چاپ این خبر
کد خبر : 70893
۸:۳۰ ق.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۱/۲
راهبرد «جهت ساز» جامعه ایرانی؛

«اقتصاد مقاومتی» مسأله اول کشور/ تنها راهکار برون رفت از مشکلات اقتصادی همین راهبرد است

اگر اقتصاد مقاومتی را به عنوان راهکار برون رفت از بحران‌های اقتصادی برای مردم معرفی کنیم، خواهیم توانست آن را زمینه ای برای رشد هر چه بیشتر کشور و تقویت بنیه‌های الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت قرار دهیم.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از صاحب نیوز، یکی از اهداف اسلامی، دفاع از مظلوم است. آیا -در دنیای امروز- با تبلیغ می توان از مظلوم دفاع کرد یا باید نظام‌ها و ساختارهای اجتماعی در این مسیر شکل گیرند؟ عدالت، حفظ عزت و… یک هدف اسلامی است اما با گفتن و تبلیغ محقق نمی‌شود. البته تبلیغ اسلامی کارآمدی‌های محدودی دارد، ولی نظام‌سازی اسلامی فکر محقق‌کننده کامل اهداف اسلامی است.

مراحل نظام سازی اسلامی

از نظر امام خامنه‌ای نظام‌سازی اسلامی در پنج مرحله محقق می‌شود: ۱- مرحله انقلاب اسلامی، ۲- مرحله نظام اسلامی، ۳- مرحله دولت اسلامی، ۴- مرحله جامعه اسلامی ۵- مرحله امت اسلامی. بر اساس تقریر ایشان ما در مرحله دولت اسلامی هستیم.

نظام سازی به وجود یک «موضوع جهت ساز» نیاز دارد. یعنی موضوعی که یا «همه» مردم همین الآن به آن فکر می‌کنند یا «بخشی» از جامعه روی آن موضوع متمرکز هستند. مثلاً موضوعی به اسم پیشگیری از جرم وجود دارد که قوه‌قضاییه، به عنوان بخشی از جامعه، روی آن فکر می‌کند یا موضوع اقتصاد که همه مردم به آن فکر می‌کنند. به عبارت دیگر موضوعات جهت‌ساز عبارتند از موضوعات غیر قابل ‌انکار.

الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

حاصل نظام سازی انقلاب اسلامی، بدون شک به الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت خواهد انجامید و راه تولید الگوی پیشرفت اسلامی، تمرکز روی موضوعات جهت‌ساز است. فرض کنید اگر روز اول به مردم یا نخبگان بگوییم باید روی موضوع پیشرفت الگوی اسلامی فکر کنیم، کسی اصلاً معنای موضوع الگوی پیشرفت اسلامی را متوجه نمی‌شود. پس مجبوریم از جایی شروع کنیم که جامعه به آن مساله نیاز دارد. وقتی روی موضوعات جهت‌ساز متمرکز شوید، همه مردم به حرف شما توجه و روی آن موضوع فکر می‌کنند. اگر از اینجا شروع کنیم، دیگر نیازی به فرهنگ‌سازی برای توجه به مسأله الگوی پیشرفت نداریم. یکی از بزرگترین ضعف‌های فرهنگی ما این است که بحث را از موضوعات جهت ساز شروع نمی کنیم و می خواهیم با جایزه و مسابقه و اردو، توجه اولیه به موضوع ایجاد کنیم.

برای این هدف باید به مسائل غیرقابل‌انکاری توجه کنیم که قابل ترجمه به بحث الگو باشد یعنی با بحث الگوی اداره ی کشور و الگوی پیشرفت ارتباط داشته باشد. اگر این کار را کنیم، با هر موضوع جهت ساز، توجه بخشی از جامعه را به مساله الگو جلب می‌کنیم و از زاویه آن موضوع جهت‌ساز، مساله را در ذهنش متبلور می‌کنیم.

مسأله جهت ساز امروز

آن طور که در مورد مسائل جهت ساز گفتیم، این مسائل باید حائز ویژگی فراگیر بودن باشد، بدین ترتیب می‌توان آن را به عنوان مرکز توجه همگانی مطرح و مردم را برای رسیدن به آن هشیار کرد. اما مسأله ای که در شرایط فعلی می‌توان به عنوان مهم ترین و اصلی ترین مسأله جهت ساز جامعه ایران مطرح کرد، اقتصاد است؛ همان مسأله ای که در سالیان اخیر به عنوان تکیه‌ی اصلی دستگاه اجرایی و دارای بیشترین ضرورت از سوی مقام معظم رهبری معرفی شده است.

این مسأله با تحریم‌های اخیر بیش از آن چه در گذشته مورد توجه بود مدنظر مردم قرار گرفته و بحث روز و شب همه شده است. در این شرایط است که اگر اقتصاد مقاومتی را به عنوان راهکار برون رفت از بحران‌های اقتصادی برای مردم معرفی کنیم، خواهیم توانست آن را زمینه ای برای رشد هر چه بیشتر کشور و تقویت بنیه‌های الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت قرار دهیم.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها