چاپ این خبر
کد خبر : 60395
۸:۱۵ ق.ظ - شنبه ۱۳۹۵/۰۷/۳

خروج رژیم بعث از فهرست حامیان تروریست؛ پاداش آمریکا به صدام برای تحمیل جنگ به ایران

خروج نام رژیم بعث از فهرست حامیان تروریست ها و به جای آن قرار گرفتن جمهوری اسلامی در این فهرست یکی از پاداش هایی بود که رژیم بعث در قبال حمله به ایران از آمریکا دریافت کرد.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از صاحب نیوز، یکی از پاداش هایی که رژیم بعث در قبال حمله به ایران گرفت این بود که رژیم بعث از فهرست حامیان تروریست ها خط خورد و به جای آن جمهوری اسلامی به این فهرست اضافه شد.

عراق که تا آن زمان جزء لیست کشورهای حامی تروریست بود و در تحریم کامل ازسوی آمریکا به سر می برد به دنبال جنک با ایران، از لیست کشورهای حامی تروریست آمریکا خارج شد؛ واضح ترین ملاک و معیار تشخیص رویکرد خصمانه ایالات متحده در قبال ایران را می توان حذف عراق از فهرست کشورهای تروریستی در نوامبر ۱۹۸۳ و جایگزین نمودن ایران در همان فهرست دو ماه بعد (ژانویه ۱۹۸۴) دانست.

این در حالی بود که بجز خبر وقوع تجاوز عراق به ایران هیچ قضیه ای که بتواند منشأ چنین تغییری در دو کشور شده باشد حادث نشده بود.

تیمرمن(۱) در کتاب «لابی مرگ» می نویسد: «در جریان جنگ عراق با ایران، برای آنکه امریکا بتواند به بغداد کمک کند باید ابتدا اتهام تروریستی را از پیشانی عراق پاک می کرد تا کمک های خود و سایر کشورها را قانونی جلوه دهد. هنگامی که وزرات امور خارجه آمریکا تصمیم گرفت بغداد را از تمامی اتهامات تروریستی مبرا اعلام کند به خوبی می دانست که سازمان ابونضال(۲) از حمایت گسترده بغداد برخوردار است، مقام های انگلیسی نیز یافته های خود را در مورد دست داشتن عراق در ترور آرگوف(۳) به اطلاع ایالات متحده رساندند، اما به گفته ریچارد مورفی(۴) «از آن پس دیگر در وزارت امور خارجه در مورد حمایت بغداد از تروریسم سخنی به میان نیامد. موضوع کلاً و برای همیشه از دستور کار خارج شده بود.» »

نتایج خط خوردن عراق از فهرست حامیان تروریسم

در کتاب «قوی ترین شریک جرم» (۵) نوشته مارین ویلمسه آمده است: «در سال ۱۹۷۹ میلادی (۱۳۵۷ شمسی) آمریکا، عراق را به دلیل روابطش با برخی سازمان های انقلابی فلسطینی (به تعبیر آمریکایی ها تروریستی) در فهرست کشورهای (به اصطلاح) حامی تروریست قرار داد.

کشوری که در این فهرست قرار می گیرد مشمول ممنوعیت خرید و واردات سلاح و ممنوعیت کمک اقتصادی می شود و هر گونه صادرات اقلام با کاربرد دو گانه به آن کشور محدود می شود.

دولت آمریکا بعد از شروع جنگ با ایران با وجود اینکه نام عراق در این فهرست بود، به شدت به عراق کمک مادی می کرد.

در سال ۱۹۸۲ میلادی به این نتیجه رسیدند که شکست عراق در برابر ایران به ضرر منافع آنهاست. لذا در فوریه ۱۹۸۲ میلادی (۱۳۶۰) دولت آمریکا بدون مشورت با کنگره، عراق را از فهرست کشورهای حامی تروریست خارج کرد. دلیل رسمی خروج عراق از فهرست کشورهای حامی تروریست همچنان مبهم است. اما این اقدام حسن نیت آمریکا در برابر را عراق نشان داد و زمینه کاهش محدودیت صادرات اقلام با کاربرد دوگانه عراق را نیز فراهم کرد. واقعیت دیگر این است که این اقدام آمریکایی ها با موضع دیرینه ادعایی وزارت خارجه این کشور نسبت به کشورهای حامی تروریست در تقابل بود.»

پی نوشت ها:

۱-کِنِت تیمرمن Kenneth Timmerman

وی هم‌اکنون روزنامه‌نگار و نویسنده‌ی سیاسی است. او نامزد انتخابات کنگره ی آمریکا از ایالت مریلند در سالهای ۲۰۰۰ و ۲۰۰۸ بود که در هر دو دوره شکست را پذیرا شد. تیمرمن هم‌چنین یکی از مؤسسین و مدیر اجرایی بنیاد دموکراسی در ایران می‌باشد که رسماً خواستار تغییر نظام در ایران است. وی در سال ۱۹۹۱(۱۳۷۰ شمسی) کتاب لابی مرگ- چگونه غرب عراق را مسلح کرد؟را نوشت.

وی در ۱۵ سپتامبر سال ۲۰۰۶ مقارن با ۲۵ شهریور ۱۳۸۵ در مقاله‌ای در وب سایت نیوز مکس مدعی ملاقات شام خصوصی سید محمد خاتمی و جورج سوروس در هتل هایت شد.

۲-ابونضال:

صبری خلیل البنا معروف به ابونضال(متولد۱۹۳۷ در فلسطین-مرگ ۱۶ اوت ۲۰۰۲ در بغداد- عراق) بنیان‌گذار مجلس انقلابی فتح – سازمان مسلح فلسطینی بود.

۳-آرگوف:

روز ۱۳ ژوئن سال ۱۹۸۲، “شلومو آرگوف” سفیر رژیم صهیونیستی در انگلستان، هنگامی که “هتل دورچستر” واقع در لندن را ترک می‌کرد، از سوی مردی مورد سوءقصد قرار گرفت و به سختی مجروح شد. محافظین سفیر، فرد مهاجم را با شلیک گلوله از پا درآوردند. چندی بعد “اسکاتلندیارد” اعلام کرد که شخص تروریست، “حسین سعید” نام داشته و از اهالی اردن است. پلیس یک اردنی و یک عراقی دیگر را نیز دستگیر کرد و معلوم شد که آنان هم جزو تروریست‌ها بوده و توانسته‌اند با اتومبیل بگریزند.

۴-ریچارد مورفی ( Richard Murphy)

مورفی از سال ۱۹۷۴ تا ۱۹۷۸ سفارت آمریکا در سوریه را بر عهده داشت. پس از آن بلافاصله راهی فیلیپین شده و تا سال ۱۹۸۱ سفارت آمریکا در این کشور را عهده‌دار بود. پس از آن نیز به عربستان سعودی اعزام شد و سفارت‌خانه آمریکا در این کشور را تا سال ۱۹۸۳ اداره کرد. در سال‌های ۸۹-۱۹۸۳ وی به عنوان معاون وزیر امور خارجه در امور آسیای نزدیک و جنوبی، مشغول به کار شد. مورفی در سال‌های ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۴، مدیر میزگرد خاورمیانه در شورای روابط خارجی بود.

به این ترتیب، مورفی در سالهای جنگ ایران و عراق سفیر آمریکا در عربستان سعودی و بعد معاون وزیر خارجه در امور خاورمیانه بوده است.

۵- کتاب «قوی ترین شریک جرم ـ مواضع جانبدارانه ی آمریکا در جنگ ایران و عراق» نوشته : مارین ویلمسه(Marijn Willemse)، ترجمه: محمد علی خرمی، تعداد صفحه: ۱۵۸، سال چاپ: ۱۳۹۳

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها