چاپ این خبر
کد خبر : 63489
۴:۰۰ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۵/۰۸/۲۳

راه نجف تا کربلا یکی از مراحل سلوک است

حجت الاسلام والمسلمین شهاب مرادی در ویژه برنامه «پیاده آمده ایم» به مناسبت اربعین حضور پیدا کرد و به موضوع یاری دین پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از ایمنا، این کارشناس دینی گفت: راه نجف تا کربلا یکی از مراحل سلوک به شمار می رود و در این راه گام برداشتن قطعا خستگی و مشکلات زیادی دارد.
شهاب مرادی با اشاره به اینکه صحنه پیاه روی مردم را بارها هم از مسیرهای مختلف دیده ایم، گفت: شور و عشق عراقی ها برای پذیرایی از زائران و عشق و خضوعی که در زائران وجود دارد، وصف شدنی نیست. قصد داشتم از این صحنه ها فیلمبرداری کنم ولی قطعا فیلم و عکس نمی تواند حس و حال این فضا را به مخاطب منتقل کند، از این رو توصیه می کنم کسانی که به پیاده روی اربعین نیامده اند، حتما به این سفر بیایند.

وی به موضوع برنامه با عنوان یاری دین پرداخت و تصریح کرد: خدا به کمک مردم نیاز دارد، چرا که عرصه، عرصه انتخاب است و اتفاقاتی مانند پیاده روی اربعین و اظهار دین داری به دین اسلام کمک خواهد کرد؛ البته اگر قرار بود خداوند اراده کند که همه مانند ملائکه دین دار باشند و عبادت کنند، دیگر کمک به دین معنایی نداشت ولی اینگونه نیست و خداوند به انسان راه را نشان داده و قدرت اختیار و انتخاب داده است.

وی با بیان اینکه راه نجف تا کربلا یکی از مراحل سلوک به شمار می رود، افزود: در این راه گام برداشتن قطعا خستگی و مشکلات زیادی دارد ولی وقتی معلولی را می بینیم که از خستگی نمی تواند حرکت کند ولی با کف دست هایش همچنان ویلچرش را هل می دهد، دیگر نمی توانیم این راه را طی نکنیم.

حجت الاسلام مرادی بیان داشت: ترویج دین داری در اصل کمک به دین است و خداوند برای هدایت مردم می گوید که به دین کمک کنید؛ همانگونه که خداوند درباره قرض دادن گفته است وقتی پولی را قرض می دهید در حقیقت به من قرض داده اید، کمک به ترویج دین نیز از همین نوع کمک به شمار می رود.

وی با اشاره به اینکه افراد یا دیدن دار هستند و یا بی دین عنوان کرد: بسیاری از مردم متوجه این مسئله نمی شوند و شاید دلیلش این است که ما با مردم کم گفتگو کرده ایم و یا حرف زدن مان شبیه به مردم نیست؛ چرا که افرادی می آیند و می گویند که مومن نیستند ولی حتی زیارت عاشورایشان ترک نمی شود، درست است که این افراد کاستی هایی دارند و یا گناهی مرتکب شده اند، ولی مومن هستند.

حجت الاسلام مرادی در بخش دیگری از صحبت هایش با بیان اینکه بعضی از افراد اصلا دوست ندارند دین دار بوده و یا با خدا ارتباط داشته باشند، گفت: عموم مردم با خدا ارتباط دارند و متدینین در ایران بسیار زیاد هستند؛ البته درست است که شاید یک نفر حجابش درست نباشد و یا در نمازش کاستی داشته باشد و حتی گناه کرده باشد، ولی اینکه این افراد بگویند مومن نیستند، اشتباه است؛ چرا که به عنوان مثال اگر فردی دکتری داشته باشد و ورود ممنوع حرکت کند، ممکن است جریمه و حتی ماشین آن به پارکینگ منتقل شود ولی هیچ کس نمی تواند مدرک دکتری را از او بگیرد، درباره مومن بودن هم همین است شاید افراد گناه کنند ولی مومن هستند و اگر تصادفی صورت بگیرد، قاضی عنوان می کند که یک مسلمان کشته شده و باید دیه مسلمان پرداخت شود؛ چرا که وی یک بار شهادتین را گفته است.
وی اظهار داشت: در واقعه کربلا حقانیت امام حسین (ع) برای بسیاری از افراد روشن بود و الان نیز همینگونه است. درباره متدینین هم این مسئله صدق می کند و افراد زیادی متدین هستند، هر چند که خودشان را جزو متدین نمی دانند.

این کارشناس در پایان خاطرنشان کرد: بدانیم که در حلقه حمایت از دین و ترویج دین قرار داریم. از سوی دیگر همه ما با یکدیگر برادر هستیم و نباید با تندخویی و بداخلاقی یکدیگر را خسته کنیم.

ویژه برنامه « پیاده آمده ایم » با محوریت یاری دین و با اجرای وحید ملتجی و کارشناسی شهاب مرادی هر شب و از ساعت ۲۰ از شبکه اول سیما پخش می شود.
آن طور که از شواهد بر می آید این برنامه دنباله رو فعالیت های فرهنگی هیئت عاشورائیان اصفهان است که مبحث یاری دین را در برنامه های خود و با حضور شهاب مرادی و در اصفهان پیگیری کرده است.

لازم به ذکر است در اولین پخش تلویزیونی این برنامه بیش از ۲۱ هزار پیامک در مشارکت برنامه با عنوان «من حامی دین هستم» رسید.
«پیاده آمده ایم»، تا شامگاه اربعین حسینی بصورت زنده از کربلای معلی پخش خواهد شد و تیتراژ ابتدایی آن را رضا صادقی تهیه کرده است.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها