چاپ این خبر
کد خبر : 65496
۹:۰۰ ق.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۵/۱۰/۲
هشدار حاتمي‌كيا جدي گرفته نشد؛

هالیوود با جورج کلونی وارد سوریه شد؛ سینمای ما خواب است!

درست چند روز پس از آزادسازی شهر حلب از دست تروریست‌های مورد حمایت امریکا در سوریه جورج کلونی، بازیگر و کارگردان هالیوود روز گذشته اعلام کرد در حال برنامه‌ریزی برای ساخت فیلمی بلند درباره نیروهای بی‌طرف و داوطلب مردمی سوریه است.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از جوان، چندی پیش حجت‌الله ایوبی در اظهارنظری جنجالی مدعی شده بود سینمای ایران و هالیوود دو جریان اصلی سینما در جهان هستند و حالا می‌توان این مطالبه را از رئیس سازمان سینمایی داشت که امریکایی‌ها کار را شروع کردند، شما چه زمانی بسم‌الله می‌گویید؟

خبر تولید فیلمی درباره جنگ سوریه را باید ورود سینمای هالیوود برای ارائه روایتی امریکایی از این منازعه چند ساله دانست و دست گذاشتن بر موضوعی که از آن با عنوان کلاه سفیدهای جنگ سوریه یاد می‌شود، نشان می‌دهد فیلمساز قصد دارد روی کشتار غیرنظامیان در این منازعه تمرکز کند.  نگاه به جنگ از دریچه موضوعات انسانی مسئله‌ای است که هالیوود تجربه زیادی در آن دارد. با اینکه طی سال‌های اخیر کشتار غیرنظامیان از سوی دو رژیم دست‌نشانده امریکا در فلسطین و یمن به امری عادی تبدیل شده و با سانسور خبری رسانه‌های غربی مواجه می‌شود حالا هالیوود قصد دارد مبتنی بر همان شیوه همیشگی خود یعنی تاریخ‌سازی از راه سینما نگاه افکار عمومی را از اصل ماجرا منحرف کند.

هشدار حاتمی‌کیا جدی گرفته نشد
همزمانی خبر ساخته شدن فیلمی درباره قربانیان غیرنظامی در سوریه با آزادسازی شهر حلب از دست تروریست‌های مورد حمایت غرب را نباید بی‌ارتباط با یکدیگر دانست. جورج کلونی حتماً تمام تلاش خود را به خرج خواهد داد تا در این فیلم به سود منافع غرب حقایق را تحریف کند و از بشار اسد و حامیانش چهره‌ای ضد انسانی ترسیم کند. در واقع مأموریت هالیوود برای تصویر‌سازی از ماجرای سوریه کلید خورده است و سؤال مهم اینجاست که سینمای ایران در برابر این رخداد مهم چه فکری کرده است.
سال گذشته ابراهیم حاتمی‌کیا در جریان برگزاری جشنواره‌ای موسوم به مدافعان حرم از این مسئله سخن گفت که جنگ سوریه احتیاج به تصویرسازی دارد. سخنان حاتمی‌کیا از این مسئله ناشی می‌شد که احتمالاً مستندهایی که درباره جنگ سوریه مشاهده کرده است، به نظر او تصویر کامل و دقیقی از واقعیات صحنه جنگ سوریه ارائه نمی‌دهد. حرف‌های حاتمی‌کیا را کسی جدی نگرفت، حتی رئیس سازمان سینمایی دولت یازدهم.

سینمای ایران کی وارد عمل می‌شود؟
چندی پیش سخنان حجت‌الله ایوبی درباره جایگاه سینمای ایران در جهان بازتاب‌ها و واکنش‌های زیادی به دنبال داشت. ایوبی مدعی شده بود که سینمای ایران و هالیوود دو جریان اصلی سینمایی در جهان هستند. این ادعا با واکنش‌های مطایبه‌آمیزی مواجه شد. حالا و با اعلام خبر ورود هالیوود به تولید اثر درباره سوریه خوب است از رئیس سازمان سینمایی پرسید با اعلام ورود هالیوود، سینمای ایران چه تصمیمی گرفته است؟

نکته دیگر درباره ورود هالیوود به ساخت فیلمی درباره جنگ سوریه این است که هالیوود یکی از سرشناس‌ترین ستاره‌های خود و در واقع یک بازیگر- کارگردان محبوب را مأمور ساخت این فیلم کرده است؛ یک پروژه سفارشی که بی‌شک موضوع آن با افکار و عقاید آقای کلونی مطابقت دارد. این اتفاق را مقایسه کنید با فضا و تلقی سینمای ایران درباره سفارش گرفتن فیلمساز که در ادبیات مرسوم هنری تقریباً مانند فحش تلقی می‌شود.

هالیوود یار همیشگی ایالات متحده
اصولاً هالیوود در تمام دوران نظامی‌گری کشور امریکا در یکصد سال گذشته پا به پای کاخ سفید و البته منافع ملی این کشور گام برداشته و سینماگران امریکایی مانند سربازانی متعهد برای ادای دین به کشورشان قدم به میدان‌های جنگ گذاشته‌اند. حضور هالیوود در جنگ جهانی دوم صرفاً به مباحث مربوط به فیلمسازی محدود نبوده است و سینماگران امریکایی در حد و اندازه نظامیان در جنگ حضور داشته‌اند و برخی از آنان در نبردهای کشورشان حتی جان خود را از دست داده‌اند یا جراحت‌های جدی برداشته‌اند.

برای نمونه لسلی هاوارد، بازیگر فیلم بربادرفته در جریان جنگ دوم جهانی حین عملیات نظامی با یونیفرم نظامی کشته می‌شود. جان فورد، فیلمساز شهیر و بزرگ سینمای کلاسیک امریکا و برنده چهار جایزه اسکار در طول جنگ دوم جهانی به‌عنوان فرمانده‌ در نیروی دریایی ایالات متحده خدمت کرد.

در این زمان، جان فورد دو فیلم مستند برای نیروی دریایی امریکا ساخت و توانست برای فیلم مستند«جنگ میانه‌راه» (۱۹۴۲) و فیلم تبلیغاتی«هفتم دسامبر» (۱۹۴۳) دو جایزه‌ اسکار به‌دست آورد. او یک چشمش را در جنگ از دست داد. چارلی چاپلین فیلم «دوش فنگ» را که درباره یک سرباز ناشی است با مضمون جنگ اول جهانی ساخت. «بورگس مردیت»، ستاره فیلم‌های هالیوود، به عنوان یک افسر روابط عمومی در حمل و نقل هوایی ارتش ایالات متحده خدمت کرد. کلارک گیبل، بازیگر سابق سینما توپچی نیروی هوایی ارتش امریکا بود!

فیلم «خانم مینیور» که در سال ۱۹۴۲ ساخته شد، تجربیات یک زن خانه‌‌دار انگلیسی را در طول جنگ نمایش داد و نقش زن‌ها و مرد‌ها را در جنگ متذکر ‌شد. رئیس‌جمهور روزولت دستور اکران این فیلم را صادر کرد. آکادمی اسکار نیز به پاس خدمت این فیلم به سیاست‌های کلی حکومت، جایزه بهترین فیلم را به آن اهدا کرد.

به درخواست ژنرال«جورج مارشال»، رئیس ستاد ارتش ایالات متحده، فرانک کاپرا، فیلمساز مشهور امریکایی در جریان جنگ دوم جهانی یک مجموعه سریال مستند را به نام «چرا می‌جنگیم» ساخت. این اثر به دستور روزولت در امریکا به نمایش عمومی درآمد و چرچیل نیز دستور نمایش آن را در انگلستان صادر کرد. جیمی استوارت، بازیگر مشهور فیلم‌های آلفرد هیچکاک بعد از هدایت موفق گروه بمب‌افکن خود در یک حمله بزرگ هوایی در فرانکفورت آلمان در ۱۹۴۴ ارتقای درجه گرفت.

اینها تنها بخشی از حضور جدی سینماگران امریکایی در کنار حکومت ایالات متحده در جریان جنگ جهانی است. این همکاری تنگاتنگ پس از جنگ جهانی هم ادامه پیدا کرد و هالیوود حضوری همه‌جانبه‌تر در پشتیبانی از سیاست‌های امریکا از خود نشان داد. برای مثال با وجود تمام اعتراضات داخلی که به حضور نظامی امریکا در عراق صورت می‌گرفت، کارگردان‌های مطرحی چون کاترین بیگلو و کلینت ایستوود با حضور در عراق آثار مطرحی چون «مهلکه» و «تک تیرانداز امریکایی» را ساختند که اولی جایزه اسکار بهترین فیلم را از آن خود کرد و دومی در شش بخش مختلف نامزد شد و در نهایت دو جایزه بهترین فیلمنامه اقتباسی و بهترین بازیگر نقش اول مرد را به خود اختصاص داد.

حالا نوبت به جورج کلونی است که با حضور در سوریه و ارائه روایتی امریکایی از این رویداد تاریخی به عنوان یک سینماگر، دین خود را به کشورش ادا کند. آیا سینمای ایران و سینماگر ایرانی با توجه به اینکه مدیر ارشد سینمایی کشور معتقد است سینمای ایران در کنار هالیوود سینمایی جریان‌ساز است، تکلیفی برای همکاری با سیاست‌های ملی ایران احساس می‌کند یا از دور تنها نظاره‌گری بی‌طرف خواهد ماند؟

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها