چاپ این خبر
کد خبر : 61980
۳:۰۰ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۵/۰۷/۲۷

آرایش تیره بانوان در ایام حزن اهل بیت توجیه کردن نفس و بدعت است/ عزاداری‌ها به انحراف کشیده نشود

سهرابی گفت: بانوان باید این سوال را از خود بپرسند که اگر عزای عزیزان پدر، فرزند و سایر بستگان خودشان باشد نیز حاضرند با همان آرایش تیره در آن مراسم ها شرکت کنند و این آراستن ظاهری تا چه حد برایشان ضرورت دارد؟

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از آرمان زنان، فاطمه سهرابی با اشاره به برخی بی حرمتی های دانسته یا ندانسته بانوان در ماه عزای سید و سالار شهیدان مانند آرایش کردن های تیره از قبیل زدن لاک سیاه یا رژ لب های تیره اظهار کرد: اگر در ماه محرم و صفر به در و دیوار و هر کوی برزنی پارچه سیاه آویزان می کنیم و لباس سیاه می پوشیم، در واقع می خواهیم حزن و اندوه خود را در غم از دست دادن امام حسین (ع) نشان دهیم.

* آرایش تیره در ایام حزن و اندوه اهل بیت توجیه کردن نفس و بدعت است

وی افزود: در لباس های جلوه گرانه مشکی و یا آرایش های سیاه و تیره حزنی وجود ندارد بلکه توجیه کردن نفس است برای زیباتر شدن و خودنمایی و تنها به جای رنگ قرمز از سیاه استفاده کرده ایم که خود نوعی جلوه گری است و نمی تواند عزاداری محسوب شود و چه بسا این کار برای زینت حساب شده و شرعا اشکال دارد.

این استاد علوم قران و حدیث تصریح کرد: در هر روی استفاده از لوازم آرایشی تیره در این ایام بدعتی دینی و اجتماعی است، چرا که ممکن است بسیاری از دختران و زنان دیگر نیز الگو بگیرند و اگر چنین عملی در جامعه باب شود و قبح آن ریخته شود همانند مراسمات شادی، مراسم های عزاداری نیز به انحراف کشیده خواهد شد که باید در این باره مراقب بود.

وی تاکید کرد: البته بسیاری از این بانوان مغرض نیستند و امام حسین علیه السلام را هم دوست دارند و به خیال خود اگر از لاک مشکی استفاده کنند اشکالی ندارد اما باید سعی شود تا مراسمات عزاداری با جلوه گری و خودنمایی همراه نشده و این اعمال ناپسند در جامعه شایع نشود و افرادی که توانایی امر به معروف و نهی از منکر به شکل صحیح و پنهانی را دارند می توانند به عاملان این کارها تذکر بدهند.

* حرمت عزای حسین را مانند حرمت عزای عزیزان خود نگهداریم

سهرابی اذعان کرد: بانوان باید این سوال را از خود بپرسند که اگر عزای عزیزان پدر، فرزند و سایر بستگان خودشان باشد نیز حاضرند با همان آرایش تیره در مراسم آن ها شرکت کنند و این آراستن ظاهری تا چه حد برایشان ضرورت دارد؟ در حالی که امام به منزله پدر بلکه بالاتر برای همه ما است.

وی در زمینه حضور افراد بدحجاب و دارای آرایش های زننده در مجالس عزاداری اهل بیت گفت: حضور همه بانوان، حتی کسانی که به نظر ظاهر درستی ندارند در این مجالس لازم است چرا که شنیدن یک جمله در آن مراسم می تواند تلنگری در ذهن ها شده و باعث انتخاب مسیر صحیح برای افراد گردد.

این استاد علوم قران و حدیث در خصوص اصلاح صورت در ایام حزن و اندوه اهل بیت خاطر نشان کرد: اصلاح صورت برای زنان در ایام حزن و اندوه بستگی به خانواده ها دارد، برخی آقایان نسبت به خانم ها سختگیر هستند و از نظر شرعی هم اشکالی ندارد که خانم ها اصلاح کنند منتها نداشتن هرگونه آرایش، پیرایش و زینتی در این ایام به نوعی حرمت گذاشتن و احترام به سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) است.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها