چاپ این خبر
کد خبر : 76158
۱۲:۳۱ ب.ظ - جمعه ۱۳۹۶/۰۴/۹
مهمان داری با اعمال شاقه؛

افزایش تب قیمت ها با موج مسافرت به خوانسار/ نرخ هایی که بی چانه بالا می رود

یکی از دلایل بروز این موج فصلی و موقتی افزایش قیمت ها در خوانسار پرداخت قیمت و هزینه بلادرنگ و بی چانه مسافر و گردشگر بابت جنسی است که خریداری می کند.

به گزارش پایگاه خبری چشمه سار، ۱۳،۱۷،۴، ۲۰ هزار تومان این تنها رقم های متفاوت یک قلم میوه (گیلاس) در بازار خوانسار و در میوه فروشی های شهر اعم از دست فروش و غیردست فروش است، روزهایی که اوج سفرهای تابستانی در خوانسار می باشد به ناگهان اقلام مختلف میوه، خواربار و خشکبار دچار رشد تصاعدی و ناهمگون می شوند. به گونه ای که برای پیدا کردن یک نوع میوه با قیمت مناسب باید نرخ میوه های چندین مغازه را بررسی کرد تا شاید میوه ای با قیمت مناسب یافت.

خوانسار شهری خوش آب و هوا و توریستی است که هر ساله جمع زیادی از مسافران و گردشگران را به خود جذب می کند. مسافرانی که با آداب و فرهنگ های مختلف بار سفر بسته و به جای هزاران نقطه ای که می توانند برای سفر خود انتخاب کنند، خوانسار را برگزیده و به این شهر می آیند.

این داستان همیشگی روزهای پر رفت و آمد مسافران در خوانسار است، مسافرانی که با هر میزان و قیمتی که اجناس به آنها فروخته شود بدون این که چانه زیادی برای جنسی که خریداری می کنند بزنند آن را از فروشنده با قیمت گزاف تحویل می گیرند.

در این بین عمده خانواده ها و خوانساری های مقیم با توجه به این که درآمد چندانی ندارند با افزایش ناگهانی قیمت اجناس به خصوص ارزاق عمومی و به ویژه میوه مواجه می شوند.

میوه های فصل بهار و تابستان با توجه به رنگارنگ بودن و تنوع زیادشان از یک افزایش قیمت طبیعی برخوردار هستند، اما آفتی که همیشه با موج سفرهای تابستانی و غیرتابستانی از سوی مسافران گریبان مردم مقیم خوانسار را می گیرد و البته ربطی نیز به گرانی میوه های بهاره و تابستانه ندارد، موج افزایش کاذب قیمت میوه و ارزاق عمومی و خشکبار است.

یکی از دلایل بروز این موج فصلی و موقتی افزایش قیمت ها در خوانسار پرداخت قیمت و هزینه بلادرنگ و بی چانه مسافر و گردشگر بابت جنسی است که خریداری می کند، دست به نقدی برخی از این مسافران تا به حدی است که برخی از فروشندگان و کاسبان از این موقعیت به نفع خود استفاده کرده و هر قیمتی که به خریدار خوش جیب خود بگویند او با رضایت کامل پرداخت خواهد کرد.

تبعات بلند مدت این نوع رفتار اقتصادی در خوانسار و آمدن موج گرانی با هر موج سفر به شهرستان بیش از هر کس دامن خانواده های متوسط و زیرمتوسط را در این منطقه گرفته است، خانواده هایی که در این اثنا باید میزبانی و آبروداری در مقابل مهمانانی که به طور عمده مکان اقامت چند روزه خود را منازل همین خانواده های متوسط و زیر متوسط شهرستان برگزیده اند و حالا باید تصور کرد حال و روز میزبان با این اوصاف و اوضاع چیست و چگونه است.

خانواده های زیادی در خوانسار در ایام تعطیلات میزبان مهمانانی از نقاط مختلف کشور به خصوص از تهران و اصفهان هستند، خانواده هایی که تجربه مهاجرت یک یا حتی چند فرزند و اقوام نزدیک خود را از خوانسار دارند، مهاجرانی که از کوچک ترین تعطیلات نیز استفاده کرده و ناگهان خوانسار را با موجی از مسافر مواجه می کنند.

در هر حال خوانسار به عنوان یک شهر توریستی مورد توجه است و ورود مسافر و گردشگر به آن واقعیتی غیرقابل انکار است، اما آیا مردم و خانواده های مقیم خوانسار که عمده و بیشتر آنها با سیلی صورت خود را سرخ نگه می دارند می توانند هم چنان با این وضع کنار بیایند و فشار اقتصادی ناشی از گرانی کاذب با موج هر مسافرت به خوانسار را تحمل کنند؟

در تعطیلات نوروزو ایام ماه مبارک رمضان نظارت ویژه و سراسری بر روی قیمت اجناس وجود دارد، که انتظار می رود همین روند نظارت دقیق در موج سفرهای تابستانی و روزهایی که خوانسار با ورود گردشگر و مسافر مواجه است نیز انجام شود.

به طور مسلم این نظارت در بلند مدت به نفع مردم و خانواده های مقیم خوانسار خواهد بود و حتی می تواند رضایت خاطر همان گردشگر و مسافر دست به نقد را هم فراهم آورد، زیرا همین مسافران و گردشگران نیز در مقام قضاوت و مقایسه خوانسار را به عنوان شهری گران نسبت به سایر شهرهای توریستی ارزیابی خواهند کرد و همین موضوع نیز می تواند طی سال ها اثرات سویی بر اقتصاد شهر داشته باشد.

اضافه کردن دیدگاه جدید

جدیدترین ها