چاپ این خبر
کد خبر : 60218
۳:۰۰ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۵/۰۶/۳۱

ادعای خدشه در انتخابات از سوی اصلاح‌طلبان این بار در یک انتخابات زنانه!

آنچه می توان نتیجه گرفت آن است که به هم زدن صحنه بازی و به بازی گرفتن قوانین و نهادهای قانونی بعد از ناکامی، ظاهرا به رویه ای ثابت در بین اصلاح طلبان تبدیل شده است؛ یک روز در سطح کلان انتخابات ریاست جمهوری و روزی دیگر در سطح انتخاب شورایی محدد مانند شورای فرهنگی اجتماعی زنان!

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از آرمان زنان، شورای فرهنگی اجتماعی زنان از زیر مجموعه های شورای انقلاب فرهنگی است با ۳۰ نفر عضو که عبارتند از:

– دو نفر از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و یا نمایندگان شورای عالی؛

– دو نفر صاحب نظر به انتخاب و معرفی شورای عالی انقلاب فرهنگی؛

– دو نفر نماینده رییس جمهور؛

– دو نفر از بانوان نماینده مجلس با معرفی رییس مجلس شورای اسلامی؛

– دو نفر نماینده صاحب نظر با معرفی رییس قوه قضائیه؛

– دو نفر از بانوان از حوزه علمیه قم به پیشنهاد جامعه مرکز مدیریت حوزه علمیه قم؛

– یک نفر صاحب نظر در مسایل فرهنگی و اجتماعی زنان با معرفی وزیر یا رییس هر یک از دستگاه ها و وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرهنگ ، علوم، تحقیقات و فناوری، آموزش و پرورش، کار و امور اجتماعی، امور خارجه، کشور و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اطلاعات، صدا و سیما، تربیت بدنی، فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دانشگاه آزاد اسلامی، نیروی مقاومت بسیج، تبلیغات اسلامی، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها.

و اما بعد …

روز شنبه ۲۷ شهریور ماه جاری انتخابات رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان با حضور ۱۴ نفر از اعضاء برگزار و دکتر زهرا آیت اللهی با ۱۳ رای به عنوان رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان برگزیده شد.

در این انتخابات خانم راستی ۱۲ رای و خانم اشرف بروجردی دو رای کسب کردند. این روال یعنی انتخاب رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان روالی همیشگی از زمان تاسیس این شورا بوده است اما آنچه اکنون اتفاق افتاده ادعای مخدوش بودن انتخابات از طرف برخی از اعضاء حاضر و همچنین غائبان جلسه بوده است.

آنچه که در این انتخابات اتفاق افتاده حکایت از آن دارد که شهین دخت مولاوردی در حالی که هنوز مراحل اداری عضویت اشرف بروجردی در این شورا به عنوان نماینده رئیس جمهور رسمیت نیافته است و در حالی که وی از غائبان جلسه مذکور بوده اصرار داشته تا وی به عنوان کاندیدا معرفی شود که نظر نامبرده پذیرفته و برای اشرف بروجردی در شورا رای گیری می شود اما وی تنها دو رأی کسب می کند.

از سوی دیگر در حالی که جلسات این شورا به صورت دو هفته یکبار به صورت ثابت برگزار می شود و قطعا نیازی به دعوت نامه نیست برخی از اعضا نظیر سکینه الماسی از نمایندگان مجلس مدعی شده اند که به جلسه مذکور دعوت نشده اند، البته این ادعای نامبرده از سوی شورا رد شده چرا که از نامبرده برای جلسه مذکور دعوت به عمل آمده ولی وی در سفر بوده است.

آنچه اکنون اتفاق افتاده این است که خانم مولاوردی به عنوان یکی از حاضران جلسه که تقاضای غیر معمول او در کاندیدا کردن اشرف بروجردی به عنوان غائب جلسه نیز پذیرفته شده، به همراه شخص اشرف بروجردی که ظاهرا هنوز مراحل عضویت وی در شورا قانونی نشده و همچنین سکینه الماسی که مدعی شده به جلسه مذکور دعوت نشده و در واقعیت امر خلاف آن ثابت شده و شورای عالی انقلاب فرهنگی در بیانیه ای رسمی ادعای وی را رد کرده است؛ ادعای مخدوش بودن انتخابات اخیر را دارند.

حال جای این سوال باقی است اگر حضور ۱۴ نفر برای انتخاب رئیس شورا کافی نیست، چرا خانم مولاوردی خود در این انتخابات رای داده است؟

چرا خانم ملاوردی اصرار دارد که خانم اشرف بروجردی به عنوان کاندیدا مطرح شود؟ سوای این، چرا بر خلاف معمول مبنی بر کاندیدا شدن اعضای حاضر، وی عضوی غائب را به عنوان کاندیدا مطرح کرده است؟ آیا از طرف بروجردی وکالت داشته تا وی را معرفی کند؟ اگر جواب این سوال مثبت می باشد به این معنا است که اشرف بروجردی هم در جریان برنامه شورا بوده و با این وجود شرکت نکرده و اگر جواب منفی است سوای از رابطه دوستانه مولاوردی و بروجردی آیا وی اجازه داشته به جای بروجردی تصمیم گرفته و او را به عنوان کاندیدا معرفی کند؟

اما در این بین اشرف بروجردی هم مدعی مخدوش بودن انتخابات شده است و دلیل مخدوش بودن انتخابات اخیر را محرز نشدن صلاحیت دکتر آیت اللهی توسط رئیس جمهور اعلام کرده است.

حال بماند که شخص اشرف بروجردی که سابقه رد صلاحیت در دو دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی را دارد، چگونه صلاحیت عضویت در این شورا را داشته و فرد فرهیخته ای مانند دکتر آیت الهی چنین صلاحیتی ندارد؟!

آیا بروجردی برای ادعای خود سندی هم در دست دارد؟ بی شک تایید یا رد صلاحیت و یا حتی ادعای عدم احراز صلاحیت امری ذوقی و سلیقه ای نیست بلکه در چارچوب قوانین تعریف شده قابل طرح و بررسی است.

با تمام این اوصاف بروجردی تهدید کرده است که مانع تایید حکم خانم آیت اللهی توسط رئیس جمهور خواهد شد، در حالی که از نظر حقوقی رئیس جمهور چنین اختیاری ندارد.

* جر زنی همیشگی اصلاح طلبان پس از ناکامی

آنچه می توان نتیجه گرفت آن است که به هم زدن صحنه بازی و به بازی گرفتن قوانین و نهادهای قانونی بعد از ناکامی، ظاهرا به رویه ای ثابت در بین اصلاح طلبان تبدیل شده است؛ یک روز در سطح کلان انتخابات ریاست جمهوری و روزی دیگر در سطح انتخاب شورایی محدد مانند شورای فرهنگی اجتماعی زنان!

حال باید دید رئیس جمهور با جر زنی این بار اصلاح طلبان چه برخوردی خواهد کرد؟ آیا پایه گذار بدعتی جدید در قوانین شده و بر خلاف حدود اختیارت خود انتخابات مذکور را باطل اعلام می کند و یا به عنوان مجری قانون اساسی از در انصاف و عدالت وارد شده و مانع پایمال شدن قوانین مصوب و جایگاه حقوقی نهادهای قانونی خواهد شد.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها