چاپ این خبر
کد خبر : 71727
۳:۴۸ ب.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۶/۰۱/۱۷
گفتگوی چشمه سار با یک کارمند بازنشسته بانک؛

می خواهم با پرورش شترمرغ برای جوانان ایجاد انگیزه کنم/ منطقه خوانسار برای پرورش شتر مرغ مستعد است

این نیت که شاید با شروع این فعالیت افراد و جوانان منطقه نیز انگیزه لازم برای شروع این کار را پیدا کنند و متوجه شوند که امکان پرورش شترمرغ در خوانسار وجود دارد زمینه ای شد تا کار پرورش شترمرغ را شروع کنیم.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار، احمدرضا فرج الهی کارمند بازنشسته بانک در شهرستان خوانسار است که در آبان ۹۵ بازنشسته شده. شاید به ذهن کمتر فردی خطور کند که یک کارمند بازنشسته بانک به فاصله یک ماه از بازنشستگی کاری را آغاز کرده باشد که حتی جوان ترها هم برای شروع چنین کاری با مشکل مواجه می شوند.

اما نیت و اراده قوی و مصمم و عشق و علاقه برای انجام یک کار هر فردی را وادار به خیزش و حرکت می کند.
از آن جالب تر آن که کاری که این کارمند بازنشسته در خوانسار با وجود همه مشکلات شروع کرده تجربه ای است که کمتر کسی در خوانسار آن را انجام داده است.

سرمای شدید زمستان خوانسار و نداشتن مکان مناسب و استاندارد برای انجام این کار خود بزرگ ترین موانع برای شکست این کار بوده است، اما با وجود چنین مشکلاتی، معجزه اراده و علاقه، کار احمدرضا فرج الهی را به نتیجه رسانده.
در ادامه شما را به همراهی با خود در گفتگو با این پرورش دهنده شترمرغ در خوانسار جلب می کنیم؛

چشمه سار: با چه انگیزه ای وارد این کار شدید؟
از مدت ها قبل انجام یک کار اقتصادی را در ذهن داشتم، البته مشاغل متعدد دیگری را هم مرتب در ذهنم مرور می کردم، اما به دلیل علاقه زیادی که به طبیعت داشته و دارم و از پشت میزنشینی هم خسته شده بودم به دنبال ایجاد شغلی بودم که با طبیعت همراه باشد، کاری که بتوانم از پس آن برآیم.

البته به دنبال پرورش گاو و گوسفند به دلیل آن که باید مکان نگهداری و علوفه بیشتری در اختیار باشد نبودم و بیشتر در فکر پرورش بوقلمون و پرنده هایی از این دست بودم.

در ابتدا همان طور که گفتم عشق و علاقه زیاد به طبیعت، انگیزه قوی برای شروع این کار بود و بعد از آن علاقه زیادی که به زادگاهم داشتم باعث شد این کار را در روستای تیدجان شروع نمایم.

البته مکان های متعدد دیگری هم برای شروع این کار وجود داشت و پیشنهاد شده بود مانند کهریزک، ورامین، شهریار و کردان و امکانات بیشتری هم در اختیار بود اما خوانسار و روستای زادگاهم را برای پرورش شتر مرغ انتخاب کردم.

مکانی هم که در حال حاضر هستیم منزل میراثی است که همان طور که مشاهده می کنید برای پرورش شترمرغ مناسب نیست، با توجه به این که دوره آموزشی پرورش شتر مرغ را هم طی کرده ام، چندان روی مکان کنونی حساب نمی کردم.

این نیت که شاید با شروع این فعالیت افراد و جوانان منطقه نیز انگیزه لازم برای شروع این کار را پیدا کنند و متوجه شوند که امکان پرورش شترمرغ در خوانسار وجود دارد زمینه ای شد تا کار پرورش شترمرغ را شروع کنیم.

در حال حاضر نیز با برادر و فرزندانم در این کار مشغول هستیم و آنها هم در انجام این کار کمک می کنند.

چشمه سار: وام و تسهیلاتی هم برای شروع کار دریافت کرده اید؟ و آیا از سرمایه و آورده شخصی هم در این کار استفاده شده است؟
تا به الان هیچ وام و تسهیلاتی از نهادهای دولتی دریافت نشده و شروع کار با ۱۰۰ میلیون تومان سرمایه شخصی بوده است.

چشمه سار: به نهادهای دولتی و مسئولان هم مراجعه داشته اید؟
فرماندار شهرستان از این کار بسیار استقبال کرد و قول مساعدت و کمک داد، مراجعه به جهاد کشاورزی هم داشته ایم که در مورد زمین مشکلی وجود ندارد، اما اظهار کردند که تامین آب را باید خودمان انجام دهیم، درخواست حفر چاه کردیم، که گفتند امکان دادن مجوز حفر چاه نیست.

اگر مسئولان هم یاری کنند و مزرعه ای در اختیار بگذارند که امکان حفر چاه داشته باشد تعداد را به هزار رأس خواهم رساند و مزرعه ای را به این واسطه آباد می کنم و چند نفر را نیز به کار مشغول خواهم کرد و امیدواریم بتوانیم مزرعه ای ایجاد کنیم که الگو باشد.
چشمه سار: در حال حاضر چند راس شترمرغ پرورش می دهید؟
از آذر ماه کار پرورش تعداد ۶۰ رأس شترمرغ را شروع کردیم، که ۳۰ رأس آن جوجه است و تعدادی هم تخم در حال حاضر در دستگاه موجود است.

چشمه سار: توانسته اید بازار فروش هم داشته باشید؟
مشکل اصلی بعد از مسئله مکان مسئله فروش هست، در منطقه خوانسار خریدار عمده وجود ندارد، که بتواند بعد از خرید کار کشتار را انجام دهد، از همین رو با تهران هماهنگ هایی انجام شده تا به صورت حراجی پرنده ها به فروش برسد، البته قیمتی که برای خرید ارائه کرده اند با قیمت فروش در بازار بسیار تفاوت دارد، در حال حاضر قیمت هر کیلو گوشت شترمرغ در بازار ۴۵ تا ۵۰ هزار تومان است.

پرورش شترمرغ صرفه اقتصادی زیادی دارد در ازای هر یک کیلو دانه یک کیلو گوشت تولید می کند و مقرون به صرفه است، من از سردترین فصل سال کار را شروع کردم و اقدام به جوجه ریزی کردم و اکنون بعد از چهار ماه هر کدام از پرنده ها ۶۰ کیلو وزن گرفته اند.
چشمه سار: شترمرغ هایی که پرورش می دهید به مرحله تخم گذاری هم می رسند یا صرفا برای مصارف گوشتی پرورش یافته اند؟
این پرنده ها گوشتی هستند و اگر بخواهیم برای تخم گذاری نگهداری کنیم به سه تا چهار سال زمان نیاز است تا به مرحله تخم گذاری برسند، هر تخم شترمرغ برای خوردن ۷۰ هزار تومان است و برای ایجاد جوجه به ۱۰۰ هزار تومان هم می رسد.


چشمه سار: اگر کسی بخواهد این کار را شروع کند باید چه کاری انجام دهد، آیا به افراد متقاضی و علاقمند مشاوره و راهنمایی می دهید؟
بله حتما مشاوره در اختیار افراد متقاضی و علاقمند خواهیم گذاشت و عمده انگیزه ما نیز برای شروع این کار همین بوده است که برای دیگر افراد و به خصوص جوانان ایجاد انگیزه کنیم.
چشمه سار: در مورد رعایت مسائل بهداشتی و مشاوره دامپزشکی چه اقداماتی انجم داده اید؟
بله با دامپزشک هم ارتباط و مشاوره داریم، البته برای مکان هم درصدد جا به جایی و یافتن مکان مناسب و استاندارد هستیم.

چشمه سار: جوجه ریزی بعدی چه زمانی انجام می شود؟
۲۲ روز دیگر فصل بعدی جوجه ریزی است.

چشمه سار: نکته پایانی:
این پرنده امتحان خود را در آب و هوای سرد و زمستانی خوانسار پس داده است و افراد علاقمند می توانند برای نگهداری آن اقدام کنند، البته در مرحله جوجه ریزی چون این پرنده بسیار در این مرحله حساس است و پر و کرکی روی بدنش نیست باید دمای ۳۵ درجه را برای تلفات ندادن ایجاد کرد، اما پس از این مرحله و زمانی که رشد یافت حتی دمای زیر صفر را هم تحمل می کند.

برای ادامه کار قصد و هدفم ایجاد مزرعه با وسعت ۵ هکتار است تا کار را با هزار رأس به بالا ادامه دهم.

 

دیدگاه ها

با عرض سلام و احترام
خدمت حاج احمد آقا تبریک عرض میکنم کار بسیا ارزشمندی است با فعالیت جدید شما با ید جوانان تجربه کنند که در هر شرایطی میتوان فعالیت نمود و ایده جدید از خود نشان داد بسیار خوشحالم که یکی از دوستانم کار با ارزشی را شروع کرده است خدا قوت
علیرضا ابوالحسنی

بسیار عالی

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها