چاپ این خبر
کد خبر : 72980
۱:۵۱ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۶/۰۲/۱۰
کارشناس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی:

عمده سرشبکه های توزیع مواد مخدر در خوانسار دستگیر شده اند/ در مبارزه با مواد مخدر پیشگیری از اهمیت ویژه ای برخوردار است

سرهنگ توسلی گفت: در خوانسار تعداد افرادی مصرف کننده هستند که به طور عمده از اقشار محروم و کم درآمد بوده و به لحاظ فرهنگی در سطح پایین قرار دارند.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار، کارشناس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی در کارگاه آموزشی پیشگیری از آسیب های اجتماعی که با همکاری اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوانسار پیش از ظهر امروز در جمع پرسنل نمایندگی ایران خودرو در خوانسار برگزار شد با اشاره به این که یکی از معضلات اصلی و اساسی جامعه اعتیاد و مواد مخدر است اظهار کرد: پس از تجارت نفت و اسلحه، بزرگ ترین تجارت در جهان تجارت مواد مخدر است و در این بین ایران با دو کشور بی ثبات افغانستان و پاکستان به عنوان تولیدکنندگان اصلی مواد مخدر دارای مرز مشترک است.

سرهنگ ابراهیم توسلی با بیان این که نیروی انتظامی شهدای فراوانی در راه مبارزه با مواد مخدر داده است گفت: با این وجود مواد مخدر باز هم پشت درب منازل ما است و کافی است که با بی احتیاطی و غفلت وارد خانواده شود، پس در این مسئله پیشگیری بهتر از درمان است.

وی افزود: در سال ۹۳ تعداد یک میلیون و ۳۶۴ نفر معتاد دارای پرونده در کشور شناسایی شده است و ۵۰ درصد از خودکشی ها نیز در پی مصرف مواد مخدر بوده است، هم چنین ۷۵ درصد از معتادان از افراد دارای مدرک دیپلم با بالا بوده و ۶۰درصد آنها نیز از افراد متاهل هستند.

کارشناس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی با تاکید بر میانگین سنی ۱۸ سال در بین افراد معتاد تصریح کرد: ۶۰ درصد از افراد معتاد به دنبال همراهی با دوستان و استعمال به صورت تفریحی در دام موادمخدر افتاده اند، لذا آموزش و پیشگیری در این زمینه اهمیت فراوانی دارد.

وی اضافه کرد:این مسئله در نوجوانی که با نبود ثبات و بلوغ همراه است اهمیت بیشتری پیدا کرده و علاوه بر آن محیط، شخصیت و خانواده در روی آوردن افراد به مواد مخدر موثر است.

سرهنگ توسلی محیط متشنج خانوادگی را در افزایش میزان اعتیاد به ویژه در سنین نوجوانی مهم دانست و افزود: بیشترین پرونده های اختلافات خانوادگی ریشه در مواد مخدر دارد و این مسئله ناشی از آن است که به خانواده و فرزندان اطلاعاتی در این باره داده نشده است.

وی خاطر نشان کرد: اگر به پیشگیری اهمیت دهیم ۵۰ درصد مشکل اعتیاد در جامعه ما حل خواهد شد چرا که موادمخدر پشت درب منازل ما کمین کرده است و همه اقشار از محصل تا استاد دانشگاه را تهدید می کند.

کارشناس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی با اشاره به مراحل بروز اعتیاد در افراد گفت: افراد در روند اعتیاد با سه مرحله آشنا شدن با مواد مخدر، مرحله شک و مقاومت و در نهایت مرحله وابستگی مواجه می شوند که در مرحله آخر ریشه کن کردن اعتیاد بسیار دشوار است.

وی هم چنین از دستگیری سرشبکه های توزیع مواد مخدر در خوانسار نیز خبر داد و افزود: در خوانسار تعداد افرادی مصرف کننده هستند که به طور عمده از اقشار محروم و کم درآمد و به لحاظ فرهنگی در سطح پایین قرار دارند.

سرهنگ متوسلی تاکید کرد: والدین در این زمینه مسئولیت بسیار سنگینی به عهده دارند و باید نظارت دائمی و پیوسته از سوی والدین وجود داشته باشد.

وی افزود: امروزه مواد مخدر صنعتی با سرعت و برمبنای علم و صنعت تولید می شود وبه راحتی در دسترس افراد قرار می گیرد.

وی خاطر نشان کرد: فرزندان ما نیاز به امنیت روانی دارند و در خانواده هایی که اختلافات خانوادگی به اوج خود رسیده است حداقل یکی از فرزندان به موا مخدر گرایش می یابد، لذا باید به آرامش محیط خانواده و به تحسین و تشویق فرزندان توجه کنیم.

 

دیدگاه ها

گشت های بسیج هم که اصلا تاثیری نداشته!! تشکر جناب سرهنگ

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها