چاپ این خبر
کد خبر : 59114
۴:۴۶ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۵/۰۶/۱۰
در حاشیه یک آیین تودیع و معارفه بررسی شد؛

تمدید مجوز چاپخانه ای که تسهیلات آن به ورامین رفته است

اسرافیل احمدیه از آمادگی سازمان صنعت معدن و تجارت استان برای کمک به سرمایه گذار هم خبر داد و اضافه کرد باید در خصوص طرح چاپخانه خوانسار اشکال اصلی مورد توجه قرار گیرد تا نسبت به رفع آن اقدام شود.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار، آیین تودیع و معارفه رییس اداره صنعت معدن و تجارت خوانسار فرصت مغتنمی بود تا در خصوص پروژه چاپخانه خوانسار پرسش هایی را با رییس سازمان صنعت معدن و تجارت استان اصفهان مطرح کنیم، در حاشیه این مراسم رییس سازمان زمانی که با پرسش خبرنگار این پایگاه خبری مواجه شد ضمن فراخواندن رییس سابق اداره صنعت معدن و تجارت شهرستان و سوال از وی در مورد این پرونده متوجه شدیم که ای دل غافل رییس سازمان صنعت و معدن استان تقریبا هیچ اطلاعی از جزئیات پروژه بزرگ ترین چاپخانه خاورمیانه و طرح نیمه کاره اقتصادی ندارد و این در حالی است که پرونده از طریق استانداری نیز در حال پیگیری است.

در همین اثنا ضمن سوال ریاست محترم سازمان از رییس سابق اداره صنعت و معدن در خصوص موضوع چاپخانه متوجه شدیم که مجوز این پروژه اخیرا تمدید هم شده است.

به هر ترتیب، رییس جدید اداره صنعت و معدن شهرستان نیز در اثنای پاسخ گویی ریاست سازمان به پرسش های مطرح شده ملزم به پیگیری این پرونده شد، هر چند که ریاست محترم سازمان نیز تلویحا اذعان کرد که در جریان جزئیات این پرونده نیست! و گفت باید جزئیات این پرونده مورد بررسی دقیق قرار گیرد و باید بررسی شود تعهد سرمایه گذار نسبت به طرح چه بوده است.

اسرافیل احمدیه هم چنین از آمادگی سازمان صنعت معدن و تجارت استان برای کمک به سرمایه گذار هم خبر داد و اضافه کرد باید در خصوص طرح چاپخانه خوانسار اشکال اصلی مورد توجه قرار گیرد تا نسبت به رفع آن اقدام شود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار در مورد صرف تسهیلات داده شده برای چاپخانه در کارخانه ای در اطراف ورامین این گونه پاسخ داد که باید ببینیم که تعهد سرمایه گذار به بانک در چه مواردی بوده است و در صورت تعهدآور بودن، این تسهیلات در چه محلی صرف شده است.

هنوز سوالات ما به پایان نرسیده بود که با ایما و اشاره های اطرافیان رییس محترم سازمان، مجبور به اتمام گفتگو شدیم هر چند که از همین گفتگوی کوتاه هم مسائل مهمی در مورد این پروژه دستمان آمد.

همین مسئله که سازمان صنعت و معدن با سرمایه گذاران طرح های اقتصادی با نرمش برخورد می کند و تا جای ممکن و حتی المقدور از فرار سرمایه گذاران در هر منطقه ای جلوگیری می کند، حتی اگر این نرمش به ضرر مردم منطقه هم تمام شود و حتی اگر باعث شود سرمایه، تسهیلات، زمین و امتیازات واگذار شده یا خاک بخورد و یا به نفع منطقه دیگری صرف شود.

البته حوصله و صبوری مردم خوانسار مثال زدنی و شهره عام و خاص است و این دست از پروژه ها و به سرانجام رسیدن آنها نمی تواند صبر این مردم شریف را دچار خدشه کند، هر چند حوصله و صبر هم حدی دارد.

کلنگ طرح چاپخانه خوانسار به عنوان بزرگ ترین چاپخانه خاورمیانه در دولت دهم به زمین زده شد اما با تغییر دولت وسیاست های اقتصادی این طرح که هم اکنون به مرحله احداث سوله با زیربنای ۲۶ هزار مترمربع رسیده است دچار فراز و نشیب های فراوانی شد، اخیرا مقرر شده است که این کارخانه با تغییر کاربری فعالیت خود را آغاز کند، این درحالی است که در نشست خبری نماینده شهرستان مشخص شد که تسهیلات داده شده به این طرح در کارخانه ای در اطراف ورامین صرف شده است.

در این میان بخشی از زمین های شهرک صنعتی نیز بلا استفاده مانده است و عدم اجرای طرح های اقتصادی توسط افرادی که زمین ها را دریافت کرده اند به عنوان یک معضل اقتصادی برای شهرستان مطرح است.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها