چاپ این خبر
کد خبر : 65346
۱۲:۰۰ ب.ظ - دوشنبه ۱۳۹۵/۰۹/۲۹

کشته شدن ۵۷ خبرنگار در سال ۲۰۱۶ در سراسر جهان

گزارشگران بدون مرز در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد که حداقل ۵۷ خبرنگار در سال ۲۰۱۶ میلادی در سراسر جهان در حین انجام وظیفه جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از تسنیم،  گزارشگران بدون مرز امروز دوشنبه اعلام کرد که طی سال ۲۰۱۶ میلادی حداقل ۵۷۷ خبرنگار در سراسر جهان کشته شده‌اند.

این گزارش افزود: ۱۹ خبرنگار به تنهایی در سوریه کشته شده‌اند و ۱۰ خبرنگار نیز در افغانستان و ۹ خبرنگار در مکزیک و ۵ نفر نیز در عراق جان باخته‌اند.

در سال ۲۰۱۵ میلادی نیز بیش از ۶۷ خبرنگار در مناطق مختلف جهان جان خود را از دست داده بودند. این مساله ظاهرا نشان می دهد که خبرنگاران از کشورهایی که به شدت خطرناک بوده به خصوص سوریه، عراق، لیبی، یمن، افغانستان و بروندی، گریخته‌اند.

این گزارش افزود: خارج شدن خبرنگاران از این کشورهای جنگ زده و بحرانی، دسترسی به اطلاعات و اخبار را با چالش و شکاف بزرگی روبرو کرده است.

۹ وبلاگ نویس و ۸ نفر از کارکنان رسانه‌ای نیز امسال کشته شده‌اند. در کشورهایی مثل مکزیک، اقدامات خشن و تروریستی علیه خبرنگاران و روزنامه نگاران موجب خودسانسوری شده است.

در افغانستان، هر ۱۰ خبرنگاری که به قتل رسیده‌اند، عمدا به خاطر شغل و حرفه هدف حمله قرار گرفته اند. ۷ خبرنگار از جمله ۳ زن در یک حمله انتحاری به یک دستگاه مینی بوس در ماه ژانویه کشته شدند. طالبان مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است. این مینی بوس خبرنگاران شبکه تلویزیونی خصوصی طلوع را منتقل می کرد.

یمن که بیش از ۷ هزار غیر نظامی در آن بر اثر تجاوز رژیم آل سعود در ماه های گذشته به خاک و خون کشیده شده اند، یک نقطه تاریک دیگر برای فعالیت خبرنگاران بوده و در سال ۲۰۱۶ میلادی بیش از ۵ خبرنگار در این کشور کشته شده اند.

گزارشگران بدون مرز پیش از این نیز اعلام کرد: تعداد خبرنگاران بازداشت شده در سال ۲۰۱۶ میلادی در سراسر جهان با افزایش روبرو شده و ترکیه با بازداشت بیش از ۱۰۰ خبرنگار و فعال رسانه ای بیشترین نقش را در این رشد داشته است.

این گزارش افزود: هم اکنون بیش از ۳۴۸ خبرنگار در سراسر جهان در بازداشت هستند که ۶ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها