چاپ این خبر
کد خبر : 65551
۸:۳۰ ق.ظ - جمعه ۱۳۹۵/۱۰/۳

ظریف درکمیسیون امنیت ملی مسئولیت اشتباهات برجام را پذیرفت

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: آقای ظریف در جلسه یکشنبه اخیر کمیسیون امنیت ملی گفته است که در موضوع برجام می‌پذیرم که اشتباه کردیم و مسئولیت آن را قبول می‌کنم.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از مهر، جواد کریمی قدوسی با اشاره به برخی اظهارات وزیر امور خارجه در جلسه روز دوشنبه ۲۹ آذرماه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درباره نقض عهد آمریکا در اجرای برجام گفت: من به این دلیل این اظهارات را بازگو می‌کنم که اخیراً مسئولیت جزئیات مذاکرات را هم به گردن رهبر معظم انقلاب انداخته‌اند، در حالی که حضرت آقا بارها تأکید کردند که در جزئیات مذاکرات دخالت نمی‌کنند.

وی با اشاره به برخی اظهارات ظریف در کمیسیون امنیت ملی گفت: آقای ظریف در این جلسه با صراحت گفت که من اعتراف می‌کنم که اشتباه کردم و به حرف جان کری اعتماد کردم، اگر استراتژی خودم را دنبال می‌کردم، اکنون با مشکل مواجه نمی‌شدم، می‌پذیرم که اشتباه کردم و مسئولیت آن را قبول می‌کنم، ما با صحبت و قول آقای کری اظهارنظر کردیم، به جان کری بعد از نقض عهد اخیر که درخواست مذاکره در ایتالیا را داشت، گفتم که شما کاری کردید که حضور من با شما در یک شهر غیرممکن است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: آقای ظریف این نکته را هم در کمیسیون گفت که قبلاً جان کری و ارنست مونیز به ما گفتند که اگر قانون داماتو به سنا برود، ما روش‌هایی داریم که جلوی آن را بگیریم.

کریمی قدوسی ادامه داد: برجام در شرایطی تصویب شد که در گام اول مذاکره توسط دولت صورت گرفت، در گام دوم موضوع در شورای عالی امنیت ملی بررسی و رفع ایراد شد و در گام سوم نیز مجلس با شروطی آن را تصویب کرد و در نهایت در گام چهارم، رهبر معظم انقلاب با شروطی آن را تائید و ابلاغ کردند.

وی گفت: آقای روحانی هم پس از فرمان مشروط رهبر انقلاب، به ایشان نامه نوشت و قول داد که نقض عهد آمریکا را بی‌پاسخ نخواهند گذاشت.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: تأکید رهبر انقلاب همواره این بود که برجام هم توسط دولت آمریکا و هم توسط سنا و کنگره تائید شود و تضمین کتبی از رئیس‌جمهور آمریکا گرفته شود، که تا امروز این مشکلات را نداشته باشیم اما آقای ظریف در جلسه اخیر کمیسیون با صراحت گفت که اشتباه ما این بود که استراتژی خودمان را بر این گذاشتیم که تنها با دولت آمریکا مذاکره کردیم.

کریمی قدوسی تأکید کرد: ما البته گفتن این حرف‌ها را نشانه قدرت آقای ظریف می‌دانیم و از ایشان تشکر می‌کنیم اما انتقاد داریم که از روز اول همه چیز را طبقه‌بندی شده اعلام کردند، در حالی که رهبر انقلاب اصل را بر محرمیت مردم و اطلاع‌رسانی گذاشتند.

وی خاطرنشان کرد: ثروت ملت را در مذاکرات دادند که تحریم‌ها حل شود اما بدتر هم شده است؛ از جمله اینکه قبلاً پول نفت ما را بلوکه می‌کردند و نمی‌دادند اما حالا نه تنها منتقل نمی‌کنند، بلکه بابت نگهداری آن، کارمزد هم می‌خواهند که حالا بانک مرکزی ما در حال مذاکره برای کاهش این کارمزد است.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها