چاپ این خبر
کد خبر : 66661
۹:۰۰ ق.ظ - سه شنبه ۱۳۹۵/۱۰/۲۱

رویانتان رویان باد!

دکتر کاظمی آشتیانی در زندگی ­اش کارهای بسیار عجیب و بزرگی انجام داده ولی تا الآن کسی درباره آن حرفی نزده است؛ حتی غربی ها او و رویان را بیشتر از ما می شناسند

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از ندای اصفهان، شاید همین دو عبارت کافی باشد برای اینکه شما را ترغیب کند تا انتهای این متن را بخوانید: «فروش دانش بجای نفت» و «بیماران قلبی و زوج های نابارور بیشترین مراجعه به مراکز درمانی خارج از کشور را دارند»

مستند «داستان آینده» ساخته محمد حبیبی منصور سعی دارد به ابعاد مختلف زندگی دکتر سعید کاظمی آشتیانی می پردازد: از ارادت دکتر کاظمی آشتیانی به خانواده شهید رعیت، پیگیری ها و نذر ۲۵۰۰۰۰ صلوات برای گیر آوردن زمین برای کلنگ زنی ساختمان جدید پژوهشگاه رویان تا برگزاری کنفرانس بین ­المللی درمان ناباروری رویان و اظهارنظرهای متخصصان داخلی و خارجی در مورد سطح این کنفرانس تا بنیانگذاری جایزه بین المللی کاظمی چهار سال بعد از مرگ دکتر و… همه و همه از نکات مهمی است که در این مستند مطرح شده است.

مستند درباره کیست؟

مرحوم دکتر کاظمی آشتیانی، بنیانگذار پژوهشگاه رویان و رییس جهاد دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی ایران، دارای درجه دکترای تخصصی جنین شناسی از دانشگاه تربیت مدرس بود که پس از تشکیل پژوهشکده رویان، در رشد طب تولید مثل، فناوری سلول‌های بنیادی و همانند سازی در کشور نقش بسزایی داشت. توسعه تحقیقات در زمینه باروری و ناباروری، تولید، تکثیر و انجماد سلول‌های بنیادی جنینی و بهره‌گیری از آن برای درمان بیماری‌های صعب العلاج، از جمله دستاوردهای دکتر کاظمی آشتیانی است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در فرمایشات نوروزی خود در حرم امام رضا (ع) از ایشان با عنوان «شهید» یاد کردند. همین مساله فرضیه ترور بیولوژیک دکتر کاظمی آشتیانی را قوت بخشیده است (خبرگزاری ایسنا). دکتر کاظمی در ۱۴ دی سال ۱۳۸۴ در سن ۴۴ سالگی در بیمارستان بقیه ا… الاعظم(عج) تهران دعوت حق را لبیک گفت.

رویان تان رویان باد!

یکی دیگر از مواردی که در این مستند به آن پرداخته شده است ارتباط دکتر کاظمی با مقام معظم رهبری است. شاه بیت این ارتباطات و مراودات را باید در این جمله رهبر انقلاب خطاب به دکتر کاظمی جستجو کرد: «رویان تان رویان باد!»

دکتر سعید کاظمی آشتیانی

مردی که غربی ها او را بهتر از ما می شناسند!

محمد حبیبی منصور کارگردان این مستند در گفتگو با نشریه روزانه هفتمین جشنواره مردمی فیلم عمار ایده ساخت این مستند را اینگونه روایت می کند: «یکی از دوستان در موسسه رویان، این سوژه را به من معرفی کرد که پس از تحقیق درباره این شخصیت متوجه شدم چقدر این شخص ظرفیت الگو شدن دارد».

وی ادامه می دهد: «دکتر کاظمی آشتیانی در زندگی ­اش کارهای بسیار عجیب و بزرگی انجام داده ولی تا الآن کسی درباره آن حرفی نزده است؛ حتی غربی ها او و رویان را بیشتر از ما می شناسند».

کلام آخر

مستند «داستان آینده» تلاش می کند زندگی مردی را در ایران به تصویر بکشد که در کنار تخصص، تعهد را هم ضمیمه زندگی اش کرده است: حلقه مفقوده امروز جامعه تحصیل کرده ما!

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها