نجات این جامعه کار دشواری است چرا که دفع این بلای خانمان سوز شبیه معجزه است و به طور قطع پیشگیری در این باره بسیار مهم است.

وی خاطر نشان کرد: اعتیاد یک خصلت بد روانی است و لذا روان فرد معتاد بر اساس آنچه که فطرت وی باید بر آن باشد شکل نگرفته است و فرد معتاد به مواد مخدر عادت کرده است و با چند روز ترک و یا استفاده از داروهای جایگزین در کمپ مواد مخدر از او جدا نمی شود.

وی تاکید کرد: رهبر انقلاب سال های متمادی در خصوص تهاجم فرهنگی، ناتو فرهنگی و شبیخون فرهنگی هشدار دادند که معضل مواد مخدر نیز به این مسئله بازمی گردد.

حجت الاسلام خواجه کریمی یکی از دلایل افزایش آمار طلاق را مسئله اعتیاد بیان کرد و افزود: در حال حاضر بخش عمده ای از طلاق ها یا به استفاده نادرست از گوشی های تلفن همراه و یا به مواد مخدر بازمی گردد.

وی مهم ترین اقدام برای جلوگیری از مواد مخدر در جامعه را پیشگیری دانست و افزود: پیش از ایجاد این گرفتاری باید برای جلوگیری از آن اقدام کرد و بهترین کار خیری که می توان در این راه انجام داد توجه به خانواده و فرزندان است.

وی اضافه کرد: دشمن ثبات قدم جامعه ما را هدف قرار داده است تا ایستادگی جامعه ما را در برابر خود از بین ببرد.

– لزوم فرهنگ سازی و حضور بسیجی وار مردم برای مبارزه با مواد مخدر
در بخشی از این نشست فرماندار شهرستان، خوانسار را به داشتن ظرفیت ها و استعدادهای علمی، دینی، فرهنگی و خیران به نام معرفی و اظهار کرد: اعتیاد ام الفساد همه جرائم است و همه مفاسد به این بلای خانمان سوز بازمی گردد و این در حالی است که هر روز کشور ما در حال دادن شهید برای مبارزه با این معضل است.

وی افزود: فرهنگ سازی و حضور بسیجی وار مردم برای مبارزه با مواد مخدر اقدام فرهنگی است که باید در این راه انجام شود.
حسن شفعتی گفت: شورای مبارزه با مواد مخدر شهرستان در سال گذشته ۸۵ مصوبه داشته است که بیشتر مصوبات آن دارای رویکرد فرهنگی است.
وی وجود یک معتاد در خوانسار را برای شهرستانی با سابقه علمی و دینی خوانسار زیاد دانست و افزود: در شهری که خیران فراوان و جوانان مستعدی دارد افزایش آمار طلاق به دلیل اعتیاد جای تاسف دارد و باید مردم و به ویژه خیران بسیجی وار برای حل این معضل وارد میدان شوند.

وی اضافه کرد: مواد مخدر کانون خانواده و دین افراد را تهدید می کند چرا که دشمن اگرچه به طور مستقیم نتوانسته است کاری انجام دهد اما با مواد مخدر و اعتیاد دین و امام حسین علیه الاسلام را از جامعه و جوانان جدا می کند.

فرماندار خوانسار در بخش پاینی صحبت های خود به برخی از پروژهای در دست اقدام شهرستان از جمله پروژه تونل، آبرسانی قمرود، مجتمع آبرسانی گلسار و قرارداد جلوگیری از هدررفت آب در شهرستان نیز اشاره کرد.

در پایان این نشست برخی ازخیران برای تشکیل انجمن خیریه پیشگیری از اعتیاد در خوانسار اعلام امادگی کردند.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها