چاپ این خبر
کد خبر : 74587
۲:۰۰ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۶/۰۳/۷
یک تولیدکننده ماشین‌آلات طلاسازی و جواهرات:

ایران تا سال آینده واردکننده صرف منسوجات طلا می شود/ لزوم تخصیص تسهیلات دولتی برای احیای این صنعت

صالحی گفت: همه دنیا از ساخت طلا مالیات بر ارزش افزوه می گیرند ولی در ایران این مالیات از اصل طلا محاسبه می‌شود که این نوع محاسبه ضربه مهلکی بر این صنعت قدیمی اصفهان وارد ساخته است.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار به نقل از صاحب نیوز، یک تولیدکننده ماشین‌آلات طلاسازی و جواهرات صبح امروز در حاشیه بازدید کمیته فلزات و سنگ‌های گران‌بهای کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی اصفهان از کارگاه ماشین آلات طلاسازی تصریح کرد: در ۲۰ سال گذشته ایران به ترکیه صادرات طلا داشته ولی در حال حاضر از این کشور طلا و جواهرات وارد می‌کنیم.

علی‌اصغر صالحی اضافه کرد: برای ساخت یک قطعه طلا در ایران به روش سنتی بیش از چهار ساعت وقت صرف می‌شود درحالی‌که در روش صنعتی کمتر از ۱۰ دقیقه زمان می‌برد؛ علاوه بر صرفه‌جویی هزینه‌ها تولید باکیفیت و  ظریف به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

وی خواستار حمایت دولت از تولید طلا و جواهرات شد و تاکید کرد: نوسازی صنعت طلا می‌تواند ایران را به قطب صادرکننده طلای جهان تبدیل کند و این مهم با ارایه تسهیلات به واحدهای تولیدی طلا با هدف تبدیل تولید سنتی به صنعتی طلا دست‌یافتنی است.

این تولیدکننده ماشین‌آلات طلاسازی و جواهرات در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان شد: تمام دنیا از ساخت طلا مالیات بر ارزش افزوه می گیرند ولی در ایران این مالیات از اصل طلا محاسبه می‌شود که این نوع محاسبه ضربه مهلکی بر این صنعت قدیمی اصفهان  وارد ساخته است.

صالحی تاکید کرد: روند کنونی باعث می‌شود تا یک سال دیگر ایران به واردکننده صرف طلا خواهد شد؛ کشورهای تولیدکننده طلا مالیات بر ارزش افزوه را از ساخت طلا نیز حذف کردند.

وی خاطرنشان کرد: دولت باید به صنعت طلا و جواهر بها بدهد و با در اختیار گذاشتن تسهیلات بانکی مناسب زمینه نوسازی کارگاه‌ها طلاسازی  را فراهم کند.

مسئول کمیته فلزات و سنگ‌های گران‌بهای کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی اصفهان در این بازدید گفت: صنعت طلا به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و ارزآورترین صنعت استان به شمار می‌آید که با مشکلات متعددی روبرو است .

ابراهیم حبیب الهی نحوه محاسبه مالیات بر ارزش‌افزوده ،تولیدات نامرغوب ،نبود کارخانه تصفیه طلا، عوارض گمرکی بر شمش را از چالش‌های این بخش برشمرد و گفت: کمیته با برگزاری نشست‌های تخصصی با حضور فعالان این صنعت خواستار حل مسایل و مشکلات فعالان صنعت طلا و جواهرات است.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها