چاپ این خبر
کد خبر : 64536
۱:۵۰ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۵/۰۹/۱۴
گفتگوی اختصاصی چشمه سار با مسئول هیئت دانشجویی خادم الشهدا و نائب دبیر جامعه ی اسلامی دانشگاه فرهنگیان اصفهان:

بصیرت، راه برون رفت از افراط و تفریط و سیاست زدگی/ باید ثمرات عدالت خواهی را در قالب های مختلف معرفی کرد

ابتدا باید خود را ساخت و اهل تقوا شد تا بتوانیم جامعه را بسازیم و مؤثر باشیم، امروز رسالت خطیر روشنگری، بصیرت افزایی و تبیین آرمان های انقلاب اسلامی بر عهده ی دانشجوی مؤمن انقلابی است.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار، چند نفر با هم قدم می زدند و گفتگو می کردند. بازار بحث و جدل های سیاسی و اعتقادی، حسابی داغ بود. حلقه هایی تشکیل می شد و چند ساعتی همه را مشغول می کرد.

او هم برای خودش فکر و اندیشه ای داشت. از حرف حق کوتاه نمی آمد؛ اما این خصلت باعث نمی شد مثل خیلی دیگر از دانشجوهای دانش سرا، چشم در چشم دخترهای بی حجاب بنشیند و بحث کند!

رجایی، این جمع ها را که می دید، راهش را کج می کرد و می رفت. به حفظ حریم ها معتقد بود. حضور در این نوع بحث ها را حرام می دانست.
آری، آگاهى صحیح و دقیق از پدیده‏هاى اجتماعى و اتخاذ موضع آگاهانه، صحیح و مناسب و برخواسته از مبانى اسلامى، هوشیارى و تیزبینى و داشتن قدرت تحلیل سیاسى از ویژگى‏هاى دانشجوى مومن و نمونه انقلابی است.

ویژگی هایی که شاید در محیط دانشجویی و دانشگاه با آن رنگ و لعاب ها و خصوصیات خاص خودش نتوان به راحتی به آن دست یافت، اما همین شرایط ویژه محیط دانشگاه است که انسان های با قدرت نفس را پالایش می کند.

روز دانشجو و همین دغدغه ها بهانه ای شد تا ضمن گفتگو با حسین حسنعلی متولد ۱۳۷۳ دانشجوی خوانساری رشته علوم تربیتی دانشگاه فرهنگیان اصفهان از همین دغدغه ها بیشتر جویا شویم. در ادامه شما را به همراهی با خود برای مطالعه این گفتگو دعوت می کنیم؛

6

چشمه سار: در ابتدا به درباره سوابق و فعالیت های خود توضیح دهید؟
عمده فعالیت های بنده از بسیج شروع شده است و پس از آن نیز فعالیت در زمینه ی قرائت قرآن کریم و کسب رتبه های برتر، عضو ستاد برگزاری نماز جمعه شهرستان خوانسار، عضو کانون مداحان شهرستان خوانسار، مسئول هیئت دانشجویی خادم الشهدا دانشگاه فرهنگیان اصفهان، جانشین فرمانده بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان، فعالیت در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان اصفهان، نائب دبیر جامعه ی اسلامی دانشگاه فرهنگیان اصفهان و عضو هیئت تحریریه نشریه ی بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان اصفهان بخش دیگری از فعالیت های بنده بوده است.

چشمه سار: علاقه‌مندی‌هایتان به جز درس خواندن چه اموری است؟
بنده از کودکی توفیق مداحی اهل بیت (علیهم السلام) را داشتم و امیدوارم این افتخار را تا پایان عمر حفظ کنم. ضمنا علاقه مند به فعالیت درامور فرهنگی و مذهبی و اجتماعی هستم و همچنین در اوقات فراغت ورزش هایی هم چون شنا و فوتبال نیز انجام می دهم.

چشمه سار: به نظر شما شاخصه ی دانشجوی برتر بودن چیست؟
اگر بخواهم به طور خلاصه و کوتاه عرض کنم شاخصه ی دانشجوی برتر بودن عبارت است از سرآمد بودن در زمینه های آموزشی(علمی)، پژوهشی و فرهنگی در راستای اعتلای آرمان های انقلاب اسلامی.

4

چشمه سار: ماموریت و وظیفه دانشجوی مومن انقلابی در موقعیت کنونی کشور چه می باشد؟
با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب یکی از مهم ترین وظایف و ماموریت های دانشجوی مومن انقلابی علاوه بر جهاد علمی که امروز بر همه ی ما لازم است، بالا بردن سطح معرفتی و بصیرتی است به تعبیری دیگر ابتدا باید خود را ساخت و اهل تقوا شد تا بتوانیم جامعه را بسازیم و مؤثر باشیم. امروز رسالت خطیر روشنگری، بصیرت افزایی و تبیین آرمان های انقلاب اسلامی بر عهده ی دانشجوی مؤمن انقلابی است.

چشمه سار: بیانات رهبر انقلاب در حرم مطهر رضوی همیشه راهبردی و کلان است، در دیدار یکم فروردین سال جاری یکی از تازه‌ترین دستورهای ایشان این بود که کار فرهنگی را جدی بگیرید و آن را محکم ادامه بدهید، در این باره چه میزان فعالیت داشته و دارید؟
همانطور که مستحضر هستید، یکی از دغدغه های همیشگی رهبر معظم انقلاب، مسئله ی فرهنگ است. ایشان فرهنگ را مهم تر از اقتصاد دانسته و آن را همچون هوا می دانند که همه آن را تنفس می کنند، لذا اگر هوا آلوده شد روی همه تاثیر مخرب دارد.

پس اهمیت فرهنگ واضح و روشن است. در محیط دانشگاه باید به ایجاد بینش سیاسی در بین دانشجویان، تبیین آرمان های انقلاب اسلامی و امام راحل(ره) بپردازیم و همچنین در ایجاد جنبش نرم افزاری نیز گام برداریم که این امر راهکارهای متعددی دارد که برخی از این موارد اجرا شده در دانشگاه (که به ذهنم می رسد) عبارتند از استفاده از نشریات دانشجویی که بحمدالله به قلم خود دانشجویان انجام می شود، برگزاری کرسی های آزاد اندیشی ( که از مطالبات جدی رهبر معظم انقلاب است)، برگزاری مناظرات بین چهره های علمی و سیاسی کشور، برگزاری سخنرانی، برگزاری مسابقات کتابخوانی، استفاده از ظرفیت های عظیم حلقه های صالحین در این مسیر، اکران مستند های روشنگرانه به صورت هفتگی و دیگر موارد …

بحمدالله در دانشگاه فرهنگیان این موارد به خوبی و با مشارکت دانشجویان انجام می شود و ان شاءالهی روز به روز این فعالیت ها گسترده تر و بیشتر انجام خواهد شد.

8

چشمه سار: ارتباط شما با تشکل‌های دانشجویی انقلابی چگونه است؟
سعی کرده ام در تداوم راه انقلاب با تأسی از شهدا به عنوان سربازی کوچک فعالیت کنم و هم اکنون علاوه بر فعالیت در بسیج دانشجویی به عنوان نائب دبیر جامعه ی اسلامی دانشجویان دانشگاه انجام وظیفه می کنم.

چشمه سار: رهبر انقلاب مکررا در بیانات مختلف به خصوص خطاب به دانشجویان تاکید کرده اند پرچم گفتمان عدالت‌خواهی را بالا نگهدارید، شما برای عمل به این مطالبه رهبر انقلاب چه کرده اید؟
ابتدا باید عدالت خواهی را در قالب یک گفتمان مطرح کرد و از شیوه های مختلف آن را تبیین کرد. به طور مثال مصادیق عدالت خواهی و ثمرات آن در جامعه ی مسلمین را بیان کنیم و در قالب هایی که قبلا مطرح شد ( مثل نشریات و کرسی های آزاداندیشی و …) این مهم را انجام دهیم.

7

چشمه سار: چقدر محیط دانشگاه و به خصوص مدیران دانشگاه می توانند در ایجاد بستر مناسب برای کار فرهنگی کمک کنند؟ دانشگاه تا چه حد توانسته است این بستر را برای دانشجویان ایجاد کند؟
امروزه اهمیت و جایگاه دانشگاه فرهنگیان بر هیچ کس پوشیده نیست. دانشگاه فرهنگیان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است به تعبیر حضرت آقا شخصیت معلم در این دانشگاه شکل می گیرد. یقینا نقش مدیران و مسئولان دانشگاه نقش بسیار پر رنگی است و می توانند با حمایت قاطع از جریان دانشجویان انقلابی نقش بسیار مهمی ایفا کنند … بحمدالله تا امروز در این دانشگاه شاهد حمایت های فراوان از سوی مسئولان بودیم و در تمامی برنامه ها و طرح ها با بستر سازی و حمایت همه جانبه کمک بسیار بزرگی به بسیج دانشجویی و تشکل های انقلابی داشته اند و از این بابت خدای متعال را سپاسگزاریم.

چشمه سار: رهبر انقلاب خطاب به دانشجویان اظهار کردند که با معنویات بنیه‌ی دینی و انقلابی خود را قوی کنید، برای تقویت معنویت در دانشگاه و محیط دانشجویی چه اقداماتی انجام داده اید؟
اجازه می خواهم باتوجه به حیطه ی کاری خود پاسخ این سوال را اینگونه عرض کنم، رهبر معظم انقلاب در برابر همجه ها و تلاش دشمنان برای تخریب ایمان مردم، راه منحصر به فرد را جلسات روضه و هیئت و همین منبر ها می دانند. از بدو ورود به دانشگاه فرهنگیان توفیق تاسیس هیئت خادم الشهدا را داشتیم و تا امروز خدمتگزار بوده ام. بحمدالله روز به روز شاهد گسترش جلسات در دانشگاه و انس گرفتن دانشجویان با هیئت و معارف اهل بیت هستیم. کارکرد ها و تأثیرات هیئت فوق العاده است و از لحاظ روانشناسی می توانم قاطعانه عرض کنم دانشجویان هیئتی از شادترین و بانشاط ترین دانشجویان می باشند و این از برکات نگاه اباعبدالله الحسین(ع) به هیئت ها است که توانسته است بیشترین جذب را داشته است.

1

3

چشمه سار: به نظر می رسد محیط برخی دانشگاه ها دچار سیاست زدگی و برخی دیگر نیز دچار رخوت و بی اعتنایی نسبت به امورمهم کشور است چطور می توان این فضای دو قطبی از بی اعتنایی تا سیاست زدگی و این افراط و تفریط را به تعادل و آنچه که رهبر انقلاب مدنظر شان است نزدیک کرد؟

این سوال حاوی نکته ی بسیار مهم و ظریفی است. به تعبیر مقام معظم رهبری بسیج سیاسی است اما سیاست زده و سیاسی کار نیست و از طرفی اهل افراط و تفریط نیست. به نظر بنده راه برون رفت از افراط و تفریط و سیاست زدگی، ایجاد و تقویت بصیرت است. همچنین ما باید همیشه و در همه حال گوش به فرمان و تابع ولایت فقیه باشیم تا به انحراف کشیده نشویم. ملاک و معیار ما باید اندیشه و سخنان امام راحل (ره) و ولی فقیه زمانمان حضرت امام خامنه ای (حفظه الله تعالی) باش. اگر فرهنگمان فرهنگ بسیجی شد می توانیم این راه سخت و پر پیچ و خم را صحیح و سالم بپیماییم.

چشمه سار: و سخن پایانی
از خداوند متعال می خواهیم ما را از اصحاب آخر الزمانی حضرت بقیه الله الاعظم (عج) قرار دهد و وجود نازنین علمدار رشید انقلاب حضرت امام خامنه ای (مد ظله العالی) را تا ظهور حضرت مهدی موعود حفظ فرماید. از فرصتی که در اختیار بنده قرار دادید بسیار ممنون و سپاسگزارم و شما را به خدای منان می سپارم.

*****
در یک جمع‏ بندى، خصوصیات دانشجوى واقعى و مطلوب را مى ‏توان از دیدگاه مقام معظم رهبرى چنین بیان کرد :
«به نظر من، جوانان انقلابى دانشگاه چون بحث دانشجو را داریم سعى کنند خوب درس بخوانند خوب فکر و معرفتشان را بالا ببرند. سعى کنند در محیط خودشان اثر بگذارند فعال باشند نه منفعل. روى محیط خودشان اثر فکرى و روانى بگذارند این شدنى است. یک جوان گاهى اوقات مى‏تواند مجموعه پیرامون خودش را کلاس، استاد و دانشگاه را زیر تأثیر شخصیت معنوى خودش قرار بدهد. البته این کار با سیاسى کارى به دست نمى‏آید با معنویت به دست مى‏آید با صفا به دست مى‏آید با استحکام رابطه با خدا به دست مى‏آید.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها