چاپ این خبر
کد خبر : 74582
۱۲:۴۱ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۶/۰۳/۷
راهکارهایی برای تحقق شعار سال؛

چهار ضلعی که منتج به تولید و اشتغال می شود

باتوجه به نام گذاری سال ۹۶ به اقتصاد مقاومتی – تولید و اشتغال توسط مقام معظم رهبری به راهکار و پیشنهادات حوزه صنعت، معدن و تجارت برای تحقق این موضوع مهم می پردازیم.

چشمه سار– علی نجاتیان کارشناس ارشد مدیریت دولتی/ اگر اقتصاد مقاومتی را چهار ضلعی فرض کنیم که برآیند اضلاع آن منتج به تولید و اشتغال شود بایستی چهار ایتم که شرح آن اشاره خواهد شد مد نظر قرار گیرد:

ضلع اول: نوسازی و بروز رسانی ماشین آلات خط تولیدی
با بررسی خطوط تولیدی واحدهای صنعتی مشاهده خواهد شد که اغلب فرسوده، مستهلک و باعمر بیشتر از مفید خود در حال تولید هستند که این ماشین الات باصرف هزینه های بسیار بالا و گزاف تعمیر و نگهداری عملا دارای راندمان و بازده پایین به جهت ضایعات زیاد در خط تولید هستند.

حال آن که ماشین الات روز که دارای تکنولوژی هستند علاوه بر کاهش هزینه ها دارای قابلیت تنوع تولید و بازده بالا در خط تولید هستند فلذا با حمایت مالی و پرداخت تسهیلات مناسب به واحدهای صنعتی جهت نوسازی خط تولید می توان ضمن توسعه صادرات غیرنفتی در بازار های داخلی و خارجی باتولید بیشتر اشتغالزائی پایداری را ایجاد نمود.
ضلع دوم: ارتقا کیفیت محصول و کالای تولیدی

باور جامعه امروزی ما این است که محصول و کالای ایرانی دارای سطح کیفیت پایین بوده و رغبتی جهت خرید کالای بادوام و سرمایه ای ایرانی در اغلب شهروندان وجود ندارد بنابراین می توان با افزایش سطح کیفیت با همکاری سازمان ملی استاندارد و خدمات پس از فروش، گارانتی و وارانتی محصول توجه خریداران در بازار را به کالای ایرانی معطوف داشت که در این صورت با تحریک تقاضا موجب افزایش تولید و اشتغالزائی در سطح ملی خواهیم بود.

ضلع سوم: شفاف سازی قیمت کالا و محصول تولیدی

اگر جهت خرید مایحتاج و خرید روزمره به فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای مراجعه کنید با عبارت تخفیف روبرو خواهید شد که در بسیاری از موارد تفاوت قیمت درج شده برروی بسته بندی و لیبل کالا تا اتیکت درج شده در قفسه های فروشگاه گاها تا ۴۰ درصد بوده حال ان که در فروشگاههای خرده فروشی رعایت نمی شود.

حاشیه سود فراوان که منفعتی جزء برای واسطه ها و دلالان عایداتی برای مصرف کننده و تولید کننده نداشته و با فرار مالیاتی خود سرمایه ای به بخش تولید بر نمی شود.

بنابراین با یک برنامه مدون باید نسبت به اصلاح حاشیه سود و درج قیمت واقعی محصول و کالا بر مبنای سود اعلامی از سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان اقدام نمود.
ضلع چهارم: آگاه سازی و اطلاع رسانی
آحادجامعه باید عمیقا به موضوع جنگاقتصادی که سالیان متمادی است از سوی استکبار به ما تحمیل شده پی ببرند.
متاسفانه امروزه داشتن کالای لوکس خارجی که عمدتا بصورت قاچاق وارد کشور می شود در بین خانوار یک ارزش تلقی می شود که این مهم می تواند سم مهلکی برای تولید واشتغال در جامعه شود.

جامعه باید به پیامدها و آثار قاجاق کالا که گسترش فقر در جامعه، کاهش درامدهای ارزی و ضرر تولیدکنندگان می باشد آگاهی یابند.

 

دیدگاه ها

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها