چاپ این خبر
کد خبر : 73645
۴:۵۲ ب.ظ - جمعه ۱۳۹۶/۰۲/۲۲
وقتی مردم در صحنه باشند؛

حضور مردم شرط و بستر شکل گیری جامعه مهدوی

عدم حضور و حمایت مردم در انتخابات و صحنه های حساس و از بین رفتن مقبولیت نظام اسلامی همان بلایی را به سر اسلام می آورد که در دوره ائمه (علیهم السلام ) بر سر اسلام آمد.

چشمه سار– جلال نبی/ خداوند متعال در آیه ۳۶ سوره نحل علت ارسال رسولان را تنها، تحقق دو هدف مهم در جامعه بیان می کند، دو هدفی که تحقق آن موجب سعادت دنیا و آخرت همه انسان ها می شود.
(( و لقد بعثنا فی کل امه رسولا ان اعبدوالله و اجتنبوا الطاغوت …))
(( و همانا ما در هر امتی رسولی برانگیختیم که خدای یکتا را بپرستید و از طاغوت اجتناب کنید …))

آن دو هدف مهم این است که  مردم بنده خدا شوند و از طاغوت و غیر خدا اجتناب کنند. همچنین در آیه ۲۵۶ سوره بقره فرمود: (( … فمن یکفر بالطاغوت و یومن بالله فقد استمسک بالعروه الوثقی لا انفصام لها و الله سمیع علیم))
(( پس هر کس به طاغوت کافر شود و به خدا ایمان بیاورد به دستگیره محکمی چنگ زده است که گسستن برای آن نیست و خدا شنوا و دانا است)).

لذا با توجه به این آیات، رمز سعادت بشر، ایمان به خدا و کافر شدن به طاغوت است. در طول تاریخ همواره تقابل جبهه حق با طاغوت وجود داشته و در هر زمان تلاش انبیاء، اولیاء و صلحا در مسیر تحقق همین دو هدف بندگی خدا و مقابله با طاغوت بوده است.

هدف پیامبر بزرگ اسلام نیز اعتلای کلمه حق و از بین بردن همه طاغوت ها در جهان بوده است.
(( هو الذی ارسل رسوله بالهدی و دین الحق لیظهره علی الدین کله و لو کره المشرکون))
(( او کسی است که رسولش را با هدایت و آیین حق فرستاد، تا آن را بر همه آیین ها غالب گرداند هرچند مشرکان کراهت داشته باشند.))
یعنی خداوند حضرت محمد (صلی اله علیه و آله) را فرستاد تا دین اسلام را که دین رستگاری است در کل جهان بگستراند و همه طاغوت ها را نابود کند.

اما سوالی که اینجا مطرح می شود این است که چرا هنوز اسلام کل دنیا را فرا نگرفته و طاغوت ها را نابود نکرده است.
جواب این است که تحقق این هدف بزرگ نیاز به حضور و تلاش خود مردم دارد  و تلاش انبیاء و اولیاء الهی به تنهایی نمی تواند این اهداف را در جامعه محقق کند.

در زمان پیامبر اسلام که مردم در جاهلیت به سر می بردند و طاغوت ها قدرتمند بودند و با توجه به جنگ ها و مشکلات فراوان اسلام نتوانست کل دنیا را فرا گیرد.

بعد از پیامبر هم که امیر المومنین علی (علیه السلام ) امام جامعه شد و قرار بود با رهبری و مدیریت ایشان این اهداف محقق شود، اما عدم حضور مردم علی رغم توصیه های فراوان پیامبر اسلام، امام علی (ع) را ۲۵ سال خانه نشین کرد و بعد هم که به خلافت رسیدند عدم حمایت مردم و سرپیچی از دستورات امام مانع رسیدن به این مهم شد و نهایتا امام به دست یاران خود که جزو خوارج شده بودند مظلومانه در مسجد کوفه به شهادت رسیدند.

بعد از ایشان نیز امام حسن (ع) حاکم جامعه اسلامی شد و عدم حمایت مردم و تنها گذاشتن امام باعث تحمیل قرارداد صلح با معاویه و واگذاری حکومت به بنی امیه شد و باز هم جهانی شدن اسلام و نابودی طاغوت ها و سعادت دنیا و آخرت بشر به تاخیر افتاد.

در زمان امام حسین (ع) هم حق و باطل با هم در آمیخته بود و یزید طاغوت که به انواع مفاسد آلوده شده بود خود را جانشین پیامبر معرفی کرد و امام مجبور شد با شهادت و اسارت اهل بیت، جامعه خفته آن روز را بیدار نماید و در روز دهم محرم سال ۶۱ هجری قمری عدم حضور مردم و تنها گذاشتن امام معصوم فاجعه کربلا را رغم زد.

عدم حمایت و حضور مردم باعث شد که اسلام، جهانی نشود و یازده امام یکی پس از دیگری در نهایت مظلومیت به شهادت برسند تا اینکه خداوند امام دوازدهم را غایب کرد تا زمانی که مردم در حمایت امام جهت جهانی کردن دین اسلام و ایجاد سعادت دنیوی و اخروی آماده شوند و پا به میدان بگذارند.

امروز و در زمان غیبت حضرت ولی عصر (عج) ما حصل تلاش همه انبیاء، اولیاء، صلحا، شهدا تشکیل یک حکومت شیعه اسلامی یعنی جمهوری اسلامی ایران در سراسر جهان است که در مقابل طاغوت های زمان و در راس همه آنها آمریکا جنایتکار ایستاده است و زمینه بندگی خدا را برای جامعه فراهم کرده است.


امروز قدرت این نظام اسلامی و عامل امنیت آن حضور مردم در انتخابات، در راهپیمایی ها و در همه صحنه ها و میدان ها است.

((مردم عزیز ما باید بدانند که حضور آنها در عرصه‌های مختلف، تعیین‌کننده است. تعیین‌کننده‌ی چه؟ تعیین‌کننده‌ی امنیّت ملّی. اگر مردم در صحنه حضور داشته باشند، کشور در امنیّت باقی خواهد ماند. اینکه شما می‌بینید دشمن های پُررو و وقیح و گردن‌کلفت در مقابل جمهوری اسلامی از هر عمل سختی اجتناب می کنند، به‌خاطر حضور مردم است؛ می ترسند، به‌معنای واقعی کلمه می ترسند؛ اینها تحلیل نیست، اینکه عرض می کنم، واقعیّاتی است که مستندهای آنها جزو مسلّمات است. وقتی ملّت حضور پیدا می کند، دشمنی که می خواهد با این نظام مبارزه بکند، مجبور می شود عقب بنشیند و تعرّض نکند؛ وقتی بین ملّت و نظام فاصله ایجاد شد و ملّت در صحنه حضور پیدا نکرد؛ آن‌وقت می توانند هر کاری انجام بدهند؛ خیلی سخت هم نیست برایشان، همه‌جور می توانند اقدام بکنند، کمااینکه در جاهای مختلف دنیا کرده‌اند. در ایران اسلامی دشمن نتوانسته کار کند، به‌خاطر حضور مردم؛ دشمن ها به‌خاطر حضور مردم بوده است که نتوانسته‌اند تعرّض کنند. گاهی می‌شنویم و در گذشته شنفته‌ایم که بعضی‌ها فرض کنید گفته‌اند «ما که آمدیم مسئولیّت پیدا کردیم، توانستیم سایه‌ی جنگ را از سر کشور [برداریم]»؛ نه، این حرفها، حرفهای درستی نیست؛ از بنده بشنوید، آنچه سایه‌ی جنگ را، سایه‌ی تعرّض دشمن را در طول این سال های متمادی از سر این کشور رفع کرده، حضور مردم بوده است.))
(بیانات مقام معظم رهبری در دیدار کارگران ۱۰/۲/۹۶)

لذا اگر می خواهیم در ثواب همه انبیاء، اولیاء،صلحا و شهدا شریک باشیم و فردای قیامت شرمنده آنها نباشیم و بتوانیم از دستاورد آنها حفاظت کنیم باید اولا در انتخابات شرکت نمایم زیرا موجب حفظ نظام اسلامی است و امام خمینی (ره) فرمودند حفظ نظام از اوجب واجبات است.

عدم حضور و حمایت مردم در انتخابات و صحنه های حساس و از بین رفتن مقبولیت نظام اسلامی همان بلایی را به سر اسلام می آورد که در دوره ائمه (علیهم السلام ) بر سر اسلام آمد.

((اگر می خواهید این احساس، این عظمت، این مصونیّت باقی بماند برای ما، باید در انتخابات شرکت کنید؛ اگر می خواهید نظام جمهوری اسلامی، اقتدار خودش را در چشم جهانیان -چه دشمن، چه دوست- حفظ بکند، باید در انتخابات شرکت کنید. حضور در انتخابات، حفظ اقتدار کشور است، حفظ ابُّهت کشور است، حفظ مصونیّت کشور است؛ این است. اگرچنانچه در مورد انتخابات کوتاهی بشود، عواملی دست‌اندرکار بشوند که مردم را دلسرد کنند، مأیوس کنند و کوتاهی بشود در انتخابات، به کشور لطمه خواهد خورد، ضربه خواهد خورد؛ هرکسی هم در این لطمه سهیم باشد، پیش خدای متعال مسئول است. باید در انتخابات، همه شرکت کنند.))
(بیانات مقام معظم رهبری در دیدار معلمان۱۷/۲/۹۶)
ثانیا باید فرد اصلح را انتخاب کرد زیرا ما در مقابل رأیی که می دهیم در پیشگاه خداوند مسئول هستیم.

برخی از معیار های کاندیدای اصلح از دیدگاه مقام معظم رهبری (مد ظله العالی)
۱-نگاهش به بیرون از کشور نباشد و استکبار ستیز، شجاع و مقاوم در برابر فشارهای دشمن‌ باشد.
((و من به همه‌ی این آقایان محترمی که نامزد انتخابات ریاست جمهوری هستند این را عرض میکنم -حرفی است که بارها گفته‌ایم- تصمیم بگیرند، به مردم هم بگویند، در تبلیغاتشان هم بگویند، قول هم بدهند که برای پیشرفت امور کشور، برای توسعه‌ی اقتصادی، برای باز کردن گره‌ها، نگاهشان به بیرون از این مرزها نخواهد بود، نگاه به خود ملّت خواهد بود.))
(بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مسئولان نظام و سفرا ۵/۲/۹۶)

کسانى با رأى ملت سر کار نیایند که در مقابل دشمنان بخواهند دست تسلیم بالا ببرند و آبروى ملت ایران را ببرند. کسانى سر کار نیایند که بخواهند با تملق گوئى به غرب، به دولت هاى غربى، به دولت هاى زورگو و مستکبر، به خیال خودشان بخواهند براى خودشان موقعیتى در سطح بین المللى دست و پا کنند. اینها براى ملت ایران ارزشى ندارد. کسانى سر کار نیایند که دشمنان ملت ایران طمع بورزند که به وسیله آنها بتوانند صفوف ملت را از هم جدا کنند، مردم را از دینشان، از اصولشان، از ارزش هاى انقلابى شان دور کنند. ملت باید آگاه باشد. اگر کسانى بر سر کار بیایند که در مراکز گوناگون سیاسى یا اقتصادى به جاى اینکه به فکر ادامه راه امام و ارزش ها و اصول ترسیم شده به وسیله  امام باشند، به فکر به دست آوردن دل فلان قدرت غربى و فلان مستکبر بین المللى باشند، براى ملت ایران مصیبت خواهد بود. این آگاهى براى ملت لازم است.
بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مردم بیجار ۱۳۸۸/۰۲/۲۸

۲- به مبانی و ارزش‌های اسلام، انقلاب و اهداف ملت پایبند باشد.
هر کسی می‌آید، پایبند به انقلاب، پایبند به ارزشها، پایبند به منافع ملی، پایبند به نظام اسلامی، پایبند به عقل جمعی، پایبند به تدبیر باشد. اینجوری باید این کشور را اداره کرد.
بیانات مقام معظم رهبری در حرم مطهر رضوی ۱۳۹۲/۰۱/۰۱

۳- با مردم صمیمی باشد و خود را خدمتگزار مردم بداند.
دیهى است که رهبرى از فرد خاصى حمایت نمى کند؛ از معیارها حمایت مى کند. ما دنبال این هستیم که این معیارها تحقق پیدا کند. بنده دنبال این هستم که شخصى سر کار بیاید و قوه ى مجریه را اداره کند که خود را خدمتگزار مردم بداند و توانایى داشته باشد و به آرمان هاى امام و نظام اسلامى معتقد و پایبند باشد و حقیقتاً عدالت و مبارزه ى با فساد براى او حائز اهمیت باشد.
بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مردم کرمان‌ ۱۳۸۴/۰۲/۱۱


۴- مؤمن، با تقوا و متوکل به خدا باشد.
نتخاب که میخواهید بکنید، بشناسید و انتخاب کنید؛ بشناسید. به دینشان، به تعهّدشان، به وفاداری‌شان به انقلاب، به ایستادگی‌شان در راه انقلاب، به عزم و اراده‌شان، به شجاعتشان و به مرعوب نشدنشان خاطرجمع بشوید، [آن‌وقت‌] رأی بدهید.
بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مردم نجف‌آباد ۱۳۹۴/۱۲/۰۵

۵-ساده‌زیست باشد و از اشرافی‌گری اجتناب کند و متصل به مراکز ثروت و قدرت نباشد.
بهترین، آن کسى است که درد کشور را بفهمد، درد مردم را بداند، با مردم یگانه و صمیمى باشد، از فساد دور باشد، دنبال اشرافیگرى خودش نباشد. آفت بزرگ ما اشرافیگرى و تجمل‌پرستى است؛ فلان مسئول اگر اهل تجمل و اشرافیگرى باشد، مردم را به سمت اشرافیگرى و به سمت اسراف سوق خواهد داد.
بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مردم بیجار ۱۳۸۸/۰۲/۲۸

(( آنهایی که در خانه های مجلل ، راحت و بی درد آرمیده اند و فارغ از همه رنج ها و مصیبت های جان فرسای ستون محکم انقلاب و پا برهنه های محروم تنها ناظر حوادث بوده اند و حتی از دور هم دستی بر آتش نگرفته اند نباید به مسئولیت های کلیدی تکیه کنند که اگر به آنجا راه پیدا کنند ، چه بسا انقلاب را یک شبه بفروشند))( امام خمینی (ره) صحیفه نور ج ۲۰)
۶-صادق و رو راست باشد.

اساس در همه‌ی مسئولیت ها تدیّن، امانت و صداقت است. اگر آدمهای کارآمد امانت و صداقت نداشته باشند، کارآمدی آنها به نفع مردم تمام نخواهد شد. علاوه بر کارآمدی، انسانها باید متدیّن، امین، صادق، رو راست و دلبسته‌ی به اهداف و آرمانهای دینىِ مردم باشند. این‌طور افراد را پیدا کنید و به آنها رأی دهید.
بیانات مقام معظم رهبری در دیدار اقشار مختلف مردم ‌در آستانه انتخابات‌ مجلس خبرگان ۱۳۸۵/۰۹/۲۲

۷- برای مدیریت اجرایی کشور قوی و کارآمد باشد.
مردم نگاه کنند به اظهارات داوطلبان محترمى که در این میدان وارد شدند، ما هم نگاه میکنیم؛ تشخیص بدهیم، ترجیح بدهیم، ببینیم آن کسى که میتواند براى انقلاب، براى کشور، براى آینده، براى عزت ملى، براى باز کردن گره مشکلات، براى ایستادگى قدرتمندانه و عزتمندانه در مقابل جبهه‌ى معاندان، و براى الگو کردن جمهورى اسلامى در چشم مستضعفان عالم، بیشتر و بهتر تلاش کند، کیست؟
بیانات مقام معظم رهبری در دانشگاه امام حسین علیه‌السلام ۱۳۹۲/۰۳/۰۶

۸-خستگی‌ناپذیر و دارای همت جهادی باشد.
کسانى هم که میخواهند صلاحیتها را ملاحظه کنند و بر اساس آن تصمیم‌گیرى کنند، همه چیز را در کنار هم باید ببینند. رئیس جمهور، هم باید کارى باشد، هم باید مردمى باشد، هم باید مقاوم باشد، هم باید ارزشى باشد، هم باید باتدبیر باشد، هم باید پابند به قوانین و مقررات باشد – مجرى قانون است – هم باید درد مردم را احساس کند، هم باید طبقات مختلف مردم را ببیند؛ اینها خصوصیاتى است که در انتخاب آن کسى که ما میخواهیم کلید اجرائى کشور را به او بسپریم، نقش دارد.
بیانات مقام معظم رهبری در دیدار دست اندرکاران برگزاری انتخابات‌ ۱۳۹۲/۰۲/۱۶

۹-نیازهای جامعه و مردم را بداند و از درد آنها احساس درد کند.
اصلح یعنى چه کسى؟ یعنى کسى که هدف‌ها را دنبال کند؛ یعنى کسى که دردها را بداند و حس کند؛ یعنى کسى که براى ریشه‌کنى فقر و فساد عزم جدى داشته باشد؛ یعنى کسى که به حال قشرهاى محروم و مستضعف دل بسوزاند. اصلح کسى است که هم به ترقى و پیشرفت کشور و توسعه‌ى اقتصادى و غیراقتصادى بیندیشد؛ هم زیر توهمات مربوط به توسعه، آن‌چنان محو و مات نشود که از یاد قشرهاى مظلوم و ضعیف غافل بماند. اصلح کسى است که به فکر معیشت مردم، دین مردم، فرهنگ مردم و دنیا و آخرت مردم باشد.
بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مردم شهرستان جیرفت ۱۳۸۴/۰۲/۱۷

۱۰- اهل اجرای عدالت و مبارزه با بی‌عدالتی باشد.
آنچه کشور احتیاج دارد، رئیس‌جمهور بانشاط، مصمم، کاردان، توانا، پیگیر و با حوصله است؛ رئیس‌جمهورى که قدر مردم را بداند؛ با مردم صمیمى باشد؛ براى مردم مجاهدت کند؛ براى مردم کار و تلاش کند؛ ظرفیت‌هاى کشور را آن‌چنان به‌کار بگیرد که مردم بتوانند از این ظرفیت‌ها در همه‌جا بهره‌مند شوند؛ رئیس‌جمهورى که اعماق کشور و روستاهاى دورافتاده براى او با تهران تفاوتى نداشته باشد؛ حق مردم شهرهاى بزرگ و کوچک در نظر او یکسان باشد؛ بتواند براى رفع تبعیض و پُر کردن شکاف میان ثروتمندان و فقرا تلاش و کار کند؛ رئیس‌جمهورى شجاع، با تدبیر و مؤمن به هدف‌هاى انقلاب و نظام باشد.
بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مردم کرمان‌ ۱۱/۲/۱۳۸۴

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها