چاپ این خبر
کد خبر : 60439
۳:۲۴ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۵/۰۷/۳
گفتگوی اختصاصی چشمه سار با نویسنده کتاب خوانسار در آیینه دفاع مقدس؛

خواب مسوولان فرهنگی باعث خاک خوردن کتاب های دفاع مقدس می شود/ در جنگ، سنّی و شیعه را سپر جان بعثی ها می کردند

در حوزه کتاب های دفاع مقدس کتاب های زیادی دیده ام و بیشتر این کتاب ها به گونه ای است که نوجوانان و جوانان کمتر به سمت آنها می روند که شاید یکی از دلایل آن تنوع تصویری اندک این کتاب ها است، بیشتر این کتاب ها اگر هم دارای تصاویری باشند این تصاویر در انتهای کتاب درج می شود، در حالی که در کتاب خوانسار آیینه دفاع مقدس سعی شده است خاطرات در کنار تصاویر درج شود تا به جذابیت بیشتر کتاب کمک کند.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار، سرهنگ محمد تقی اورعی خوانساری رزمنده و ایثارگر دوران دفاع مقدس اهل و ساکن خوانسار است او که مدت ۳۱ سال در سمت های مختلفی از جمله مسوول  فرهنگی بسیج وزارت کشور، معاون پشتیبانی وزارت کشور، معاون فرماندار خوانسار، جانشین فرمانده سپاه ناحیه خوانسار و خمینی شهر خدمت کرده است در طول هشت سال دفاع مقدس نیز ضمن حضور در واحد تبلیغات مسوولیت هایی را نیز در لشکر امام حسین علیه السلام، گردان یازهرا سلام الله علیها و گردان حضرت ابوالفضل علیه السلام به عهده داشته است.

تداعی خاطرات دوران هشت سال دفاع مقدس فرصت و مجالی بود تا ضمن آشنایی بیشتر با این رزمنده و ایثارگر شهرمان و هم چنین به عنوان یک اهل قلم و نویسنده حوزه دفاع مقدس گپ و گفتگویی با وی داشته باشیم.

پیش از پرداختن به موضوع اصلی این گفتگو یعنی معرفی و بررسی بیشتر کتاب خوانسار در آیینه دفاع مقدس این گفتگو را با بیان خاطراتی از دوران دفاع مقدس آغاز کردیم؛

چشمه سار: پیش از هر چیز درباره یکی ازخاطرات خود از دوران دفاع مقدس صحبت کنید؟
بیشتر بچه هایی که از خوانسار به جبهه می رفتند مجرد بودند، البته در بین آنها افراد متاهل هم حضور داشتند و بسیار پیش می آمد که گاهی تا چهار ماه نیز خانواده و زن و فرزند خود را نمی دیدند، بیشتر خانواده ها تلفن نداشتند و حتی تا مدت ها نمی توانستند صدای خانواده خود را بشنوند.

از خاطراتی که از آن دوران به یادگار مانده است در مورد حمله مجدد عراق به خرمشهر است، عراق در سال های آخر جنگ یک بار دیگر به خرمشهر حمله کرد، ما و تعدادی از بچه های خوانسار هم از کردستان به سمت جبهه خرمشهر حرکت کردیم، هواپیماهای عراقی با کالیبر جاده و مسیر حرکت رزمنده ها را می زدند و مثل این بود که با هر شلیک زمین را به شخم بسته اند اما با همه این اوصاف بچه ها حرکت کردند و با اولین تانکی که از عراقی ها هدف قرار دادند نیروهای عراقی عقب نشنینی کردند. آن زمان برای رفتن به جلو و خط اول، ماشین کم آورده بودیم که یک خودروی کمپرسی را که از اهواز به سمت آبادان حرکت می کرد دیدیم، راننده کمپرسی شکل و ظاهرهیکلی و درشتی داشت اما با این حال با التماس گفت که زن و بچه دارد و نمی تواند با ما به جلو بیاید، یکی از بچه ها هم راننده کمپرسی شد و وقتی به خط رسیدیم ماشین را به راننده برگردانیدم.

بچه های بسیجی گردان ابوالفضل آن روز جانشفانی ها کردند.

19defa
خاطره دیگرم به عملیات فتح المبین که در آن تعداد زیادی از نیروهای عراق کشته و اسیر شدند باز می گردد، در آن عملیات وقتی به بعضی ازسنگرهای عراقی رسیدیم نیروهای بعثی تعدادی دختر را اسیر کرده بودند که مدت یکسال از زمان اسارتشان می گذشت، خدا می داند که چه جنایاتی نیروی های بعثی در طول این هشت سال انجام دادند، آنها هیچ وقت به قوانین جنگ پایبند نبودند، نه قوانین جنگ و نه قوانین اسارت.

سال گذشته در الاماره عراق در پیاده روی اربعین با یک سرهنگ عراقی که در جنگ اسیر شده بود صحبت می کردم او از جنایاتی که بر سر اهل سنت و شیعه عراق آورده بودند صحبت هایی را بیان کرد، این که در طول جنگ صدام دستور داده بود نیروهای شیعه عراق در خط مقدم جنگ قرار گیرند که اگر کشته ای هم داده شد از شیعیان باشد و در خط دوم اهل سنت را قرار داده بود و خط سوم را هم به حزب بعث سپرده بود و دستور داده بود که اگر هر کس از خط اول و دوم جبهه فرار کرد و یا نجنگید آنها را بکشند.

البته در کتاب خوانسار در آیینه دفاع مقدس به وحدت شیعه و سنی و فداکاری های اهل سنت در طول هشت سال دفاع مقدس نیز اشاره کرده ام (صفحه ۴۳ کتاب).

16defa

چشمه سار: حالا به سراغ کتاب خوانسار در آیینه دفاع مقدس برویم در وهله اول هدف و انگیزه تان را از نوشتن این کتاب بیان کنید؟
در ابتدا این را بگویم که فرد دست به قلم برای ثبت این وقایع در شهرستان نبود، البته کتاب های دیگری که در زمینه دفاع مقدس نوشته می شود چون جنبه کشوری دارند و در سطح کشور توزیع می شوند در زمینه انتشار و توزیع به آن هدفی که نویسنده مدنظرش بوده نائل می شوند، اما در مورد این کتاب از آنجایی که کتاب بومی و مربوط به شهدای شهرستان است و کسی نیز تاکنون به این شیوه خاطرات شهدا و رزمندگان خوانسار را جمع آوری و منتشر نکرده است هنوز به آن هدف در زمینه توزیع و نشر دست پیدا نکرده است.

در این کتاب ۱۰۱ وصیت نامه از شهدای شهرستان بررسی شده است و خلاصه ای از این وصیت نامه ها در کتاب ذکر شده و مواردی که دسترسی به تصاویر آنها وجود داشته است تصاویر را درج کرده ایم.

اسامی ۴۲۰ جانباز، ۱۸ آزاده و حتی افرادی که غیر از سپاه و بسیج از ادارت بوده اند مانند آموزش و پرورش، مخابرات، پست و سایر ارگان ها و اداراتی که پشتیبانی کرده اند مستندات آنها را تهیه و در این کتاب درج شده است.

از رانندگان تا مسوولانی که در جنگ کمک کرده اند اسامی آنها با سند و مدرک در این کتاب ذکر شده است، کمک های مردمی، کمک های بازاریان و اصناف، دانش آموزان و بانوان خوانساری که در پشت جبهه کمک می کردند اسناد و تصاویر آن در این کتاب گنجانده شده است.
اما با این وجود استقبال مسوولان شهرستان به خصوص مسوولان فرهنگی که باید از مشوقان اصلی این کار باشند چندان نبوده است و برعکس از طرف مردم استقبال فراوانی شده است.

در زمینه چاپ و نشر کتاب نیز خود خوانساری ها کار چاپ کتاب را انجام دادند.

1defa

چشمه سار: نحوه جمع آوری خاطرات و تصاویر رزمندگان خوانساری به چه شیوه ای انجام شد؟
پیش از هر چیز با سپاه شهرستان، بنیاد شهید، فرمانداری، هلال احمر و بنیاد مسکن مشورت و هماهنگی هایی صورت گرفت و سپس نامه هایی به پایگاه های بسیج فرستاده شد و اطلاعیه هایی نیز در سطح شهرستان توزیع و نصب شد.

بخشی از خاطرات توسط افرادی که در شهر حضور داشتند جمع آوری شد و بخش دیگری که در روستاهای شهرستان بودند با رفتن به آن روستا به طور حضوری خاطرات آنها نیز جمع اوری شد.

6defa

چشمه سار: مشکل ترین بخش در مسیر تهیه و نوشتن کتاب چه بخشی بود؟
البته هر بخشی مشکلات خاص خود را داشت، در برخی موارد هیچ عکسی در اختیار نداشتیم، از جمله بخشی که مربوط به حضور ۱۸ نفر از بانوان خوانساری در جبهه ها بود هیچ گونه تصویری از حضور این بانوان در دسترس نداشتیم، این افراد را پیدا کردیم و خاطرات آنها را جمع آوری کردیم. بیشتر رزمندگان در شهرهای دیگری سکونت داشتند که با تماس های تلفنی خاطرات آنها نیز جمع آوری شد.

البته بسیاری از این عزیزان هم خواستند گمنام باشند و حتی با وجود اصرار برای ثبت این خاطرات برای آیندگان، اظهار می کردند که می خواهند اجر جهادشان باقی بماند.

برای تهیه عکس و فیلم و برخی امکانات نیز ناچار از وسیله شخصی استفاده می شد، البته در همین جا باید از همکاری بنیاد شهید، سپاه، هلال احمر و بنیاد مسکن برای تهیه این کتاب تشکر و قدردانی کنم.

مسئله اصلی در مورد این کتاب موضوع توزیع آن است به ویژه این که می توان در مراسم های خاص مانند ۲۲ بهمن و روز قدس با حمایت و کمک مسوولان فرهنگی شهرستان توزیع شود، متاسفانه حتی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز تنها ۱۰۰ جلد از آن را تهیه کرده است و برخی ادارات نیز با وجود درخواست های مکرر نویسنده هنوز هیچ اقدامی برای دریافت و توزیع این کتاب انجام نداده اند.

چشمه سار: آیا غیر از این کتاب، کتاب دیگری نیز چاپ و منتشر کرده اید یا در دست انتشار دارید؟
بله کتاب وظایف پدر و مادر نسبت به فرزند که پیش از این منتشر شده است و در حال حاضر نیز کتاب خوانسار ۵۷ را در دست تهیه و چاپ دارم.
کتاب خوانسار ۵۷ نیز آماده چاپ است و در این کتاب تمام مستنداتی که از پیش و پس از انقلاب مربوط به جمع آوری فیلم و عکس بوده است تهیه شده است، اما به دلیل عدم حمایت از نویسنده آن کتاب هم گوشه منزل در حال خاک خوردن است، تاکنون در حدود ۹ میلیون تومان برای کتاب هزینه کرده ام اما برای ادامه کار نیاز به حمایت مالی بیشتری وجود دارد.

کتاب خوانسار ۵۷ نیز حاوی چندین ساعت ثبت صوت و فیلم از شخصت های مختلف خوانسار از جمله مرحوم آیت الله علوی، حجت الاسلام عصاری، حاج آقای صالحی، ثبت مصاحبه از روستاهای شهرستان است که برای پیاده ساز، خلاصه سازی و یرایش متن آن از دانشجویان کمک گرفته شده است، مراحل تنظیم کتاب به پایان رسیده و آماده چاپ است اما متاسفانه کسی برای چاپ آن حمایت مالی نکرده است.

5defa

4defa

چشمه سار: ویژگی بارز کتاب های خود را در چه چیزی می دانید و در حوزه کتب دفاع مقدس مخاطبان و خوانندگان چه نوع قالب از این کتب را می پسندند؟
این دو کتاب یعنی خوانسار ۵۷ و خوانسار در آیینه دفاع مقدس اسناد تاریخی شهرستان است که با استعانت از شهدا و برای شهدا جمع آوری کرده ام.

در حوزه کتاب های دفاع مقدس کتاب های زیادی دیده ام و بیشتر این کتاب ها به گونه ای است که نوجوانان و جوانان کمتر به سمت آنها می روند که شاید یکی از دلایل آن تنوع تصویری اندک این کتاب ها است، بیشتر این کتاب ها اگر هم دارای تصاویری باشند این تصاویر در انتهای کتاب درج می شود، در حالی که در کتاب خوانسار آیینه دفاع مقدس سعی شده است خاطرات در کنار تصاویر درج شود تا به جذابیت بیشتر کتاب کمک کند.

18defa

چشمه سار: به نظر شما با توجه به تاکیدات رهبر انقلاب برای تولید و نشر کتاب و رمان های فاخر در زمینه دفاع مقدس چرا در این حوزه دچار خلاء هستیم؟
عمده این مسئله این است که مسوولان فرهنگی ما هنوز خودشان به این عقیده نرسیده اند، به این موضوع که باید از یادگاران و نویسندگان دفاع مقدس حمایت شود، خیلی از این بچه ها شهید شده اند یا فوت کرده اند. خدا رحمت کند حضرت امام (ره) را که می فرمود؛ “بشکند قلمی که ننویسند بر بسیجیان این سپاهیان خمینی چه گذشت”

آنهایی که نمی نویسند اراده ای برای نوشتن ندارند و آنهایی هم که می خواهند این وقایع را بنویسند حمایت نمی شوند.
نویسنده نباید التماس کند و باید مسوولان برای نشر بیشتر این دست از کتاب ها حمایت کنند.

رهبر انقلاب تاکیدات فراوانی در زمینه فرهنگ داشته اند، بدون شک اگر فرهنگ جبهه به شکل هنرمندانه مطرح شود نسل امروز نیز متوجه وقایع و حوادث هشت سال دفاع مقدس می شوند و اگر فرهنگ جبهه تقویت شود دشمن نیز قادر به انجام کاری نیست.

چشمه سار: به عنوان نکته پایانی اگر در بین سوالات موضوعی بوده که به آن پرداخته نشده درباره آن صحبت کنید؟
به هر تقدیر کتاب حاضر نقائصی نیز دارد که در صورت حمایت مسوولان در چاپ دوم با کارشناسی بیشتر و استفاده از سایر خاطرات این نواقص نیز برطرف می شود.

برخی از مسوولان ما خواب هستند، ما و آنها باید این را بدانیم که اگر از نظر فرهنگی کوتاه بیاییم روزی خواهد رسید که باید با داعش در همین خوانسار مواجه شویم.

تعدادی از تصاویر شهدا و رزمندگان خوانساری که در کتاب خوانسار در آیینه دفاع مقدس درج شده است؛

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها