چاپ این خبر
کد خبر : 65307
۱:۰۰ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۵/۰۹/۲۸

ما به دنبال قدرت هستیم و تنها راه کسب قدرت حضور در انتخابات است/ هدف ما از تشکیل حزب کسب قدرت است

محمدرضا عارف: حضور در همه صحنه ها تحت هر شرایطی تکلیف و وظیفه ما است و برای اینکار باید قدرت داشته باشیم براین اساس و با توجه به قانون، کسب قدرت از طریق صندوق های رای امکان پذیر است و ما در این راه با مشکلات زیادی روبرو هستیم.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از ندای اصفهان، بعد از ظهر روز (شنبه) محمد رضا عارف به دعوت بنیاد امید ایرانیان در دانشگاه اصفهان به ایراد سخن پرداخت؛
وی ضمن تبریک هفته وحدت به عنوان رمز پیروزی انقلاب گفت: امام در مبارزات خود به‌خصوص از خرداد ۴۲ روی کلمه وحدت تاکید داشتند براین اساس مبانی نظری مشخصی این جهت گیری را مبتنی بود، که مهمترین آن وحدت اسلام است.

عارف در ادامه تاکید کرد: اتکا به آرمان ها و ارزش های انقلاب و قانون اساسی و توجه به بافت جمعیتی کشور به عنوان محملی برای وحدت می باشد و پیروزی انقلاب جایگاه متمایزی از سایر انقلاب‌ها داشت و علیرغم مخالفت‌هایی که با آن شد باز توانستیم راه صحیح را ادامه دهیم.
رییس فراکسیون امید مجلس در ادامه یادآور شد: امروز امت اسلامی بیش از هر زمان به وحدت نیاز دارد براین اساس احساس می شود که با نگاه کلیدی انقلاب، یعنی «وحدت» همه مشکلات از جمله داعش، قابل حل است و کلیدش در دست ایران است و در منطقه هیچ رویدادی نمی تواند بدون نظر ایران ساماندهی شود.

وی در ادامه افزود: ما بر این باوریم که جریان اصیل اصلاح طلب اگر بخواهد نقش خود را خوب انجام دهد باید وحدت خود را حفظ کند فلذا امروز روز وحدت حوزه و دانشگاه و شهادت شهید مفتح است.

رییس فراکسیون امید در ادامه تصریح کرد: نگاهی که امام به دانشگاه و حوزه داشت ارزشی و دقیق بود و امام این دو را هم تراز و به عنوان دو بال اصلی انقلاب تلقی می کردند.

عارف در ادامه خاطرنشان کرد: در پیام‌هایی که امام می فرستادند عموما به این دو قشر تاکید می کردند و به نتیجه رساندن مبارزات خود را در گرو وحدت این دو بال می دانستند.

وی در ادامه افزود: ما در اواسط دهه ۸۰ با جمع بندی که از عملکرد جریان اصلاحات داشتیم خلا یک اتاق فکر یا یک نهاد غیر حزبی که بتواند روی راهبردها کار کند را احساس کردیم براین اساس ابتدا بنیاد باران را تشکیل دادیم که جهت گیری آن اصلاح دستاوردهای ۸ ساله دولت اصلاحات بود.

عارف در ادامه افزود: رویکرد کلی ما استفاده از مدیران ارشد دوران اصلاحات بود فلذا با توجه به اینکه سرمایه اصلی کشور جوانان هستند و در اثر اینکه آن ها نمی توانستند نقش محوری داشته باشند گلایه داشتند، در نتیجه بنیاد امید ایرانیان تشکیل شد و برای هر دو نهاد در اساس نامه پیش بینی شد که فعالیت حزبی نکنند.

این نماینده مجلس در ادامه ابراز کرد: بنیاد امید ایرانیان شعار اصلی خود را اخلاق، عقلانیت و خرد جمعی قرار داد و حرکات سنجیده و خوبی را دنبال کرد و باتوجه به اینکه از زمان اصلاحات نتوانسته بودیم جوانان را در سطوح مختلف مدیریتی تربیت کنیم، هدف ما در کنار داشتن برنامه ای راهبردی در بنیاد، توجه به چالش های کشور بود که بتوانیم برای هر گروهی راهکار ارایه کنیم.

عارف در ادامه اذعان کرد: مهمترین چالش امروز دنیا آب است که ما در این بحران جزء چند کشور اول هستیم براین اساس باید به طور جدی با آن برخورد کنیم و یکی از اولویت های همه نهاد های اصلاح‌طلب را بحران آب می دانیم فلذا در فراکسیون امید مجلس هم به آب اهمیت زیادی دادیم و این امر به عزم ملی نیاز دارد.

وی ضمن تشکر از شورای هماهنگی جبهه اصلاحات به تحلیل روند دهه ۹۰ پرداخت و گفت: . ما در سالهای آخر دهه ۸۰ و یکسال اول دهه ۹۰ با بحث های جدی و چالشی روبرو بودیم. باتوجه به اینکه جریان اصلاحات از ریشه دارترین جریانات انقلاب است، بدون اینکه بخواهیم رقبا را نفی کنیم به عنوان جریانی اصیلنمیتوانیم بی تفاوت باشیم.

این نماینده مجلس در ادامه افزود: حضور در همه صحنه ها تحت هر شرایطی با هدف خدمت و انجام تکلیف و وظیفه ما است و برای اینکار باید قدرت داشته باشیم براین اساس و با توجه به قانون، کسب قدرت از طریق صندوق های رای امکان پذیر است و ما در این راه با مشکلات زیادی روبرو هستیم.

وی در ادامه افزود: در شرایطی که نتیجه اقدامات بعضی ها تند و افراطی بود و بخشی از مشکلات ما ناشی از حاکمیت تمامیت خواهی رقیب ما و برچسب هایی که به ما می‌زد بود، ما راهبرد را حضور قرار دادیم.

عارف ادامه داد: ما در جلسات مختلف به این نتیجه رسیدیم که باید به میدان بیاییم و برای کسب قدرت و پیروزی شعاری را انتخاب کردیم که در یک حرکت گام گام و ندادن بهانه به رقبایی که همه امکانات را در اختیار دارند به پیشبرد اهدافمان کمک کند.

رییس فراکسیون امید در ادامه تبین کرد: ما قبلا ضربه ای از تفرقه خورده بودیم که به خاطر عدم اجماع محکوم به شکست شدیم و در ادامه کار برای سال ۹۰ راهبردهایی ارایه کردیم.

وی ضمن اشاره به راهبردهای انتخاباتی بنیاد باران اذعان کرد: تلاش برای حاکمیت ارزش ها و قانون مداری، تاکید بر اجرایی شدن تمام اصول قانون اساسی، تلاش جهت رشد و پیشرفت کشور و پرهیز از تخریب رقیب از جمله برنامه های ما هستند که خوشبختانه اصلاحات در زمینه تلاش برای رشد کشور دست برتر دارد.

عارف ادامه داد: گام بعدی ما اسفند ۹۴ بود که برای اولین بار کلید انتخابات مجلس را تقریبا دوسال قبل از انتخابات مجلس زدیم و در مهر ۹۲ رسما کلید انتخابات اسفند ۹۴ را زدیم.

این نماینده مجلس ضمن تشکر از همه مردمی که گام دوم را محکم تر از گام اول برداشتند افزود: تلاش ما درجهت افزایش مشارکت مردم است و ما هیچ‌وقت دنبال مشارکت حداقلی نبودیم، همچنین تلاش در جهت همگرایی جبهه اصلاحات داریم براین اساس احزاب مختلف با ما اختلاف نظر دارند اما اختلاف نظرها در مقایسه بااشتراک ها قابل ذکر نیست.

وی در ادامه هشدار داد: باید از هر حرکتی که اختلاف را تشدید می کند پرهیز کرد و فرماندهی و مدیریت واحد یا وحدت کامل در جبهه اصلاحات باید صورت گیرد چراکه این وحدت باید باعث تقویت اعضا شود بنابراین باید از هر نوع تکروی پرهیز کرد چراکه فلسفه تشکیل حزب کسب قدرت است.
وی در ادامه تاکید کرد: در انتخابات، شناسایی نامزدهای شایسته و نیروهای کارآمد نقش مهمی دارد و برای این کار لازم است افرادی که با جبهه اصلاحات قرابتی ندارند را نیز جذب نمود که با تکیه بر دو روش جذب افراد وابسته به احذاب مختلف و جذب افراد تاثیرگذار شورای عالی سیاست گذاری را تشکیل دادیم.

عارف ضمن ابراز امیدواری برای حضور جبهه اصلاحات در انتخابات آینده خاطرنشان کرد: باید در انتخابات شوراها برای جوانان و زنان سهم ویژه ای در نظر بگیریم و در این راستا یک گروه قوی تعامل تشکیل شده که در جریانات همسو را به سمت مشارکت پرشور می کشاند.

وی در رابطه انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: در مورد ریاست جمهوری ما به کاندیدای واحد می رسیم و سعی می کنیم به طور طبیعی این اتفاق رخ دهد و همه ما را حمایت کنند.

عارف در پایان افزود: در مورد فراکسیون امید که متهم می شد به فراکسیونی که تجربه کار مجلسی ندارد الان با یک فراکسیون تاثیر گذار مواجه هستیم و کارها تقسیم می شود براین اساس نمایندگان شما در مجلس خوب عمل کردند و دوستان ما از نقش اصلی نظارتی غافل نبودند بنابراین شعار اصلی ما آرامش است که با برگزاری جلسات و تذکر دوستانه امکان پذیر است.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها