چاپ این خبر
کد خبر : 64475
۲:۱۶ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۵/۰۹/۱۳
در همایش فرزند پروری مثبت مطرح شد؛

فرزندپروری مقتدرانه بهترین شیوه تربیت کودک است/ فرزندپروری مثبت تلفیقی از محبت و کنترل به میزان کافی است

ناظم در همایش مرکز سلامت جواهری، فرزندان حاصل از شیوه تربیتی فرزندپروری مثبت را افرادی دوراندیش، خودکنترل، توانا برای حل مسائل خویش، مسئولیت پذیر و پاسخ گو معرفی کرد.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار، کارشناس و مشاور خانواده در همایش فرزند پروری مثبت که پیش از ظهر امروز به همت اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوانسار در مرکز سلامت جواهری برگزار شد با اشاره به شیوه ها و روش های فرزندپروری اظهار کرد: یکی از مسائل مهم در فرزندپروری صلاحیت و مسئولیت پذیری برای والد بودن و آگاهی از اصول پرورش کودک است.

فریناز ناظم با بیان دو اصل مهم توانایی و آگاهی در فرزند پروری گفت: آگاهی نسبت به ایجاد محیط و شرایط مناسب برای رشد کودک، حمایت و مشارکت در این دوره از اهمیت ویژه ای برخوردار است که در پیمان نامه حقوق کودک در سازمان ملل نیز به این اصول توجه شده است.

وی افزود: یکی از حقوق مسلم کودک، تربیت است که امری کوتاه مدت و موقتی نبوده و والدین باید برای تربیت کودک اهداف مشخصی داشته باشند، چرا که تربیت کودک وظیفه ای پایدار است.

این کارشناس و مشاور خانواده رشد کودک را یک فرایند دارای برنامه ریزی عنوان کرد و افزود: از لحظه تولد تا سن یک سالگی به عنوان مهم ترین سال در دوران عمر، امنیت بخشی به کودک حائز اهمیت و جایگاه ویژه ای است، زیرا اعتمادسازی پایه و بنیادین، در این سن شکل می گیرد.

ناظم محیط امن و باثبات را لازمه رشد مناسب کودک دانست و گفت: در دسترس بودن مادر و پاسخ گویی فوری به نیازهای کودک موجب می شود تا وی در بزرگسالی دچار اختلالات رفتاری و روانی هم چون اضطراب، افت تحصیلی، افسردگی و سوق یافتن به مواد مخدر نشود.

وی اضافه کرد: حتی شکل گیری باورهای دینی و اموری مانند مفهوم خدا و تصویر خدا نیز تا حدود زیادی براساس احساس امنیتی که فرزند از والدین خود دریافت می کند وابسته است.

کارشناس و مشاور خانواده با تاکید بر اهمیت فرزندپروری مثبت تصریح کرد: ایجاد شرایط پرورش مناسب برای بروز خلاقیت در کودک و آماده کردن محیط امن برای وی یکی از اصول فرزندپروری مثبت است که استفاده از انضباط قاطعانه برای این منظور امر مهمی تلقی می شود.

وی خاطر نشان کرد: کودک در شیوه فرزندپروری مثبت انضباط و مسئولیت پذیری را می آموزد و البته والدین نیز باید انتظارات واقع بینانه از کودک خود داشته باشند.

ناظم در ادامه به تشریح شیوه های مختلف فرزندپروری که تلفیقی از محبت و کنترل است پرداخت و افزود: در بین سبک های فرزندپروری بهترین شیوه فرزندپروری مقتدرانه است که محبت و کنترل به اندازه کافی در تربیت کودک نقش دارند و فرزندان حاصل چنین تربیتی افرادی دوراندیش، خودکنترل، توانا برای حل مسائل خویش، مسئولیت پذیر و پاسخ گو هستند.

وی سن یک تا هفت سالگی را بهترین زمان تربیت کودک دانست و گفت: در این سن کودک در دسترس مستقیم والدین است، اما پس از آن گروه های مختلفی رفتار کودک را کنترل می کنند.

ناظم مهارت های اصلی در فرزندپروری مثبت را مهم ارزیابی و خاطر نشان کرد: توجه دادن، پاداش دادن، نادیده گرفتن، تنبیه کردن، دستور دادن از مهم ترین مهارت های فرزندپروری مثبت است.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها