چاپ این خبر
کد خبر : 65166
۳:۰۰ ب.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۵/۰۹/۲۵
در نشست خبری پلیس‌های تخصصی استان مطرح شد

افزایش ۱۱۵ درصدی جرائم در فضای مجازی/ شاخص ۹۹ درصدی کشف قتل در اصفهان/ بنایی برای بازگشایی چایخانه‌ها نداریم

انهدام ۱۰۳ باند سرقت و جرائم، افزایش ۹۶ درصدی دستگیری محکومان غائب و فراری، برخورد با زمین‌خواران، به صدا درآمدن زنگ خطر تصادفات منجر به فوت در استان، جزییات بازگشایی مجدد چایخانه‌ها و میزان جرائم در فضای مجازی ازجمله محورهای بود که توسط پلیس‌های تخصص استان در جمع اصحاب رسانه مطرح شد.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از صاحب نیوز، رئیس پلیس آگاهی استان اصفهان پیش از ظهر امروز در نشست خبری پنج رئیس پلیس تخصصی استان اصفهان با اصحاب رسانه اظهار کرد: با راه‌اندازی آزمایشگاه سیار جنایی مجهز به انواع آزمایشگاه‌ها در حوزه کشف و بررسی علمی جرائم گام‌های خوبی برداشته‌ایم.

سرهنگ ستار خسروی با اشاره به آمار ۶۰ درصدی کشفیات پلیس آگاهی استان گفت: با تلاش همکاران، تحرکات مجرمان حرفه‌ای را قبل از ارتکاب به جرم شناسایی و خنثی می‌کنیم.

* کاهش صددرصدی سرقت‌های مسلحانه در استان

وی در خصوص اقدامات ویژه پلیس اصفهان در کنترل جرائم خشن، اظهار کرد: با منکوب کردن سارقان مسلح در اصفهان و عدم اجازه به تحرک به آنان صد در صد سرقت‌های مسلحانه در استان به صفر رسیده است.

رئیس پلیس آگاهی استان اصفهان بابیان اینکه امروز مجرمان جرائم خشن در اصفهان احساس ناامنی می‌کنند، گفت: بیش از ۱۰۳ باند سرقت و جرائم دیگر در سطح استان منهدم شده‌اند که ۱۱ باند از این تعداد در حوزه منطقه‌ای و کشوری فعالیت داشته‌اند، انهدام باند سرقت مسلحانه احشام در شرق اصفهان، باند سرقت از طلافروشی‌های استان و باند سارقان محموله فرش کاشان در شاهین‌شهر اصفهان نمونه‌ای از این اقدامات بوده است.

سرهنگ خسروی با اشاره به افزایش ۹۶ درصدی دستگیری محکومین غائب و فراری در ۹ ماهه سال جاری، خاطرنشان کرد: بیش از ۲۰۰ نفر در این مقوله با همکاری خوب پلیس آگاهی با دستگاه قضایی دستگیرشده‌اند.

وی با اظهار بر اینکه در ۹ ماهه سال جاری بیش از ۸۰ درصد جرائم در اصفهان کشف‌شده است، گفت: با تلاش مأموران پلیس اصفهان فاصله زمانی وقوع جرم تا کشف جرم را کاهش داده‌ایم.

رئیس پلیس آگاهی استان اصفهان کشف اموال مسروقه را یکی از راهبردهای پلیس آگاهی استان در سال جاری عنوان کرد و افزود: در ۹ ماهه سال جاری چهر درصد کاهش وقوع سرقت در استان و پنج درصد افزایش کشفیات را رقم‌زده‌ایم.

سرهنگ خسروی با اشاره به مقوله زمین‌خواری و برخورد با این پدیده شوم، اظهار کرد: بیش از ۹۹۴ هزار و ۴۰۰ مترمربع اراضی دولتی را از چنگال زمین‌خواران خارج کردیم.

وی برخورد با رباخواران را یکی دیگر از طرح‌های پلیس آگاهی استان بیان کرد و گفت: ارزش ریالی پرونده‌های بررسی‌شده در این حوزه بیش از ۱۲٫۸ میلیارد تومان بوده است که افراد دخیل در این پیوندها را دستگیر و به مجامع قضایی معرفی کرده‌ایم.

رئیس پلیس آگاهی استان اصفهان با اشاره به افزایش چهاردرصدی کشفیات در حوزه قاچاق کالا و ارز در سال جاری نسبت به مدت مشابه، اظهار کرد: در پرونده‌های بالای یک‌صد میلیون تومان ۸۸ درصد و در پرونده‌های بالای ۵۰۰ میلیون تومان ۱۵۰ درصد رشد کشفیات داشته‌ایم، ضمن اینکه ارزش ریالی کشفیات در حوزه قاچاق و کالا ۸۷ درصد افزایش‌یافته است.

سرهنگ خسروی با اشاره به شناسنامه‌دار کردن انبارها توسط پلیس در راستای مبارزه با قاچاق کالا و ارز، گفت: در هفته گذشته ۴۰ گروه عملیاتی پلیس در چهار شهرستان اصفهان، شاهین‌شهر، دولت‌آباد و فلاورجان با انجام اقدامات قبلی اطلاعاتی، انبارهای نگه‌داری کالاها بررسی و بیش از چهار میلیارد تومان کالای تقلبی و مشکل‌دار شناسایی و برخورد شد.

وی بابیان اینکه درمجموع جرائم جنایی و قتل‌ها با ۱۳ درصد کاهش در سال جاری مواجه بوده‌ایم، اظهار کرد: درزمینهٔ شاخص کشف قتل‌ها ۹۹ درصد بوده است وبر اساس تحلیل‌های انجام‌گرفته شده بر روی قتل‌های انجام‌شده مشخص‌شده است که ۵۶ درصد با سلاح سرد، ۳۲ درصد با سلاح گرم و ۱۲ درصد با روش‌های دیگر به وقوع پیوسته است.

رئیس پلیس آگاهی استان اصفهان ادامه داد: ۳۶ درصد قتل‌ها به‌صورت اتفاقی و عصبانیت‌های آنی بوده است، ۲۱ درصد درنتیجه اختلافات خانوادگی و ۴۳ درصد مربوط به سایر انگیزه‌ها بوده است.

سرهنگ خسروی با اشاره به نقش شبکه‌ای مجازی در بروز جرائم، گفت: ۵۳ درصد فرار از منازل به دلیل القائات و مشکلات موجود در فضای مجازی بوده است.

* قتل راننده به خاطر ۲۰ هزار تومان!

وی با اشاره به قتلی که در نجف‌آباد اصفهان روی‌داده بود، خاطرنشان کرد: دو نفر در حین آتش زدن خودرویی دستگیرشده بودند که بعداً مشخص شد برای مقدار ناچیزی پول در حد ۲۰ هزار تومان اقدام به قتل راننده خودرو کرده بودند.

وی همچنین از خودکشی نوجوانی ۱۱ ساله دریکی از شهرستان‌های اصفهان در روز گذشته خبر داد که متأثر از بازی‌های رایانه‌ای اقدام به حلق‌آویز کردن خود از میله بارفیکس کرده بود.

رئیس پلیس آگاهی استان اصفهان بابیان اینکه برخورد با جعل و کلاه‌برداری در دستور کار جدی پلیس آگاهی است، گفت: در سال جاری در حوزه جعل که بیشتر درزمینهٔ اوراق بهادر و اسناد مالکیت ۱۰ درصد افزایش و در کلاه‌برداری ۵۹ درصد با رشد جرم روبرو بوده‌ایم.

* باند کلاه‌بردار چهار نفرِ در فردیس کرج بازداشت شدند

سرهنگ خسروی با اشاره به تذکرهای متعدد درزمینهٔ مراقبت افراد از کلاه‌برداری از آنان به شیوه برنده شدن در جایزهای مختلف و کشیده شدن پای دستگاه‌های عابر بانک، گفت: روز گذشته باندی چهار نفرِ توسط مأموران پلیس آگاهی اصفهان که با هفت حساب جعلی اقدام به کشیدن مردم پای عابر بانک شده بوده و از آنان کلاه‌برداری می‌کردند در فردیس کرج خبر داد.

 * زنگ خطر تصادفات منجر به فوت در استان به صدا در آمده است

رئیس پلیس راهور استان اصفهان آموزش همگانی را محور اصلی و دستور کار ابلاغی از طرف فرماندهی استان به این پلیس اظهار کرد و گفت: با این رویکرد کارشناسان پلیس به سازمان‌ها، شرکت‌ها و مساجد مراجعه و مردم را در مقاطع مختلف برای پیشگیری از تخلفات و تصادفات آگاه‌سازی انجام می‌دهند.

سرهنگ رضا رضایی با شاره به آلودگی هوا در اصفهان، اظهار کرد: سازمان‌های مختلفی در این حوزه برای کاهش آلودگی هوا اقدام به فعلیت‌هایی می‌کنند و پلیس راهور نیز در این زمینه اقدام به برخورد جدی با خودروهای دودزا و خودروهای فاقد معاینه فنی کرده است.

وی از افزایش نقاط برخورد با موتورسوار متخلف از ۱۰ نقطه به ۲۰ نقطه خبر داد و گفت: با راه‌اندازی دوربین‌های ثبت تخلف ورود موتورسیکلت‌ها به بزرگراه‌ها و در تقاطع‌ها که تا پایان سال به ۷۰۰ عدد خواهد رسید جرائم موتورسیکلت‌سواران متخلف به‌مانند خودروها ثبت و اعمال می‌شود.

رئیس پلیس راهور استان اصفهان با اشاره به بارش نزولات آسمانی در هفته‌های اخیر اظهار کرد: تصادفات در جاده‌های درون و برون‌شهری استان با افزایش ۱۰۰ درصدی مواجه شده است.

سرهنگ رضایی گفت: بر اساس آمار پزشکی قانونی در هشت ماه سال جاری درمجموع در استان با کاهش پنج‌درصدی تصادفات روبرو بوده‌ایم.

وی بابیان اینکه در تصادفات منجر به فوت در استان با زنگ خطری جدی مواجه هستیم، اظهار کرد: تصادفات منجر به فوت راکبان موتورسوار در استان افزایش پیداکرده است چراکه ۵۲ درصد تصادفات منجر به فوت در استان مربوط به موتورسواران و ۳۰ درصد مربوط به عابران پیاده است.

* خواب‌آلودگی و خستگی دلیل بیشتر تصادفات منجر به فوت

رئیس پلیس‌راه استان اصفهان با اشاره به آغاز طرح زمستانی پلی راه از ۱۷ آذرماه اظهار کرد: در ۹ گردنه برف‌گیر و صعب‌العبور با ۱۱۷ اکیپ ثابت حاضر خواهیم بود و این جدای از حضور نیروهای پلیس در سایر نقاط استان اصفهان است.

سرهنگ حسین پور قیصری بابیان اینکه پلیس‌راه روستایی پلیس‌راه استان برای دومین سال رتبه برتر در کاهش تصادفات منجر به فوت در سطح کشور را دریافت کرده است، گفت: خواب‌آلودگی و خستگی دلیل بیشتر تصادفات منجر به فوت در استان بوده است.

وی با اشاره به میزان تصادفات منجر به فوت هشت ماه سال جاری بر اساس گزارش‌های پزشکی قانونی اظهار کرد: در تصادفات منجر به فوت دو درصد با افزایش روبرو بوده اسم ولی درمجموع تصادفات با کاهش هشت‌درصدی روبرو بوده‌ایم.

* فعلاً بنایی برای بازگشایی چایخانه‌ها نداریم

رئیس پلیس امنیت عمومی استان اصفهان بابیان اینکه در ۹ ماهه سال جاری ۱۵ درصد نظارت‌ها و برخورد با تخلفات افزایش رشد داشته است، اظهار کرد: درگذشته طرح‌های امنیت اخلاقی و گشت‌های ارشادی به‌صورت مقطعی انجام می‌گرفته است ولی در هفت‌ماهه اخیر این گشت‌ها به‌صورت ثابت به انجام مأموریت می‌پردازند و در تلاش هستیم تا همین روند ادامه پیدا کند.

سرهنگ اکبر عاصمی با اشاره به برخورد جدی پلیس استان با باندهای اراذل‌واوباش، گفت: امروز با مجموع اقدامات پلیس اصفهان شاهد عدم تحرکات باندهای اراذل‌واوباش هستیم.

وی از تعطیل کردن ۱۲ کلاس با عنوان «عرفان» در ۹ ماهه سال جاری خبر داد و توضیح داد: این کلاس‌ها بدون پشتوانه دینی و علمی و باهدف کلاه‌برداری و سوءاستفاده انجام می‌گیرد ضمن اینکه خانم‌ها بیشترین هدف آن‌ها هستند.

رئیس پلیس امنیت عمومی استان اصفهان ادامه داد: سوءاستفاده مالی و القا افکار انحرافی عمده تلاش این‌گونه کلاس‌ها است که درزمینهٔ دستگیری هم لیدرها و گردانندگان مورد دستگیری قرارگرفته‌اند.

سرهنگ عاصمی در پاسخ به سؤال خبرنگاری در خصوص شایعه بازگشایی مجدد چایخانه‌ها در استان، اظهار کرد: تعطیلی این اماکن که اقدام به سرو قلیان می‌کردند برحسب قانون مصوب مجلس پیرامون استعمال مواد دخانی در اماکن عمومی و درخواست اداره بهداشت و دستور قضایی انجام گرفت و فعلاً بنایی برای بازگشایی آن‌ها وجود ندارد مگر اینکه محاکمی که تصمیم به تعطیل کردن آن‌ها گرفته بودند چیز دیگر دستور دهند.

* افزایش ۱۱۵ درصدی جرائم در فضای مجازی در استان/ با بیشترین جرائم در فضای مجازی آشنا شوید

رئیس پلیس فتای استان اصفهان با اشاره به فعال بودن ۱۲۰ میلیون قطعه سیم‌کارت از ۱۷۰ میلیون سیم‌کارت موجود در کشور اظهار کرد: این آمار نشان می‌دهد که تلفن همراه ۱۲۰ درصد در جامعه نفوذ داشته است.

سرهنگ سید مصطفی مرتضوی بابیان اینکه برای نخستین بار میزان استفاده از اینترنت همراه از اینترنت ثابت پیشی گرفته است، گفت: متأسفانه درزمینهٔ دانش عمومی استفاده از فضای مجازی با کاستی‌هایی مواجه هستیم.

وی با اشاره به افزایش ۱۱۵ درصدی جرائم در فضای مجازی در مدت هشت‌ماهه سال جاری، هشدار داد: اگر افراد در این زمینه مراقبت نداشته باشند با مشکلات فردی و اجتماعی زیادی روبرو خواهند شد.

رئیس پلیس فتای استان اصفهان بابیان اینکه ۱۰۵ درصد این جرائم را کشف کرده‌ایم، تأکید کرد: پیشگیری بهتر از انجام هر کار دیگری است.

سرهنگ مرتضوی با اشاره به اخذ رتبه اول پلیس فتای اصفهان در ۶ ماهه اول سال جاری بین پلیس‌های فتای کشور اظهار کرد: مزاحمت، برداشت‌های غیرمجاز از حساب‌های بانکی، کلاه‌برداری، هتک حیثیت، انتشار فیلم خصوصی به ترتیب بیشترین آمار جرائم فضای مجازی استان را تشکیل می‌دهند.

وی بابیان اینکه در ۹۵ درصد وقوع جرائم در بین کاربران زیر ۱۷ سال رخ‌داده است، تأکید کرد: خانواده‌ها می‌توانند نقش تأثیرگذاری در کاهش این موضوعات داشته باشند.

رئیس پلیس فتای استان اصفهان مقابله باعرضه کالای قاچاق در فضای مجازی، مقابله با فسادهای اخلاقی و شبکه‌های مستهجن، مبارزه با مکاتب شیطانی و فرق ضاله و مقابله با صفحات قمار و شرط‌بندی در فضای مجازی را ازجمله طرح‌های تخصصی پلیس فتا استان اصفهان اظهار کرد.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها