چشمه سار

ارزان آمد؛ گران می رود!

کدخبر: 62409
آبان ۵, ۱۳۹۵ در ساعت ۱۱:۰۰ ق.ظ

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از صاحب نیوز، زمانی که حجت الاسلام محمد قطبی جای خود را به حبیب رضا ارزانی داد، انتظار می رفت مدیر کل ۴۲ ساله ی جدید در دوران مدیریتش تحولی بزرگ را برای این اداره کل رقم زند.

سرکشی از حال هنرمندان و تعامل سازنده با مطبوعات را می توان از نقاط مثبت دوران مدیریتی وی دانست اما بزرگترین انتقادی که به این مدیریت یک سال و نیمه می توان داشت، حذف جریان ارزشی و کمرنگ شدن ارزش ها در این اداره کل است.

در بازار نشر هم سردی خاصی حاکم شده است و دیگر کسی رغبت به حضور در این عرصه ندارد چرا که ترجمه های سخیف خارجی در این بلبشوی فرهنگی استان، نبض بازار کتاب را در اختیار خود گرفته اند و انگار ارشاد هیچ برنامه ای برای آنها ندارد و نخواهد داشت.

سری هم که به تمرین های گروههای تئاتری و زمان های اجرا می زنیم، ولنگاری و عدم نظارت صحیح در حوزه معاونت هنری این اداره کاملا مشهود است.

تا جایی که امسال بی قید و بندی متولیان امر کار را به جایی رساند که مدیر انجمن نمایش استان که باید برگزار کننده اصلی باشد به نشانه اعتراض راهی دیار امام رضا علیه السلام می شود و مراسم بدون حضورش برگزار می شود؛ و در سطح مدیریت هم برای اینکه رنگ و لعاب تقدس به برنامه شان بدهند از پدر یک شهید مدافع حرم دعوت می کنند ولی به قدری این آش شور است که حتی یادشان می رود چنین شخص مدعوی هم دارند و این پدر شهید هم دست همسرش را می گیرد و از جلسه بیرون می رود تا به این ارباب هنر بفهماند هنر اصلی را فرزند من داشت و ما هم جایمان اینجا نیست و مسئولان و متولیان هم مست و سرخوش از اینکه یک مراسم برای تئاتری ها برگزار و عکسشان گرفتند تا سرفصل گزارشی برنامه های سالشان را پر کنند.

بودجه های ارشاد هم به جای اینکه صرف امور زیربنایی شود صرف دادن وجه به پایتخت نشینان برای آوردن فیلم های جشنواره به اصفهان و ساخت و سازهای بی مورد می شود.

در این زمان بود که مدیران ارزشی کم کم به حاشیه رانده شدند و تحت عناوین صوری و صرفا برای پر کردن ساعت کاری در کم تردد ترین مکان ادارات مستقر شدند و به جای آنها عناصر حزبی از شهرستان ها به مرکز استان کوچ کردند و پست های معاونت را تصاحب کردند.

هر چقدر عناصر دلسوز استان و همچنین عناصر ارزشی داخل خود اداره کل اخطار و هشدار نسبت به رفتارهای اینگونه افراد دادند گوش شنوایی وجود نداشت تا جایی که خیلی از مطلعان، ارتباط معاونت های حزبی با مدیر کل را رابطه مراد و مریدی و به نوعی تعبیر به رابطه احمدی نژاد و مشایی کردند.

ولی کو گوش شنوا!

همانهایی که طبل مخالفت با ارزش ها در اصفهان را به صدا در آورده بودند حالا باید بیایند و پاسخگو باشند. همان ها بودند که یک کتاب غیر اخلاقی را با ۵۰ درصد تخحفیف به فروش رساندند و زمانی که خبرنگاری می خواست کمپین حمایت از ارزش ها را راه اندازی کند آمدند و گفتند این ها مسخره بازی است و مال دهه شصت، زمان اینها گذشته است.

همان هایی بودند که به نیروهای ارزشی پیشنهاد جدایی از بسیج و ارزش ها و پیوستن به جبهه خودشان را داشتند.

همان ها که یک فرد معلوم الحال دارای سابقه قضایی را بر مسند یکی از مذهبی ترین انجمن ها نشاندند و در صدد تضعیف این مجموعه برآمدند.

حالا دیگر صدای طبل رسوایی شان برخواسته و چندی است یکی از همین معاونان در بازداشت به سر می برد.

در روزهای ابتدایی دهه اول محرم بود که با دستور قضایی، «ح.آ» به دلیل اتهامات مالی بازداشت شد و منجر به نیمه کاره ماندن سفر تبلیغی ارزانی به کشور یونان گردید.

ارزانی آمد و در وهله اول در پاسخ به یادداشت خبرگزاری فارس که اعلام کرده بود، مدتی است در فضای رسانه ای کشور حضور ندارد، سریعا خود را به مجتمع مطبوعاتی اصفهان رساند و در بازدید از دفاتر رسانه ای، حضور خود را اعلام کرد.

اما روز بعد در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری ایسنا از بازداشت معاونش که روزی برای تثبیت موقعیت وی با تمام نیروهای ارزشی اصطکاک پیدا کرده بود اظهار بی اطلاعی کرد و صرفا به ذکر جمله ی: «مدتی است که ایشان در مجموعه حضور ندارند و از ایشان خبری ندارم و صحت و سقم این شایعات را باید مراجع قضایی مشخص کنند» بسنده کرد.

در همین زمان بود که قاضی حسن رحیمی بازداشت فرد مذکور را به اتهام مالی و دریافت رشوه در کنسرت ها تایید کرد و مهر خاتمه ای بر اما و اگرها شد.

این اظهارات قاضی رحیمی سبب شد ارزانی دیگر نتواند از اصل موضوع بی اطلاعی کند بلکه در پاسخ به سوال خبرنگاران اظهار کرد: «در ابتدا دلیل غیبت ایشان در اداره را نمی‌دانستم اما چند روزی است که خبر بازداشت ایشان از طرف قاضی حسن رحیمی، دادستان عمومی و انقلاب اصفهان تأیید شد و این خبر دیگر برای ما مسجل است».

وی افزود: «ح.آ» نزدیک به یک ماه است که به دلیل اتهامات مالی توسط نیروهای قضایی دستگیر شده است، مسؤولیت امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برعهده وی بوده که در بخش هنری شکایاتی از طرف چند شرکت برگزارکننده کنسرت‌های موسیقی صورت گرفته است.

البته باید به این نکته اشاره کرد که انتشار کلیپی که رسانه های منتشر کننده ابتدایی، خبر از آن دادند و همچنین شکایت شرکت های هنری بود که سبب برخورد قانونی با یک رویه خلاف شد وگرنه دستگاه نظارتی ارشاد اصفهان یا در خواب ناز بوده و یا رفیق قافله وگرنه خیلی زودتر از اینها می توانستند به فریاد تظلم خواهی دلسوزان گوش دهند و جلوی این رسوایی بزرگ فرهنگی را بگیرند.

به نظر نگارنده تخلف و تقصیر مسئول حراست آن اداره کل در وقوع این تخلف را نمی توان نادیده گرفت چرا که اگر به وظیفه ذاتی سازمانی خود عمل می کرد امثال «ح.آ» و «میم» و «ع. ج» ها جایی در این اداره کل نداشتند.

اما از طرفی باید نقش سالن داران نیمه دولتی را در بروز این تخلف دید که یکی از آنها در محفلی می گفت: این حرکت معاون بازداشت شده کمکی برای رونق سالن های ما بود و ما با برخورد با وی مخالفیم.

همه اینها را روی یک کفه ترازو اگر قرار دهیم حمایت های بی قاعده مدیر کل و منصوب محترمش در معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل از فرد متخلف را می توان روی دیگر این سکه نامید چرا که اگر حمایتهایمان حد و مرزی داشت فرد جرات تخلف و ایستادن رو در روی ارزش ها را در وجود خود نمی دید.

حالا اما خبرهای درگوشی و تایید نشده در اداره کل اصفهان از رفتن ارزانی در حالی می گویند که وزارتخانه متبوعش هم وزیر ندارد و این را می توان هم زدن آش شوری دانست که هر کسی به سلیقه خود نمکی در آن ریخته و هر کدام از مسئولانش برای فرار از پاسخگویی، تک تک استعفاهای خود را تقدیم می کنند.

البته همه اینها را که مرور می کنم یاد حرف بزرگی می افتم که ارادت قلبی ویژه ای نسبت به «حجت الاسلام دکتر» از سالیان قبل داشته و به نوعی یار غار ایشان در حوزه علمیه بوده است که می گفت: مافیای بزرگی در ارشاد اصفهان فعال هستند که اگر حبیب بخواهد در این سیستم ماندگار شود باید در آن هضم شود.

شاید ابتدا آن را نمی توانستم هضم کنم، اما عملکرد مثبت حجت الاسلام ارزانی در اداره تبلیغات اسلامی توانست به ارادتمندانش بقبولاند که وی مجبور به هضم در سیستم است. نگارنده از آنجایی که خوشنامی ارزانی را خوشنامی یک چهره دانشمند حوزوی می داند امیدوار است وی با سربلندی از این آزمون بیرون آید و بتواند خدمتگذار به دین و فرهنگ باقی بماند.