چاپ این خبر
کد خبر : 61556
۸:۳۰ ق.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۵/۰۷/۲۱
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان:

«بی‌تفاوتی» رایج‌ترین منکر جامعه/ در احیای امر به معروف از هیچ تلاشی دریغ نمی کنیم

حجت‌الاسلام عبدالهی نژاد در مورد رایج‌ترین منکر و معروف در سطح جامعه به‌ویژه استان و شهر اصفهان گفت: بی‌تفاوتی رایج‌ترین منکر و ارادت به ساحت اهل‌بیت (ع) باارزش‌ترین معروف در جامعه است که در اصفهان نسبت به سایر مکان‌ها برجسته‌تر هست.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از صاحب نیوز، دبیر ستاد امربه‌معروف معروف و نهی از منکر استان اصفهان در نشست خبری هفته امربه‌معروف و نهی از منکر اظهار کرد: این ستاد بر اساس جلساتی که با مدیران ارشد دستگاه اجرایی و نظارتی انجام می‌دهد یک‌نهاد تصمیم گیر و تصمیم‌ساز است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد عبدالهی نژاد بابیان اینکه دبیرخانه ستاد بر حُسن اجرای مصوبات جلسات رسیدگی می‌کند، گفت: چون ستاد بودجه فرهنگی در اختیار ندارد در حوزه انجام کارهای فرهنگی ورود پیدا نمی‌کند ولی به‌تبع هر زمان رئیس ستاد درجایی خلائی احساس کنند و دستور ورود بدهند ما نیز از انجام این امور غفلت نمی‌کنیم.

وی با اشاره به عضویت ۱۸ نفر از بالاترین مسئولان اجرایی و نظارتی استان در ستاد امربه‌معروف، اظهار کرد: امام‌جمعه اصفهان، استاندار، اداره کل اطلاعات، فرمانده نیروی انتظامی استان حضور مستمر و خوبی دارند اما برخی دیگر حضورشان کمرنگ‌تر است.

* رایج‌ترین منکر و معروف در سطح جامعه

دبیر ستاد امربه‌معروف معروف و نهی از منکر استان اصفهان در پاسخ به سؤال خبرنگار صاحب‌نیوز در مورد شایع‌ترین منکر و معروف در سطح جامعه گفت: بی‌تفاوتی نسبت به محیط اطراف مهم‌ترین منکری است که شیوع پیداکرده است، اینکه مردم متدین نسبت به منکراتی که در پیرامون آن‌ها رخ می‌دهد بی‌تفاوت شده‌اند.

حجت‌الاسلام عبدالهی نژاد بابیان اینکه حضرت اباعبدالله‌الحسین (ع) یکی از اهداف قیام و حرکت ایشان احیای امربه‌معروف و نهی از منکر بوده است، خاطرنشان کرد: ایشان در مراسم حج خطبه‌ای طولانی در برابر همه افرادی که بودند بر اهمیت همین موضوع ایراد فرمودند، لذا علما و حوزه‌های علمیه نیز باید در برابر منکرات اعلام نظر بکنند همچنین مدیران ادارات و اتحادیه‌ها نسبت به زیرمجموعه خود در این موضوع مراقبت‌های لازم را انجام دهند.

وی ارادت به اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع) را معروف شایع در جامعه عنوان و تأکید کرد: این ارادت در استان و شهر اصفهان نسبت به دیگر استان‌های کشور نمود بیشتری دارد و باید از این ظرفیت نهاد بهر برداری را به عمل آورد.

دبیر ستاد امربه‌معروف معروف و نهی از منکر استان اصفهان بابیان اینکه در احیای امربه‌معروف معرف از هیچ‌چیز کم نمی‌گذاریم، اظهار کرد: در ۲۳ شهرستان استان ستادهای شهرستانی امربه‌معروف و نهی از منکر راه‌اندازی شده است.

حجت‌الاسلام عبدالهی نژاد ستادهای مناطق شهر اصفهان را به‌عنوان شوراهای راهبردی امربه‌معروف و نهی از منکر آن منطقه عنوان کرد و توضیح داد: امام‌جمعه، شهردار، فرمانده سپاه یا بسیج منطقه، فرمانده کلانتری محل و تعدادی دیگر از مسئولان اجرایی هر منطقه اعضای ستادهای مناطق شهری را تشکیل می‌دهند که در جلساتشان معضلات منطقه‌ای را شناسایی و راهکارهای رفع آن را مشخص می‌کنند.

* مساجد خاستگاه ترویج و احیای امربه‌معروف و نهی از منکر

وی، خاستگاه ترویج و احیای امربه‌معروف و نهی از منکر را مساجد عنوان و تأکید کرد: همان‌طوری که رهبر معظم انقلاب معتقدند در مساجد باید کارهای زیادی انجام داد، لازم است ائمه جماعات مسجد از این موضع غافل نشوند.

دبیر ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر استان اصفهان در خصوص حمایت از تشکل‌های مردمی اظهار کرد: ستاد بر اساس بند ۹ ماده ۱۶ قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر در حوزه زمینه‌سازی تسهیل سازی‌های لازم را انجام می‌دهد، همچنین اگر فرد، تشکّل یا گروهی اقدام به معروفی بکند اگر ضابطه‌های قانونی را رعایت کرده باشد چه با ستاد در ارتباط باشد یا نباشد از آن توسط ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر حمایت انجام می‌گیرد.

حجت‌الاسلام عبدالهی نژاد مطلبی که گفته می‌شود اقدامات سلبی بیشتر از ایجابی انجام می‌شود را اشتباهی رایج در جامعه عنوان کرد و گفت: برخی از نهادها همچون ستاد امربه‌معروف اقدامات ایجابی انجام می‌دهند درصورتی‌که برخی نهادهای دیگر همچون نیروی انتظامی از اقدامات سلبی برای تأمین امنیت و آرامش مردم بهره می‌برند که در قانون برای آن‌ها مشخص‌شده است.

* تجمع مدافعان حریم خانواده موجب دلگرمی خانواده‌های متدین شد

وی در مورد برنامه تجمع بزرگ مدافعان حریم خانواده که در شهر اصفهان برگزار شد، اظهار کرد: بنا بر آماری که ناجا گزارش داد بیش از ۷۰ هزار نفر در این مراسم باشکوه حضور به هم رسانده بودند این نشان‌دهنده داشتن دغدغه مردم نسبت به مسئله عفاف و حجاب است.

دبیر ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر استان اصفهان با اشاره به ارائه گزارش این حرکت کشوری به محضر رهبر فرزانه انقلاب، گفت: ایشان از این حرکت به‌ویژه شهر اصفهان ابراز رضایت و تشکر کرده بودند.

حجت‌الاسلام عبدالهی نژاد با گلایه از عدم حضور برخی از مسئولان در آن راهپیمایی اظهار کرد: برخی از آن‌ها تلویحاً از عدم اعتقاد به این‌گونه حرکات گفته‌اند یا مسئله ایجاد ترافیک توسط این‌گونه راهپیمایی‌ها را بهانه کرده بودند ولی باید به این افراد گفت آیا به‌واسطه یک کارناوال عروسی، تعمیرات جاده‌ای، پارک دوبل ماشین‌ها و هزاران دلیل دیگر ترافیک به وجود نمی‌آید آیا باید از انجام کارهای فرهنگی عقب بکشیم؟

وی حرکت‌ها و فعالیت هایی همچون تجمع مدافعان حریم خانواده را موجب دلگرمی خانواده‌های متدین بیان کرد و گفت: بنا بر گزارش‌های رسیده بعد از انجام این برنامه میزان هنجارشکنی‌ها در محدوده راهپیمایی که مرکز شهر بود کاهش پیداکرده است.

دبیر ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر استان اصفهان بابیان این‌که بعدازاین راهپیمایی حرکت خوب دیگری با عنوان مطالبه گری جمعی از عموم مردم از مسئولان اجرایی مخاطب قانون راهکارهای اجرایی گسترش فرهنگ عفاف و حجاب انجام گرفت توضیح داد: این نیروهای مردمی طومارهایی را تهیه و به دستگاه‌های اجرایی تحویل دادند و از آن‌ها خواستند طبق خواسته مردم این قانون را به‌خوبی در ادارات خود اجرایی کنند.

حجت‌الاسلام عبدالهی نژاد بابیان اینکه اختلاف ما برخی از ارگان‌ها به این دلیل است که چرا مسائلی همچون امربه‌معروف، حرمت ماه رمضان، توجه به مسائل اعتقادی و … را کم‌توجه می‌کنند، گفت: چرا به‌جای اینکه اصفهانی که شهر شهدا، هنرمندان، شاعران، مداحان، علامه مجلسی، دارای تخت فولاد و بزرگان است باید در هفته نکوداشت اصفهان تنها با موسیقی معرفی شود.

* مخالف دوچرخه‌سواری بانوان درملأعام هستیم

وی بابیان اینکه با دوچرخه‌سواری بانوان درملأعام مخالف هستیم، تصریح کرد: چرا در سه‌شنبه‌های بدون خودرو باید شاهد حضور بانوان دوچرخه‌سوار درملأعام و در سطح شهر باشیم، چرا در کیوسک‌های ارائه دوچرخه باید دوچرخه بانوان تهیه‌شده باشد.

دبیر ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر استان اصفهان راهکار رفع ین موضوع را تهیه مکان‌های محصور و پوشیده برای دوچرخه‌سواری بانوان در مکان‌های مختلف عنوان کرد و گفت: البته شهرداری ظاهراً چندین مکان بر همین اساس تدارک دیده است.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها