چاپ این خبر
کد خبر : 64797
۱۰:۵۰ ب.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۵/۰۹/۱۸
مدیر شبکه بهداشت و درمان خوانسار در جمع اصحاب رسانه؛

تعداد مبتلایان به ایدز در خوانسار از انگشتان یک دست کمتر است/ آموزش و اطلاع رسانی ارکان اصلی اقدامات پیشگیرانه برای کنترل ایدز

قیصری گفت: در سه ماهه اول سال ۹۵ بر اساس آمار در ایران ۱۶ درصد از زنان و ۸۴ درصد از بین مردان با بیماری ایدز شناسایی شده اند و این آمار به نسبت سال های ۸۳ تا ۹۴ از هشت درصد به ۴۱ درصد افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار، مدیر شبکه بهداشت و درمان خوانسار در نشست خبری که پیش از ظهر امروز در شبکه بهداشت و درمان خوانسار برگزار شد با اشاره به شعار هفته پیشگیری از بیماری ایدز اظهار کرد: این بیماری در خوانسار بسیار محدود و کنترل شده است و تعداد افراد مبتلا به این بیماری در شهرستان از انگشتان یک دست نیز کمتر است.

مسعود قیصری با بیان این که افراد مبتلا به ایدز پس از انجام تست های تشخیصی به مراکز مشاوره در اصفهان راهنمایی می شوند گفت: ایدز یک بیماری با دوره کمون ۱۵ ساله است و نحوه انتقال آن از طریق خون و فراورده های خونی است.

وی با تاکید بر لزوم رعایت اصول بهداشتی به ویژه در مراکزی مانند آرایشگاه ها و دندانپزشکی های تجربی تصریح کرد: این بیماری هم چنین از طریق سرنگ های آلوده و یا روابط جنسی نامشروع منتقل می شود و سیستم ایمنی بدن را مختل می کند.

وی افزود: در سه ماهه اول سال ۹۵ بر اساس آمار در ایران ۱۶ درصد از زنان و ۸۴ درصد از بین مردان با بیماری ایدز شناسایی شده اند و این آمار به نسبت سال های ۸۳ تا ۹۴ از هشت درصد به ۴۱ درصد افزایش یافته است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان خوانسار مبتلایان به بیماری ایدز در استان اصفهان را ۷۲۱ نفر اعلام کرد و گفت: این بیماری دارای یک دوره نهفته تحت عنوان دوره پنجره است که به هیچ یک از تست های تشخیصی اولیه پاسخ نمی دهد.

این پزشک به اقدامات شبکه بهداشت برای انجام تست های تشخیصی اولیه بیماری در خوانسار نیز اشاره کرد و افزود: مقرر شده است تا با تجهیز مراکز روستایی و شهری شهید منتظری و شریعتی در خوانسار، این دو مرکز به انجام تست های تشخیصی ایدز اختصاص داد شوند.

قیصری اصلی ترین مسئله در بیماری ایدز را پیشگیری بیان کرد و ادامه داد: با پیشرفت های علمی انجام شده این بیماری در مراحل اولیه تا حدود زیادی قابل کنترل و بر اساس برنامه پیش بینی شده سازمان جهانی بهداشت، بیماری ایدز تا سال ۲۰۳۰ قابل کنترل و ریشه کن شدن است.

وی آموزش و اطلاع رسانی را از ارکان اصلی کنترل ویروس ایدز دانست و گفت: بر اساس برنامه ریزی انجام شده باید ۹۰ درصد افراد آلوده تا پایان سال ۹۸ شناسایی شوند و ۹۰ درصد آنها نیز تحت درمان قرار گیرند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان خوانسارهزینه های مربوط به تست های اولیه تشخیص بیماری را رایگان اعلام کرد و ادامه داد: البته در مراحل پیشرفته تشخیص و آزمایش هزینه هایی از بیمار دریافت می شود.

وی خاطر نشان کرد: ۲۳ درصد از جمعیت در سنین ۲۶ تا ۳۰ سال بیشترین آمار ابتلا به این بیماری را به خود اختصاص داده اند.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها